Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kardynał Dziwisz krytykuje Znak za Grossa

Z ostrym potępieniem spotkała się publikacja Jana Grossa „Strach” ze strony Kurii krakowskiej. Kardynał Dziwisz napisał w liście do dyrektora wydawnictwa, które wydało książkę Grossa, że „Należałoby bardziej starannie patrzeć na intencje autorów książek i decydować ostrożniej o ich druku w imię większej odpowiedzialności za dobro, któremu na imię Polska.”



Szanowny Pan

Prezes Henryk WOŹNIAKOWSKI

Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”

ul. Kościuszki 37

30-105 Kraków

Szanowny Panie Prezesie,

W ostatnim czasie dotarła do moich rąk publikacja autorstwa Jana Tomasza Grossa wydana przez Wasze wydawnictwo pod znamiennym tytułem „Strach”. Jej lektura napełniła mnie wielkim bólem. Z przykrością muszę stwierdzić, że sprawdziły się doniesienia prasowe ostrzegające przed tezami tej książki. Rozumiem, że do wydania tej ksiązki skłoniły Wasze wydawnictwo pewne względy, lecz nie mogę przejść obojętnie nad tworzeniem atmosfery jakichś napięć narodowościowym w naszej Ojczyźnie na tle wybiórczych danych historycznych.

Znany analityk i historyk Instytutu Pamięci Narodowej dr Jan Żaryn stwierdził niedawno, że o stosunkach polsko-żydowskich w latach 40. nie można pisać bez jednoznacznego kontekstu - opisu rzeczywistości politycznej, która panowała wówczas na ziemiach polskich, a szczególnie bez opisu obecności komunistów jako formacji instalującej system totalitarnej władzy. Podkreślił, że panował wówczas „system jednocześnie ateistyczny, antypolski i antyniepodległościowy. Dopiero w tym lustrze stosunków polsko-komunistycznych można przeglądać inne, wrażliwe tematy, takie jak relacje polsko-żydowskie" (cyt. za KAI). Nie sposób się nie zgodzić z takim opisem sytuacji!

Należałoby bardziej starannie patrzeć na intencje autorów książek i decydować ostrożniej o ich druku w imię większej odpowiedzialności za dobro, któremu na imię Polska. Waszym zadaniem jest krzewienie prawdy o historii, a nie budzenie demonów antypolskości i antysemityzmu jednocześnie. Wydawnictwo Wasze mogłoby wykazać się większą uwagą w doborze lektur przedstawianych polskiemu czytelnikowi również z powodu etycznego dziedzictwa pozostawionego przez założycieli. Chrześcijańskie źródła z których wypływa cała Wasza wydawnicza przeszłość do tego zobowiązują.

Z wyrazami pamięci na modlitwie

Kard. Stanisław Dziwisz

Arcybiskup Metropolita Krakowski



Opcje Artykułu

Kardynał Dziwisz krytykuje Znak za Grossa | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kardynał Dziwisz krytykuje Znak za Grossa
BA wto, 22 sty 2008, 13:09:14

Historia jest nauczycielką życia, jest ?, zwątpiłam. Mam ogromny szacunek , pełen podziwu i zachwytu dla minionych dziejów, ludzi,  twórczej myśli. Pochylam sie w wielkiej ciszy nad tragedią wojny, okrucieństwa, ludzkiej głupoty, wszechpotężnego zła.

I jeśli prawdziwą chcieć uczynić tezę o dydaktycznej roli historii to dziś jedynie zachwyt dla mądrości i cisza nad głupotą i cisza nad tragedią dzieów, i cisza nad tymi którzy byli jej ofiarami .( a wszyscy byli) to  jedynie i tylko cisza. A wszyscy byli, a my jesteśmy spadkobiercami strachu właśnie, bo nie potrafimy wyciągać żadnych wniosków, bo nie pytamy co zrobić aby już nigdy, znów pytamy natomist kto kogo, dlaczego, znów siejemy zarzewie nienawiści, rozdrapujemy rany po co pytam? Po co budzić demony miast karmić się tym co było twórcze, piekne. I śmiem twierdzić iz w tym przypadku historia niczego autora książki nie nauczyła, no może odarła go z wrazliwości, bo nie jest wrazliwością wzniecanie gniewu, wrazliwością jest kojenie ran i obojetne, zydowskich, polskich, niemieckich, rosyjskich, irackich (...) bo wszyscy jesteśmy ofiarami tego, że nie potrafimy, ze nie chcemy skorzystać z lekcji, którą za nas odrobili i cierpiniem okupili nasi przodkowie.

I jedynie cisza nad tą pamięcią. I jedynie miłość i dobro mogą uratować świat przed samozagładą. Nie strach, czy Strach.

Księdzu Kardynałowi dziękuję za te słowa.

 

Szukaj

Menu Użytkownika






Nie pamiętasz hasła?

Polecamy





EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy



 • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń