Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

El Pais: manifestacja poparcia dla jedengo z wielu modeli rodziny

„Trzej kardynałowie krytykują przed wielką rzeszą ludzi ustawy rodzinne” - taki tytuł umieszcza na pierwszej stronie “El Mundo” – informuje Radio Watykańskie. Manifestacja za rodziną zgromadziła 2 miliony ludzi. Głównym organizatorem manifestacji był ruch neokatechumenalny oraz kardynał Rouco Valero. Udało się im namówić Benedykta XVI do publicznego wystąpienia. W przyszłym roku taka manifestacja zagości w ojczyźnie papieża. Dzienniki porównują rozmach katolickiej manifestacji do dumy gejowskiej – parady wolności.„Apoteoza katolicka na placu Kolumba w Madrycie. Setki tysięcy osób domagają się miejsca pod społecznym słońcem dla swojego chrześcijańskiego sposobu bycia i czucia się rodziną” - czytamy w dzienniku “El Mundo”.

Trzej kardynałowie nie zawahali się przed krytyką ustaw rządowych godzących w rodzinę. Szczególnym echem odbiły się słowa kard. Agustina Garcii-Gasco z Walencji: “Kultura radykalnego laicyzmu jest defraudacją i oszukiwaniem, nie buduje nic, a prowadzi do braku nadziei drogą aborcji i ekspresowego rozwodu i próbuje manipulować edukacją młodzieży”. “El Mundo” podkreśla też “historyczną niespodziankę”, jaką była wirtualna obecność i błogosławieństwo Benedykta XVI. Wskazuje to na watykański niepokój ze względu na kierunek, jaki obiera hiszpańskie ustawodawstwo w kwestii rodziny oraz ogromny wpływ madryckiego kardynała w Rzymie, zauważa dziennik. “El Mundo” zwraca uwagę na brak referencji politycznych na transparentach. Ludzie przyszli się modlić i swoją obecnością zaświadczyć o rodzinie chrześcijańskiej. Był to prawdziwy Dzień Dumy Chrześcijańskiej. Szkoda tylko, że nie było bezpośrednich transmisji w mediach publicznych - dodaje dziennik.

„Biskupi wykorzystują manifestację na rzecz rodziny, aby zaatakować rząd - pisze z kolei lewicowy “El Pais”. - Kardynałowie Rouco, Cañizares i Garcia-Gasco emitują katastroficzne przesłanie na temat laicyzmu wobec 160 tys. osób”. Zdaniem dziennika, katolicka hierarchia w Hiszpanii wkroczyła wczoraj do kampanii przedwyborczej i stanowczo zaatakowała politykę premiera Zapatero. Manifestacja była kampanią na rzecz prawicowej Partii Ludowej. W obszernym artykule “El Pais” mówi o ustępstwach rządu socjalistów w kwestii finansowania Kościoła. Przypomina, że sektory laickie domagają się od rządu drastycznej zmiany w relacjach Hiszpanii ze Stolicą Apostolską. „Wczorajsza manifestacja odbyła się jedynie na rzecz rodziny chrześcijańskiej. Tymczasem «na ulicy» są jeszcze inne formy rodziny. Rząd demokratycznie reguluje jedynie to, co już istnieje. Skąd się zatem wzięła tak liczna manifestacja? - pyta się “El País”. - Powodem są rany z przeszłości, które jeszcze się nie zagoiły. Konserwatywna wizja rodziny z czasem zostanie jednak przezwyciężona” - uważa dziennik. Nie szczędzi też ostrych słów krytyki pod adresem “La Cope”, “radia biskupów”.

„Krytyka rozwodu, aborcji, przedmiotu wychowania obywatelskiego, ateizmu, a nawet aktualnych ustaw za to, że pozostają w tyle za prawami człowieka. Akt liturgiczny zwołany na rzecz rodziny chrześcijańskiej stał się bardziej wyliczaniem ataków niż obroną wartości chrześcijańskich” - pisze skrajnie lewicowy “Público”. Zdaniem dziennika w manifestacji udział wzięło zaledwie 130 tys. osób.

“ABC” i “La Razón” podkreślają wielką liczbę uczestników manifestacji w obronie wartości rodzinnych – blisko dwa miliony. Kościół pokazał swoją siłę na dwa miesiące przed wyborami - czytamy w “ABC”. Znalazł szczególne oparcie w Papieżu Benedykcie XVI, który zachęcił chrześcijan, aby dali świadectwo o pięknie rodziny i małżeństwa. W obszernej relacji dziennik zwraca uwagę na obecność rodzin z innych religii. “Papież nie zawiódł oczekiwań - pisze z kolei “La Razón”. - W stylu prostym i pedagogicznym, w sposób pozytywny ukazał wyraźnie nieistnienie tzw. małżeństwa homoseksualnego, potępił aborcję i eutanazję oraz stanął w obronie prawa rodziców do wyboru wychowania moralnego dzieci, które nie może być narzucone przez państwo” - czytamy w dzienniku.

Komentarz

Nie wiem czy państwo zauważyli konfuzję "El Pais", który żeby wytłumaczyć niszowy charakter rodziny "chrześcijańskiej" zaniżył liczbę manifestantów i nieprzekonująco tłumaczył ich obecność na madryckim placu: Skąd się zatem wzięła tak liczna manifestacja? - pyta się “El País”. - Powodem są rany z przeszłości, które jeszcze się nie zagoiły. Konserwatywna wizja rodziny z czasem zostanie jednak przezwyciężona” - uważa dziennik.

Konserwatywna, chrześcijańska, jedna z wielu wizja rodziny.Opcje Artykułu

El Pais: manifestacja poparcia dla jedengo z wielu modeli rodziny | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń