Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Abp Życiński o regulaminie KUL - strategia nieprzenikliwa

Polemiki

Niedyskryminowanie osób o orientacji homoseksualnej jest zgodne z Katechizmem Kościoła Katolickiego, z jego punktem 2358 - przypomniał w rozmowie z KAI abp Józef Życiński komentując medialne dyskusje na temat regulaminu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Instrukcja o przyjmowaniu kandydatów do seminariów celnie uzupełnia treść katechizmu, ale metropolita do niej nie nawiązał.Nie słyszałem głosów zachęcających do zaprzestania działań przeciwko dyskryminacji homoseksualistów. I cytat z katechizmu o osobach homoseksualnych jest mi równie bliski co abp. Życińskiemu.

Chodziło o brak precyzji prawnej tego zapisu. Jak szeroko należy rozumieć dyskryminację? Jeśli jej sobie nie zinterpretujemy, to zrobi to za nas Trybunał w Strasburgu, tak jak już to zrobił w przypadku Alicji Tysiąc i pary lesbijek, którym nadał prawo do adopcji – właśnie w imię walki z dyskryminacją – wbrew orzeczeniu lokalnego sądu francuskiego.

Paneuropejskie prawo jest – przypuszczam- celowo niedoprecyzowane, aby pomieścić w sobie radykalnie laickie interpretacje. Ustawodawstwo europejskie przegląda się w lustrze przedefiniowanych pojęć, stąd język trybunału strasburskiego będzie coraz bardziej odbiegał od poziomu, na którym poruszają się chrześcijanie, w tym ci którzy nie zdają sobie jeszcze sprawy z praktycznych konsekwencji ideowego rozmijania się tak różnych koncepcji człowieka.

A wtedy tłumaczenie, że prawo religijne jest ponad pozytywnym nie będzie już miało nic do rzeczy, tak jak nie miało w powyższych wyrokach. Dlatego tłumaczenia pani rzecznik KUL brzmią nierealistycznie.

Co abp Życiński na instrukcję watykańską nie dopuszczającą osób o głębokich skłonnościach homoseksualnych do zawodu księdza? Nie pierwszy raz pomijany jest wydźwięk dokumentu watykańskiego o kandydatach do kapłaństwa - redukuje się go do maczyzmu, co jest ewidentnym uproszczeniem zamysłu Benedykta XVI.

Czy abp Życiński zgadza się z racjami instrukcji watykańskiej i nie uznaje jej za akt dyskryminacji wobec homoseksualistów, którzy w związku z brakiem predyspozycji heteroseksualnych nie zawsze będą mogli podejmować funkcje dydaktyczne i kapłańskie.

Papież uzasadniał swoją decyzję - socjalną nośnością kapłaństwa, które dla młodych ludzi – odbiorców posługi duszpasterskiej - jest również szkołą męskości i wzorcem ojcostwa. Według instrukcji watykańskiej, której współautorami byli psychologowie rzymskich uniwersytetów homoseksualiści są niedojrzali.

Rozumiem, że dyskusja na ten temat w społeczeństwie trwa. Kościół jednak zajął już swoje stanowisko wyrażone w katechizmie i doprecyzowane w watykańskiej instrukcji. Trzeba tylko uwzględnić całość nauczania Kościoła.

I prosiłbym abp. Życińskiego o odrobinę wyrozumiałości. Może głosy ludzi alergicznie reagujących na kolejne prawa antydyskryminacyjne – nie są bezpodstawne. Europa – Unia europejska stosuje skrajnie laicką i antyhumanistyczną wykładnię praw człowieka, w której najsłabszych się pomija całkowicie a silne grupy lobbingowe promuje kosztem prawdy o dobru człowieka.

Jeśli to tylko alergia, to biskup ma rację, ale jeśli stajemy przed groźbą aberrowania pojęcia dyskryminacja na wyższym poziomie – Strasburga czy Brukseli – to w regulaminie KUL powinny się znaleźć zapisy zgodne z całą wykładnią Kościoła o społecznej predyspozycji homoseksualizmu i zgodnie z nią doprecyzowane.

Jacek LehrSkandal na KULOpcje Artykułu

Abp Życiński o regulaminie KUL - strategia nieprzenikliwa | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń