Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Oredzie na światowy Dzień Pokoju: kto działa na szkodę rodziny ten naraża pokój

Niesłychanie mocno zabrzmiały papieskie słowa w orędziu na Światowy Dzień Pokoju ogłoszony przez stolicę apostolską równo 40 lat temu. Kto zatem nawet nieświadomie działa na szkodę instytucji rodziny i ją osłabia – ostrzega papież - naraża na szwank pokój całej wspólnoty narodowej i międzynarodowej, gdyż osłabia instytucję, która jest faktycznie główną szkołą pokoju.


Ekonomia i ekologia, moralność i rozbrojenie są wątkami pojawiającymi się w tegorocznym orędziu na Dzień Pokoju. Jak się podkreśla jest to rocznicowy Dzień Pokoju. Noworoczne orędzia zapoczątkował Paweł VI. Nie udało mu się zaszczepić idei Dnia Pokoju w międzynarodowych uregulowaniach, ale w słowa płynące ze stolicy apostolskiej wsłuchiwano się z sympatią i uznaniem.

Tytuł tegorocznego orędzie nie jest przypadkowy: Rodzina wspólnotą pokoju. Papież kilkakrotnie nawiązuje do Deklaracji Praw człowieka, która orzeka, że rodzina jest pierwszą komórką społeczeństwa. Benedykt XVI nazywa taki zapis zdobyczą cywilizacji prawnej o naprawdę uniwersalnej wartości.

Pierwszą formą wspólnoty osób jest bowiem ta, którą tworzy miłość pomiędzy mężczyzną i kobietą, decydującymi połączyć się na zawsze i razem założyć nową rodzinę – podkreśla papież. Tak głęboka wspólnota osób stanowi «pierwsze miejsce "humanizacji" osoby i społeczeństwa. Żyjąc w «zdrowej» rodzinie, poznaje się niektóre podstawowe komponenty pokoju: sprawiedliwość i miłość pomiędzy braćmi i siostrami, władzę, jaką sprawują rodzice, pełne miłości posługiwanie najsłabszym członkom - małym, chorym, albo starszym, wzajemną pomoc w życiowych potrzebach, gotowość do akceptacji drugiego człowieka i, gdy zachodzi taka potrzeba, do przebaczenia. W jakim innym miejscu kształtująca się ludzka istota mogłoby lepiej poznać naturalny «smak» pokoju, jeśli nie w rodzinnym «gnieździe», które daje mu natura?- pyta papież.

Ojciec święty zauważa, że przyszłe pokolenia również mają prawo do korzystania z dóbr stworzenia, postępując w duchu tej samej odpowiedzialnej wolności, której domagamy się dla siebie. Nie chodzi – wyjaśnia – o hołubienie natury.

W liście znajdziemy konkretne wskazania dla poszanowania ekologii i sprawiedliwości społecznej.

W tym względzie dwojakie pilne zadanie staje przed krajami rozwiniętymi technologicznie: trzeba z jednej strony zweryfikować wysokie standardy konsumpcji narzucone przez aktualny model rozwoju, a z drugiej poczynić odpowiednie inwestycje, by zróżnicować źródła energii i podnieść wydajność energetyczną.

Benedykt XVI wnosi o przestrzeganie zasad moralnych w polityce międzynarodowej.

Trzeba powiedzieć jeszcze raz: siła musi być zawsze podporządkowana dyscyplinie prawa i tak musi być również w stosunkach między suwerennymi państwami. Normy prawne musza jednakże podlegać prawu moralnemu, które rozum ludzki zdolny jest poznać, przynajmniej w podstawowych zrębach. Jeśli zabraknie poszanowania prawa moralnego to normy prawne regulujące stosunki między narodami będą martwe.

Pod koniec orędzia ojciec święty przypomina trzy rocznice, które zbiegają się w 2008 roku. Mija sześćdziesiąt lat, odkąd Organizacja Narodów Zjednoczonych uroczyście ogłosiła Powszechną Deklarację Praw Człowieka (1948-2008). Ten dokument był reakcją rodziny ludzkiej na okropności drugiej wojny światowej. Na szczególne wspomnienie zasługuje też 25. rocznica ogłoszenia przez Stolicę Apostolską Karty Praw Rodziny (1983-2008), jak też 40. rocznica obchodów pierwszego Światowego Dnia Pokoju (1968-2008).Opcje Artykułu

Oredzie na światowy Dzień Pokoju: kto działa na szkodę rodziny ten naraża pokój | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń