Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy protestanci promują Halloween?

Polemiki
W piśmie "Zawsze Wierni" (listopad 2007), a konkretnie w dodatku "Rodzina Katolicka", ukazał się artykuł autorstwa p. Krzysztofa Chrząstka pt. ""Halloween - pogańska dywersja". Tekst ten w swym głównym zarysie jest słuszny, albowiem atakuje on okultystyczne i neopogańskie święto "Halloween". Niestety pośród wielu trafnych spostrzeżeń znalazło się tam stwierdzenie, którego nie sposób nazwać inaczej jak ewidentnie nieprawdziwym. Chodzi mianowicie o następujący fragment owego artykułu: "Okazuje się jednak, że w USA nadal jest wysoki wskaźnik tolerancji dla owego "święta" czynnie popieranego przez sekty protestanckie. Wynika to z faktu, że teologia protestancka nie uznaje czyśćca, przez co nie ma też u nich mowy o modlitwie za zmarłych; zastępuje ją swoista forma wyśmiewania dogmatów połączona z elementami okultyzmu" (podkreślenie moje - MS).Pan Chrząstek, a wraz nim redakcja "Zawsze Wierni" (dalej ZW) jasno sugeruje więc, iż normą wśród protestanckich wyznań jest aktywne popieranie świętowania Halloween. Nie jest tam wszak napisane, iż "wiele", "część" bądź "niektóre" ugrupowania protestanckie wspierają to święto. Po prostu, zdaniem "Zawsze Wierni" "sekty protestanckie" popierają Halloween. W ten sposób sformułowana teza jest więc jasna w swym odbiorze: wyznania protestanckie w swej masie promują Halloween, a nawet jeśli któreś z nich się z tego wyłamie, to mamy tu do czynienia z wyjątkiem, o którym nie warto nawet pisać. Wagi tej generalizacji nie osłabia nawet użycie w artykule sformułowania "sekty". Każdy bowiem kto jest zaznajomiony ze sposobem wypowiadania się środowisk zbliżonych do "Zawsze Wierni" na temat protestantów wie, iż w tych kręgach użycie słowa protestanci stanowi zazwyczaj równoznacznik terminu "sekty". Drugą sugestią, jaką serwuje nam p. Chrząstek jest twierdzenie, iż owe rzekome poparcie protestanckich wyznań dla Halloween ma na celu wyśmiewanie prawd wiary katolickiej.

W krainie absurdu

Udowodnienie tezy jakoby choć znaczna część wyznań protestanckich wspierałaby Halloween byłoby zadaniem zaiste karkołomnym. Próba zaś uczynienia tego w stosunku do ogółu kościołów protestanckich jest czymś najzwyczajniej niewykonalnym. Gdy przypomnimy, iż p. Chrząstek twierdzi jeszcze, że "protestanckie sekty czynnie popierają" owe neopogańskie święto, to dochodzimy wówczas do granic absurdu. Obawiam się, że owych mitycznych protestanckich gorliwych promotorów Halloween trudno by było redakcji "ZW" znaleźć nawet w tej liberalnej części kościołów protestanckich, która w mniejszej bądź większej części złagodziła przyjmowane niegdyś przez siebie tradycyjnie chrześcijańskie potępienie takich nieprawości jak aborcja czy homoseksualizm. Gdyby jednak nawet rewizjonistyczny stosunek części protestanckich wyznać wobec pewnych tradycyjnych zasad moralności chrześcijańskiej pokrywał się z popieraniem przez nich także Halloween, to i tak sformułowanie autorstwa p. Chrząstka byłoby ewidentnym nadużyciem. Mielibyśmy wszak wówczas do czynienia jedynie z częścią protestanckich kościołów, której rozmiary na pewno nie uzasadniałyby do tak uogólniających tez, do jakich posunęła się redakcja ZW.

Jeśli jednak p. Chrząstek i redakcja ZW ma dowody na to, iż liberalna część protestanckich wspólnot wspiera Halloween niechaj je pokaże. Daruję już nawet wówczas owo "czynne wspieranie", które zgodnie ze znaczeniem tego słowa oznaczałoby np. dawanie pieniędzy na organizację halloweenowych imprez, wynajmowanie kościelnych pomieszczeń na halloweenowe bale czy też puszczanie reklam "Jack --Lantern" w podporządkowanych sobie mediach. Ograniczmy się w tym miejscu jedynie do symbolicznego poparcia owego święta, to znaczy czegoś w rodzaju stwierdzenia: "Halloween jest OK.", Halloween nie jest zły czy niebezpieczny", "Chrześcijanie mogę obchodzić Halloween". Czy redakcja ZW jest w stanie pokazać oświadczenie, deklarację przynajmniej dwóch choćby i liberalnych kościołów protestanckich, w których użyto by względem Halloween podobnych sformułowań? Czy p. Chrząstek jest w stanie wykazać, iż choćby jeden z głównych nurtów amerykańskiego protestantyzmu wykazuje w tej sprawie co najmniej dwuznaczną postawę (a więc są w jego obrębie ważni działacze kościelni, dla których Halloween jest Ok.)? Jeśli nie, to trudno jest tu mówić o choćby cząstkowym poparciu "sekt protestanckich" dla tego neopogańskiego święta. Jeżeli więc zadaniem bardzo trudnym byłoby wykazanie, że choćby niewielka część protestanckich wspólnot popiera Halloween (nie mówiąc już o jego "aktywnym popieraniu"), to zupełnie między bajki trzeba włożyć twierdzenie, jakoby kościoły protestanckie w swej masie wspierały owe święto.

Gigantyczna absurdalność tezy o powszechnym wśród wyznań protestanckich aktywnym poparciu dla Halloween jest widoczna tym jaskrawiej, gdy zważymy na fakt, że akurat w Stanach Zjednoczonych bardzo silne są kościoły protestanckie o wyraziście konserwatywnym w sferze doktryny i moralności obliczu. Ów konserwatyzm obok zwalczania różnych moralnych patologii, objawia się także w wielkiej wrogości żywionej względem Halloween. To właśnie konserwatywni protestanci są jednymi z najbardziej zaciekłych (jeżeli wprost nie najbardziej zaciekłymi) wrogami tego święta. Fakt, iż od jakiś 20 lat, wśród chrześcijan wzrasta świadomość okultystycznych zagrożeń związanych z Halloween, bez przesady można przypisać działalności licznych konserwatywnie protestanckich wydawnictw i organizacji. Protestanccy fundamentaliści byli jednymi z pierwszych (jeśli nie pierwszymi), którzy wyruszyli na wojnę z Halloween. Wstyd mówić, ale obawiam się, iż wielu katolików, którzy dziś są przekonani co do zła tego święta, swą argumentację przeciw niemu, zaczerpnęło nie skądinąd, jak właśnie z licznych protestanckich filmów, publikacji i stron internetowych temu poświęconych.

Krzycząca niesprawiedliwość Teza o "protestanckich sektach aktywnie wspierających Halloween" jest więc nie tylko wyssana z palca, ale stanowi wręcz krzyczącą niesprawiedliwość, a także coś, co w zestawieniu z ewentualną świadomością jej autora, należałoby nazwać oszczerstwem i kalumnią. Podejrzewam jednak, że sformułowane przez p. Chrząstka twierdzenie nie wynika z jego chęci oszukiwania czytelników, a jedynie z niewiedzy i skrajnych uprzedzeń względem braci protestantów, dlatego pozostanę jedynie przy zarzucie "krzyczącej niesprawiedliwości". Działaniem ewidentnie krzywdzącym jest bowiem przypisywanie grupie, w łonie której znajduje się wielu zaciekłych przeciwników Halloween, ogólnego poparcia dla owego święta. Na podobnej zasadzie można by powiedzieć, że "Młodzież Wszechpolska aktywnie popiera homoseksualizm" albo "Polacy czynnie współpracowali z Hitlerem i III Rzeszą".

Sprawiedliwość ponad podziałami


Osobiście w pełni akceptuję naukę Soboru Watykańskiego II i posoborowych papieży o ekumenizmie. Bolejąc nad wszelkimi herezjami wyznawanymi przez protestantów jednocześnie uznaję ich za braci w Chrystusie. Wielu protestantów wyznaje bowiem herezje nie tyle z własnej winy, co z braku poznania dowodów na prawdziwość wiary katolickiej. Dlatego, wierzę, iż wielu naszych protestanckich braci, mimo swych herezji, pozostaje na drodze do Nieba. Oczywiście redakcja ZW, jako powiązana z Bractwem św. Piusa X odrzuca ekumenizm, stąd i łatwiej jest o uleganie pewnym uprzedzeniom, stereotypom czy błędnym informacjom na temat protestantów. Nawet antyekumenizm nie upoważnia jednak do głoszenia rzeczy ewidentnie nieprawdziwych, a co więcej skrajnie niesprawiedliwych. Sprawiedliwość i uczciwość względem naszych bliźnich wymaga, byśmy nie wygłaszali o nich nieprawdy, również wówczas, gdy uważamy, iż błądzą oni w pewnych kwestiach, a nawet, gdy skłonni jesteśmy im przypisywać złe intencje. Oby więc redakcja ZW wyciągnęła z tego wniosek i publicznie przeprosiła naszych braci odłączonych za rzucone względem nich poważne, ale zupełnie fałszywe oskarżenia.


Opcje Artykułu

Czy protestanci promują Halloween? | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
milka wto, 29 sty 2008, 15:52:26
nie wiedzialam ze protestanckie sekty (czyli tez ja) popieraja haloween.
 
Artur Rumpel wto, 29 sty 2008, 16:24:42

Witamy Brawaria.

Teraz bedzie jazda

---
Zapraszam na mojego bloga:

http://svetomir.blox.pl/html


 
Pius wto, 29 sty 2008, 16:47:21
Autor (z ZW) podaje z czego jego zdaniem wynika ta "czynna pomoc": "Wynika to z faktu, że teologia protestancka nie uznaje czyśćca...". Artykuł Pana Salwowskiego jest o tyle chybiony (dla mnie) o ile w ogole sie nie ustosunkowuje sie do tego kluczowego argumentu. Poza tym to nawet gdyby miał p. Salwowski racje, to pisząc: "Oczywiście redakcja ZW, jako powiązana z Bractwem św. Piusa X odrzuca ekumenizm.." postępuje jak autor z ZW. FSSPX nie odrzuca ekumenizmu który jest dążeniem do jedności Kościoła tylko nie ukrywa jak niektórzy ekumaniacy ze ta jedność jest możliwa tylko w Prawdzie czyli w Jezusie czyli w Kościele. (tak mi się wydaje nie jestem ani członkiem ani sympatykiem bractwa)
 
zbawieni śro, 30 sty 2008, 11:40:34
Być może są jakieś grupy nazywające się "protestantami", które promują to święto. Podobnie jest ze stanowiskiem wobec homoseksualizmu. Jednakże większość protestantów nigdy nie będzie popierała Halloween. Tym bardziej, że robią filmy pokazujące prawdę o tym: http://zbawieni.blox.pl/2007/10/OKULTYZM-POGANSKIE-SWIETO.html

---
http://zbawieni.blox.pl
http://biblia.blox.pl
http://homoseks.blox.pl

 
Jj śro, 30 sty 2008, 11:43:08
"Sekty protestanckie" rozumiem, że chodzi tu o sekty, które powstały w oparciu o Kościoły protestanckie? Ale jestem naiwny...
 
 • xxx śro, 30 sty 2008, 14:49:09

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń