Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Abp Życiński o regulaminie KUL - strategia nieprzenikliwa

Polemiki

Niedyskryminowanie osób o orientacji homoseksualnej jest zgodne z Katechizmem Kościoła Katolickiego, z jego punktem 2358 - przypomniał w rozmowie z KAI abp Józef Życiński komentując medialne dyskusje na temat regulaminu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Instrukcja o przyjmowaniu kandydatów do seminariów celnie uzupełnia treść katechizmu, ale metropolita do niej nie nawiązał.Nie słyszałem głosów zachęcających do zaprzestania działań przeciwko dyskryminacji homoseksualistów. I cytat z katechizmu o osobach homoseksualnych jest mi równie bliski co abp. Życińskiemu.

Chodziło o brak precyzji prawnej tego zapisu. Jak szeroko należy rozumieć dyskryminację? Jeśli jej sobie nie zinterpretujemy, to zrobi to za nas Trybunał w Strasburgu, tak jak już to zrobił w przypadku Alicji Tysiąc i pary lesbijek, którym nadał prawo do adopcji – właśnie w imię walki z dyskryminacją – wbrew orzeczeniu lokalnego sądu francuskiego.

Paneuropejskie prawo jest – przypuszczam- celowo niedoprecyzowane, aby pomieścić w sobie radykalnie laickie interpretacje. Ustawodawstwo europejskie przegląda się w lustrze przedefiniowanych pojęć, stąd język trybunału strasburskiego będzie coraz bardziej odbiegał od poziomu, na którym poruszają się chrześcijanie, w tym ci którzy nie zdają sobie jeszcze sprawy z praktycznych konsekwencji ideowego rozmijania się tak różnych koncepcji człowieka.

A wtedy tłumaczenie, że prawo religijne jest ponad pozytywnym nie będzie już miało nic do rzeczy, tak jak nie miało w powyższych wyrokach. Dlatego tłumaczenia pani rzecznik KUL brzmią nierealistycznie.

Co abp Życiński na instrukcję watykańską nie dopuszczającą osób o głębokich skłonnościach homoseksualnych do zawodu księdza? Nie pierwszy raz pomijany jest wydźwięk dokumentu watykańskiego o kandydatach do kapłaństwa - redukuje się go do maczyzmu, co jest ewidentnym uproszczeniem zamysłu Benedykta XVI.

Czy abp Życiński zgadza się z racjami instrukcji watykańskiej i nie uznaje jej za akt dyskryminacji wobec homoseksualistów, którzy w związku z brakiem predyspozycji heteroseksualnych nie zawsze będą mogli podejmować funkcje dydaktyczne i kapłańskie.

Papież uzasadniał swoją decyzję - socjalną nośnością kapłaństwa, które dla młodych ludzi – odbiorców posługi duszpasterskiej - jest również szkołą męskości i wzorcem ojcostwa. Według instrukcji watykańskiej, której współautorami byli psychologowie rzymskich uniwersytetów homoseksualiści są niedojrzali.

Rozumiem, że dyskusja na ten temat w społeczeństwie trwa. Kościół jednak zajął już swoje stanowisko wyrażone w katechizmie i doprecyzowane w watykańskiej instrukcji. Trzeba tylko uwzględnić całość nauczania Kościoła.

I prosiłbym abp. Życińskiego o odrobinę wyrozumiałości. Może głosy ludzi alergicznie reagujących na kolejne prawa antydyskryminacyjne – nie są bezpodstawne. Europa – Unia europejska stosuje skrajnie laicką i antyhumanistyczną wykładnię praw człowieka, w której najsłabszych się pomija całkowicie a silne grupy lobbingowe promuje kosztem prawdy o dobru człowieka.

Jeśli to tylko alergia, to biskup ma rację, ale jeśli stajemy przed groźbą aberrowania pojęcia dyskryminacja na wyższym poziomie – Strasburga czy Brukseli – to w regulaminie KUL powinny się znaleźć zapisy zgodne z całą wykładnią Kościoła o społecznej predyspozycji homoseksualizmu i zgodnie z nią doprecyzowane.

Jacek LehrSkandal na KULOpcje Artykułu

Abp Życiński o regulaminie KUL - strategia nieprzenikliwa | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń