Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zmiany w Episkopacie Polski

W ciągu tygodnia Benedykt XVI dokonał kilku zmian w Kościele w Polsce. 22 XII nominował sufraganem tarnowskim ks. Wiesława Lechowicza, zaś 29 XII 07 roku przyjął rezygnację, złożoną zgodnie z kan. 401 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, bpa Adama Dyczkowskiego z obowiązków ordynariusza zielonogórsko-gorzowskiego. Jego następcą został nominowany bp Stefan Regmunt, dotychczasowy sufragan legnicki. Ponadto, Ojciec Święty przyjął rezygnację, złożoną zgodnie z kan. 401 § 1 i kan. 411 Kodeksu Prawa Kanonicznego, bpa Mariana Kazimierza Zimałka z obowiązków sufragana sandomierskiego.
Ks. Wiesław Lechowicz urodził się 22 XII 1962r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Po uzyskaniu matury w 1981r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 24 maja 1987r. z rąk bpa Jerzego Ablewicza. Do 1992r. pełnił obowiązki wikariusza w Krościenku i Dębicy. Następnie został wysłany na studia do Rzymu, do Papieskiego Uniwersytetu Santa Croce. W 1996r. obronił doktorat z teologii. Następnie przez dwa lata pełnił obowiązki wikariusza w parafiach w Bochni i Nowym Sączu. W latach 1998-1999 był sekretarzem Biskupa Tarnowskiego i notariuszem w kurii diecezjalnej. Od 1999r. był prefektem w seminarium duchownym w Tarnowie. Bp Wiktor Skworc powierzył mu funkcję rektora tegoż seminarium w 2004r. W trakcie pracy jako prefekt seminarium obronił licencjat z prawa kanonicznego. Sakrę biskupią przyjmie 16 II 2008r. o godz. 12:00 w tarnowskiej katedrze. Jego tytularną diecezją jest Lambiridi.

Bp Stefan Regmunt urodził się 20 VI 1951r. w Krasnymstawie, w Archidiecezji Lubelskiej. W 1965r. razem z rodzicami przeniósł się na Dolny Śląsk. W 1969r. wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 29 maja 1976r. w Archikatedrze Wrocławskiej przyjął święcenia prezbiteratu z rąk abpa Henryka Gulbinowicza, dzisiaj kardynała, ówczesnego Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego. Skierowano go do pracy w Dzierżoniowie, gdzie był wikariuszem i rektorem jednego z kościołów. W 1981r. został wysłany na KUL w celu studiowania psychologii. Studia zakończył doktoratem. Od 1986r. do 1992 był wicerektorem i prefektem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Po utworzeniu przez Jana Pawła II Diecezji Legnickiej został inkardynowany do tejże diecezji. Przez rok był tam proboszczem. W 1993r. wraz z utworzeniem seminarium duchownego w tejże diecezji został nominowany jego rektorem. Ponadto pełnił równocześnie w diecezji inne odpowiedzialne funkcje. Jan Paweł II nominował go 3 XII 1994r. sufraganem legnickim, przydzielając mu tytularną stolicę biskupią Castellum Medianum. Sakry biskupiej udzielił mu osobiście 6 I 1995r. Współkonsekratorami byli abp Giovanni Battista Re (dzisiaj kardynał, Prefekt Kongregacji ds. Biskupów) i abp Jorge María Mejía (dzisiaj kardynał, emerytowany Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego).

(na zdj. bp Regmunt)


Opcje Artykułu

Zmiany w Episkopacie Polski | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń