Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

ADL: Mamy nadzieję, że papież jednak zmieni swoją decyzję

To okropne, że katolicy w liturgii łacińskiej wciąż będą się modlić o nawrócenie Żydów – mówi działacz żydowskiej Ligi przeciwko Zniesławieniu rabin Eric Greenberg w wywiadzie udzielonym Rzeczpospolitej. Papież usunął z tej modlitwy pewne niestosowne, obraźliwe słowa i stwierdzenia. Na przykład te, według których Żydzi żyją w ciemnościach i ślepocie. Jesteśmy mu za to wdzięczni, doceniamy to. Tak naprawdę jest to jednak tylko kosmetyczna zmiana.Zaszokowało nas, że Benedykt XVI jednocześnie zachował wezwanie do „nawrócenia” Żydów. Ta decyzja jest całkowitym zaprzeczeniem 43 lat starań na rzecz poprawy stosunków pomiędzy Żydami i katolikami, które zostały zapoczątkowane podczas Soboru Watykańskiego II. Nie spodziewaliśmy się takiego ciosu.

Zaczęto przychylać się do poglądu, że Żydzi mają własną ścieżkę do zbawienia. A ta ścieżka prowadzi przez judaizm. Tymczasem utrzymując w łacińskiej modlitwie na Wielki Piątek stwierdzenie o „nawróceniu” Żydów, papież mówi, że Żydzi, jeżeli chcą trafić do nieba, muszą uznać Jezusa Chrystusa. A więc judaizm nie ma prawa do egzystencji, nie może istnieć na własnych warunkach. To naprawdę okropne.

Jeżeli katolicy wierzą, że można zostać zbawionym tylko przez Kościół, to chyba dobrze, że modlą się za nawrócenie Żydów.

Katolicy w ten sposób podważają nasz, żydowski, sposób życia. Naszą tradycję, religię i kulturę. Chcą, żeby judaizm zniknął, chcą zlikwidować naszą odrębność. I to ma być dobrze? To bardzo źle.

Nasza społeczność na całym świecie jest bardzo zaniepokojona, wstrząśnięta i rozżalona. We Włoszech naczelny rabin i rada rabinów już wezwali do zawieszenia dialogu z Kościołem katolickim. Nie spodziewaliśmy się, że coś takiego może się wydarzyć. I należy podkreślić, że wielu naszych katolickich przyjaciół jest tego samego zdania. Nie jest to więc reakcja czysto żydowska.

Mamy nadzieję, że papież jednak zmieni swoją decyzję. Modlitwa o nawrócenie Żydów nie powinna być modyfikowana, tylko w całości usunięta. Obecnie bowiem znaleźliśmy się w sytuacji, że nie wiemy, jak moglibyśmy usiąść przy jednym stole i rozmawiać z naszymi katolickimi przyjaciółmi, gdy wiemy, że oni tak naprawdę nie wierzą, iż możemy zostać zbawieni przez judaizm.Opcje Artykułu

ADL: Mamy nadzieję, że papież jednak zmieni swoją decyzję | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
montsegur czw, 14 lut 2008, 04:29:07
Ta "Liga Przeciw Zniesławianiu" sam też lubi zniesławiać. A już szczególnie upodobała sobie walkę z chrześcijaństwem w życiu publicznym. Do tego stopnia, że nawet dla niektórych Zydów jej poczynania wydają się ekscesywne, jak o tym świadczy choćby ta inicjatywa żydowska istniejąca już od paru lat http://www.jews4fairness.org/pr062905.php 

Cheers!!!
 
mateuszwroc czw, 14 lut 2008, 08:40:44
"Zaczęto przychylać się do poglądu, że Żydzi mają własną ścieżkę do zbawienia. A ta ścieżka prowadzi przez judaizm. Tymczasem utrzymując w łacińskiej modlitwie na Wielki Piątek stwierdzenie o „nawróceniu” Żydów, papież mówi, że Żydzi, jeżeli chcą trafić do nieba, muszą uznać Jezusa Chrystusa. A więc judaizm nie ma prawa do egzystencji, nie może istnieć na własnych warunkach. To naprawdę okropne."

Pan Jezus, prawdziwy Mesjasz (Kto twierdzi inaczej, w tym żydzi, jest kłamcą.) powiedział:

Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście. (J 14,6-7)

Ja tu nic o osobnych ścieżkach dla żydów nie widzę.

P.S. Działania takich organizacji jak ADL czy innych "anty-antysemickich" ów antysemityzm potęgują, bo szerzą zasadę, że "O Żydach wolno mówić tylko dobrze, albo wcale".

---
"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

 
Stanisław EM pią, 15 lut 2008, 15:26:13
Z naszego, chrześcijańskiego punktu widzenia, rola żydów jako "Narodu Wybranego" w wybawieniu rodzaju ludzkiego ze skazy pierworodnego grzechu, skończyła się wraz męką krzyżowania i zmartwychwstaniem Jezusa - Chrystusa.

My - Mesjasza mamy. I mamy prawo tak mniemać. Żydzi - mają prawo dalej czekać na "swojego" Mesjasza.
My mamy prawo modlić się o uznanie Ewangelii i wybawienie wszystkich, w tym żydów. Szczególnie ich, właśnie ze względu na ich rolę w dziele Bożego wybawienia.

Modlitwa to nie przymus. Dla nas - nie przymus zmuszania kogokolwiek do przyjęcia Ewangelii. Obawy, są więc bezzasadne.
Jeśli jest tu jakiś "przymus" to jest to obowiązek zachęcenia własnym świadectwem do poznania Słowa. Wszystkich niechrześcijan. W tym - żydów. Jeśli Słowo do nich przemówi - to dobrze. Jeśli nie - trudno, wierzymy że człowiek ma wolną wolę i z dokonywanych wyborów będzie przez Boga sprawiedliwie oceniony.

Nie zastanawiałem się zbyt głęboko nad słusznością nowego zapisu modlitwy dokonaną przez Papieża. Nie porównywałem nowej wersji modlitwy z poprzednią. Uważam to za zbędne. Zbędne z dwóch powodów.
 1. Mam zaufanie do Papieża. Ale to mniej ważny powód. Ważniejszy jest drugi.
 2. Również poprzednia wersja, tak jak ja ją zawsze odczytywałem, nie była w najmniejszym stopniu - z powodów wyżej wymienionych - obraźliwa, dyskryminująca, wzywająca do prześladowań. Więcej, w żadnym z oficjalnych nowożytnych dokumentów Kościoła Katolickiego-Rzymskiego (o innych kościołach i wyznaniach chrześcijańskich wypowiadać się nie mogę, za mało wiem) takich treści, szczególnie odnoszących się do narodu "etnicznego", nie było.
  Były natomiast, trzeba to uczciwie przyznać, różne "prywatne" nadinterpretacje, i to raczej ludzi spoza duchowieństwa - władz, partii itp. dla których Żydzi z powodu swojego izolowania się ze społeczeństw w których żyły, byli znakomitym "kozłem ofiarnym" i "tematem zastępczym". Tej nadinterpretacji dokonywały również, i tu Żydzi winni uderzyć się (we własną) pierś, różne "środowiska" żydowskie, zarówno wychodząc z przesłanek religijnych (np. Talmud) jak i pozareligijnych (np. syjonizm). Można rozumieć, że dzięki tej dobrowolnej izolacji, niechęci do integracji, przetrwali w Diasporze jako Naród i jako Wiara, ale wina jest. I nie sposób zważyć, czyja większa.

Pisałem wyżej "żydów", a nie "Żydów", gdyż kwestia treści modlitwy jest kwestią Wiary, nie etnicznego pochodzenia. Wiara chrześcijańska nie rozróżnia narodów (w sensie etnicznym) lepszych i gorszych. Przed Bogiem, wszyscy jesteśmy jednacy. Natomiast w sensie Wiary, żydzi są "gorsi", bo nie uznają Słowa. Są tak samo "gorsi" jak wszyscy niechrześcijanie (ateiści, buddyści, muzułmanie etc.). Nie są w tej "gorszości" niczym wyjątkowym. Ta gorszość, z naszego chrześcijańskiego punktu widzenia, to rodzaj ułomności, z tytułu której należy się nią dotkniętym życzliwy szacunek. I tę życzliwą troskę o ich Zbawienie, zarówno poprzednia jak i obecna treść modlitwy - wyrażają.

Co najmniej dziwne jest więc, że organizacja pozareligijna jaką jest ADL kwestionuje sprawy integralnie związane z wiarą, np. tresć modlitwy. Nasuwa się przypuszczenie, że wcale nie o wiarę tu idzie, lecz o całkiem przyziemne sprawy.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń