Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wielka Brytania i Polska: zapowiedzi zmian w przepisach aborycjnych

Na świecie obniżany jest czasowy limit dokonania aborcji. Płód czuje ból, a współczesna medycyna potrafi podtrzymać życie 6 miesięcznych dzieci. Parlament szwedzki obniżył próg dopuszczalnej aborcji o kilkanaście tygodni. Zgodnie z wniesioną przez zasiadającą w brytyjskiej Izbie Lordów lady Macham poprawką, niepełnosprawne dziecko nie mogłoby być zabite po dwudziestoczterotygodniowym okresie ciąży, kiedy to dokonanie aborcji w przypadku zdrowego dziecka jest w Wielkiej Brytanii zakazane. Polskę czeka gorąca dyskusja na temat definicji zdrowia matki zdecydowanej na aborcję. Czy już niedługo wystarczy komisji lekarskiej zaświadczenie o bólach migrenowych lub pogorszeniu się wzroku w związku z ciążą, żeby zabić własne dziecko? Wszystko możliwe.Brytyjskie prawo zezwala obecnie na abortowanie chorego dziecka w każdym momencie przed urodzeniem. Ministerstwo zdrowia podaje, że w ciągu ostatniego roku w Anglii i Walii dokonano 193 tys. aborcji, z czego 89 proc. w pierwszych trzynastu tygodniach życia dzieci.

Przeciwko ograniczeniu czasowego limitu wypowiedziało się Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne (BMA), mówiąc, że liczba dzieci, które przeżyły poza łonem matki, będąc w wieku 24 tygodni, jest nadal "niezwykle niska".

Dyskusję na Wyspach podgrzewa żywo podjęty przez media przykład dwóch matek, które zdecydowały się oddać życie za swoje dzieci. Jedną z nich jest Polka, Anna Radosz. Drugą Brytyjka 33-letnia Lorraine Allard.

Kobieta w 4. miesiącu ciąży dowiedziała się, iż jej wątroba została zaatakowana przez nowotwór. Mając do wyboru natychmiastowe usunięcie dziecka i rozpoczęcie chemoterapii lub poród, zdecydowała się wstrzymać swoją terapię do momentu narodzenia dziecka.

Cesarskie cięcie zaplanowano na 26 tydzień ciąży. „Jeśli ja mam umrzeć, moje dziecko będzie żyć” – miała powiedzieć do swego męża, Martina. Dziecko przyszło na świat wcześniej, 18 listopada w 25. tygodniu życia. Nowonarodzony syn, Liam ważył około 800 gramów. Dokładnie w 2 miesiące po urodzinach, 18 stycznia 2007 r. zmarła matka dziecka.

W Polsce wyrok Trybunał w Strasburgu oraz nadużycia w definiowaniu zdrowia (Hiszpania) wymuszają doprecyzowanie przepisów aborcyjnych. Wyodrębnienie struktur odwoławczych może zahamować przyszłą lawinę pozwów – uważają posłowie PO.

Ministerstwo zdrowia złożyło już odpowiedni projekt ustawodawczy. Nie wiadomo jak szeroką definicję zdrowia przyjmuje się w nim. W przypadku Alicji Tysiąc urodzenie dziecka groziło pogorszeniem wzroku. Kobieta pytana czy wiedząc, że będzie miała zdrową córeczkę zdecydowałaby się na przeprowadzenie zabiegu aborcyjnego odpowiedziała, że dzisiaj by tego nie zrobiła.

Izabela Jaruga-Nowacka z LiD w wypowiedzi dla Dziennika podkreśla, że w komisjach odwoławczych nie powinni zasiadać lekarze, którzy odmawiają przeprowadzenia aborcji, zasłaniając się klauzulą sumienia.

"To powinni być specjaliści, a nie dogmatycy" - mówi Jaruga-Nowacka. A Joanna Piotrowska z Feminoteki dopomina się o określenie ram czasowych, w których będą rozpatrywane skargi. – Procedury muszą być szybkie. Trzeba koniecznie wyznaczyć maksymalny czas na decyzję, np. 3 dni – mówi Piotrowska.

W wyroku w sprawie Tysiąc Trybunał w Strasburgu podkreślał, że w krajach, gdzie regulacje odwoławcze funkcjonują, rygorystycznie określono ramy czasowe, w których rozpatruje się odwołania. W Norwegii czy Szwecji nieuwzględniony wniosek o dokonanie aborcji jest automatyczne badany przez organ rewizyjny.Opcje Artykułu

Wielka Brytania i Polska: zapowiedzi zmian w przepisach aborycjnych | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń