Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Metropolita Cyryl dla Sterna: osoba ludzka ma sumienie

Nasz Kościół wskazywał na konieczność podatku progresywnego zanim zaproponowali to politycy – podkreślił metropolita Cyryl w wywiadzie udzielonym tygodnikowi Stern. Szef wydziału patriarchatu do spraw zewnętrznych odpowiadał na pytania o przeszłość cerkwi, jej stosunek do homoseksualizmu i przemian obyczajowych. - Fiodor Dostojewski pisał, że Bóg i diabeł walczą o rząd dusz – replikował prawosławny biskup. Dzisiaj wielu życzy sobie logiki na zasadzie: „wszystko, czego chcę jest usprawiedliwione i dobre”. Zbyt pospiesznie chcemy zajmować się uczuciami, które ostatecznie niszczą nasze ludzkie potrzeby.Kościół musiał dostać trochę czasu na odnowienie się – wyjaśniał dziennikarzom metropolita. Osłabił nas ateizm, a następnie spadł na nas podwójny ciężar. Byliśmy jak bokser, który przez miesiące ma rękę w gipsie, a następnie zostaje wysłany na ring słysząc wokół siebie doping publiczności. Wtedy zetknęliśmy się ze znakomicie wyszkolonym przeciwnikiem, w postaci rozmaitych misjonarzy z Ameryki i Południowej Korei, którzy starali się nawrócić Rosjan na inne wyznania. Religia została zepchnięta na margines, przez świecki sposób myślenia.

Za czasów komunistycznych Kościół nie miał bezpośrednich sposobów na wpływanie na społeczeństwo. Mimo to wpływał na rosyjską kulturę i świadomość narodu. Pamiętam pobyt na wycieczce w monasterze w Wołogdzie na początku lat 1970tych. Przewodniczka opowiadała o architekturze i malarstwie tak, jak gdyby mówiła homilię. Nie wspominała o chrześcijaństwie, ale jej wypowiedź oparta była na chrześcijańskim systemie wartości. Ta kobieta nie należała do wyjątków. Pisarze i artyści mówili w ten sam sposób. Ktoś chciałby widzieć zniszczone cerkwie i dostrzegać inny świat bez prawosławia. Chrześcijańskie wartości były jednak ciągle żywe, one tkwiły w ludziach.

Dziennikarze Sterna napastliwie dociekali stanowiska patriarchatu moskiewskiego w sprawie homoseksualizmu.

SPIEGEL: Odnosicie się do liberalnego Zachodu. W czym jednak, dla przykładu, przeszkadzają Wam homoseksualiści paradujący w Moskwie tak, jak się to dzieje w Berlinie, czy Amsterdamie?

To wypacza granice pomiędzy dobrem i złem, pomiędzy grzechem i świętością. Nawet cudzołóstwo nie jest już dłużej uznawane za grzech, pomimo tego, że każdy cudzołożnik odczuwa wewnętrznie, że to co zrobił jest grzechem. Ale osoba ludzka ma sumienie. Nawet marksiści temu nie mogli zaprzeczyć. Mieli wytłumaczenie na wszystko, twierdzili, że tak, jak Wasi niemieccy filozofowie sumienie jest rezultatem rozwoju kulturalnego. Ale czy jesteś w Papui Nowej Gwinei, czy w Monachium, czy w Nowosybirsku zasady są te same: „Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij…”.

SPIEGEL: ... Nie słychać jednak, by wszędzie mówiono: „… nie będziesz gejem…”. Dlaczego ludzie muszą ukrywać swój homoseksualizm?

Biblia nazywa to grzechem. Ale my nie potępiamy tych ludzi. Kościół prawosławny sprzeciwia się, by ich prześladować, czy obrażać. Ale dlaczego mielibyśmy w Rosji propagować grzech? Parada gejowska jest oczywistą manifestacją sodomii. W takim przypadku powinniśmy promować wszelkie inne grzechy, które można oglądać w telewizji. To niszczy moralność publiczną. Zadaniem Kościoła jest nazywanie grzechu grzechem. W przeciwnym wypadku Kościół nie będzie dłużej spełniał swojego zadania. Niestety we współczesnym świecie akcentuje się wolność wyboru, zapomina się jednak zupełnie o wolności od grzechu.

SPIEGEL: To ludzkie, że jakaś osoba jest homoseksualna. Jak coś ludzkiego może być grzechem?

A czym Panów zdaniem jest cudzołóstwo – czymś dobrym, czymś złym?

SPIEGEL: Odpowiedź na to pytanie należy do sumienia każdego człowieka.

Nie mówimy o pojedynczej decyzji. Mówimy o moralności. Chcą, byśmy wierzyli, że moralność jest względna. A to całkowita nieprawda. Komuniści twierdzili, że dobre jest to, co jest dobre dla klasy robotniczej. To była moralność względna – zabito 60 milionów ludzi. Hitler utrzymywał, że dobre jest to, co jest dobre dla potężniejszych Niemiec. To również kosztowało życie miliony istnień ludzkich. Moralność jest albo absolutna, bezwzględna, albo nie ma jej w ogóle. Oceniacie homoseksualizm? Dlaczego nie pedofilię?

SPIEGEL: Ależ tutaj jest kolosalna różnica. Seksualność odnosi się do dorosłych, którzy decydują sami za siebie. Pedofilia to wprzęgnięcie w zachowania seksualne dzieci, które są wykorzystane, a to nie ma nic wspólnego z ludzką wolnością.

Za kilka lat ktoś powie, że dwunastolatki kiedyś były dziećmi, teraz są bardziej rozwinięte. Dwadzieścia lat temu nikomu nie śniło się, że w Niemczech zostanie przyjęte prawo, które uznaje małżeństwa homoseksualne. Teraz również to zostało zaakceptowane. Mówimy o zachowaniu zasad. Jest coś, co nazywamy podstawową naturą moralną.

SPIEGEL: Ale to już zależy od czasów i regionu. Istnieją przecież grupy etniczne zezwalające np. na poligamię.

Fiodor Dostojewski pisał, że Bóg i diabeł walczą o rząd dusz. Dzisiaj wielu życzy sobie logiki na zasadzie: „wszystko, czego chcę jest usprawiedliwione i dobre”. Zbyt pospiesznie chcemy zajmować się uczuciami, które ostatecznie niszczą nasze ludzkie potrzeby. Kiedy wstrząśnięte zostaną fundamenty moralne, damy wolność instynktom. A nieokiełznane instynkty to sfera świata zwierząt. Tego, co mówię liberalny Der SPIEGEL nigdy nie wydrukuje: Z całą pewnością myślicie sobie teraz, ten metropolita Cyryl postradał zmysły, a to co mówi, to zupełny nonsens.

SPIEGEL: Warto się spierać na ten temat. Przecież Eminencja nie określi homoseksualizmu jako instynkt zwierzęcy?

Instynkt to pojęcie o niekoniecznie negatywnej konotacji. Weźmy głód, pragnienie, pociąg seksualny. Różnica między ludźmi i zwierzętami polega na tym, że ludzie mogą kontrolować ich instynkty.

SPIEGEL: Najwyraźniej większość Rosjan podziela pogląd Eminencji w sprawie homoseksualizmu. Jaką formę rządów Kościół prawosławny Rosji uznaje za właściwą dla Waszego kraju? Niektórzy z członków władz przejawiają nostalgię za cesarstwem, tj. monarchią.

Popieranie jednej formy rządzenia nad inną nie jest naszą główną troską. Zbawienie dusz ludzkich jest możliwe w każdej formie rządów. Różne narody i religie w pokoju współistniały w Rosji przez setki lat. Pomyślna przyszłość czeka nas tylko wtedy, gdy będziemy zjednoczonym narodem, jeśli damy odpór regionalizmowi i separatyzmowi. Nie można wyobrazić sobie Rosji bez prawosławia.

SPIEGEL: Władimir Putin podkreśla, że często czyta Biblię na pokładzie prezydenckiego samolotu, kiedy wybiera się w drugie podróże. On i jego ministrowie i urzędnicy chcą być widywani na uroczystościach cerkiewnych, pomimo tego, że wielu z nich zagorzale wspierało ateizm w czasach sowieckich. Czy to Eminencję cieszy, czy złości?

Większość wierzących w Rosji, których dzisiaj spotykamy w cerkwi, było wczoraj jeszcze ateistami. Jeśli inżynier może przejść przemianę, dlaczego nie polityk? Niestety, politycy nieczęsto bywają w cerkwi. Wolałbym widzieć prezydenta i ministrów w cerkwi co niedzielę, nie zaś raz czy dwa razy do roku.Opcje Artykułu

Metropolita Cyryl dla Sterna: osoba ludzka ma sumienie | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Metropolita Cyryl dla Sterna: osoba ludzka ma sumienie
Stanisław EM śro, 13 lut 2008, 16:55:33
Z wyjątkiem postawy psa ogrodnika - co to sam nie zje i drugiemu nie da - która nieco przebija z wypowiedzi metropolity Cyryla, to pod każdym zdaniem można się spokojnie podpisać. Nie podoba mi się wrzucanie do jednego worka "rozmaitych misjonarzy z Ameryki" i "rozmaitych misjonarzy z .. Południowej Korei". Pewne różnice chyba między nimi są. Poza tym Ameryka, to pojemne pojęcie. Kogo właściwie ma na myśli? Redemptorystów z Brazylii, czy raczej mormonów z Utah?
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń