Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy moje małżeństwo jest ważne i czy są szanse na stwierdzenia nieważności sakramentu małżeństwa

Pytania i odpowiedzi

 Zacznę może od opisu ślubów, mieliśmy dwa śluby i każdy był w innym kraju. Otóż ponad trzy lata temu będąc w Londynie pobraliśmy się ( wzięliśmy ślub cywilny ), żona pozostała przy swoim nazwisku, półtora roku temu pobraliśmy się w Polsce ( wzięliśmy ślub kościelny ), żona dopisała moje nazwisko do panieńskiego, nie rejestrowaliśmy swojego ślubu cywilnego w Polsce w USC udzielono nam ślubu kościelnego na podstawie przetłumaczonego aktu ślubu z Londynu.W naszym małżeństwie wyniknęło dużo spornych kwestii a mianowicie jak zauważyliście nie wspominam nic o dzieciach bo niestety ich nie mamy. Mieszkamy cały czas w Londynie. Po ślubie tak cywilnym jak i kościelnym rozmawiałem z żoną o dziecku ale nie było o tym mowy. Cały czas mówiła mi że nawet jakby zdarzyło się nam to teraz i tutaj w Londynie, nie wahała by się i usunęła by ciążę,  mówiła również że Londyn nie jest miastem na dzieci i że kiedyś po powrocie do Polski może się będziemy mogli starać o dziecko. Mamy już po 30 lat i nie mam żadnej pewności czy kiedykolwiek zgodzi się mieć zemną dziecko. Z tego co mi wiadomo jest to pogwałcenie Prawa Kanonicznego. Pół roku po ślubie kościelnym usłyszałem od niej wystarczająco dużo a mianowicie – że mnie nigdy nie kochała, nie kocha, że nie chce zemną być, itd.. Zastanawia mnie czy nasz ślub kościelny jest ważny, czy do zawarcia ślubu kościelnego nie powinniśmy najpierw uregulować USC, z tego co wiem powinniśmy dostarczyć księdzu jakieś pisemko z USC a nie zrobiliśmy tego, z tego co mi wiadomo według Polskiego prawa jesteśmy kawalerami, takie słowa usłyszałem w USC. Obecnie występuję o rozwód w Londynie. Chciałbym wiedzieć czy nasz ślub kościelny jest ważny a jak jest czy mam jakiekolwiek szanse na stwierdzenie nieważności sakramentu małżeństwa, co będzie potrzebne do tej sprawy, jak mam tą sprawę załatwiać itd., czy wy zajmujecie się prowadzeniem takich spraw a może znacie jakąś kancelarię która będzie mi pomocna. Interesuje mnie również koszt waszych usług

tak porady jak i poprowadzenia tej sprawy. Dziękuję z góry za pomoc.

 

W opisanej sprawie istnieją okoliczności skłaniające ku stwierdzeniu występowania przesłanki nieważności małżeństwa, ale wcześniej należy przeprowadzić dokładną analizę okresu przedślubnego i po zawarciu małżeństwa.


Fakty, przez Pana opisane mogą wskazywać na ewentualną symulację zgody małżeńskiej w postaci m .in wykluczenia potomstwa. Przy czym jak zostało określone powyżej nie można tego jednoznacznie stwierdzić, bez wspomnianej. Z jednej strony, żona wyraża niechęć w kierunku potomstwa, do tego stopnia, że mogłaby się dopuścić aborcji, z drugiej strony deklaruje chęć posiadania dzieci. Wynika tutaj wiele wątpliwości, co do np. rzeczywistego wykluczenia potomstwa czy czasowego wykluczenia posiadania dzieci.
Co do ważności Pana małżeństwa, zgodnie z przepisania prawa kanonicznego Kan. 1060 -„ Małżeństwo cieszy się przychylnością prawa, dlatego w wątpliwości należy uważać je za ważne, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego”. Domniemanie prawne wyrażone w powyższym przepisie ma charakter zwykły i dlatego może zostać podważone, jeśli przedstawi się wymagany prawem kanonicznym dowód za nieważności małżeństwa.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran


 Opcje Artykułu

Czy moje małżeństwo jest ważne i czy są szanse na stwierdzenia nieważności sakramentu małżeństwa | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
kanon85 pon, 11 sty 2010, 13:30:41

zapraszam po pomocosoby starające sie o stwierdzenie nieważności małżeństwa sakramentalnego www.kancelariaprawakanonicznego.pl


 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń