Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zadośćuczynienie dla ofiar marca

W czasie nadchodzących obchodów 40. rocznicy wydarzeń marcowych można się spodziewać ważnych słów i inicjatyw prezydenta w sprawie obywatelstwa osób, które w wyniku antysemickiej nagonki opuściły Polskę - zapowiedział minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński. Wicepremier Schetyna już nakazał wojewodom przywrócenie obywatelstwa polskiego ofiarom marca. Dramatyczny apel Gołdy Tencer i Marii Janion spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony władz.W życiu osób takich jak ja marzec '68 odcisnął się głębokim piętnem – wyznaje Gołda Tencer. Do dziś staramy się uporać z dramatycznymi wspomnieniami: rozłąką z najbliższymi, niezliczonymi pożegnaniami "na zawsze", utraconymi marzeniami o wspólnej przyszłości, wreszcie wspomnieniem opustoszałych miast, w których wszystkie te miejsca, które tworzyły podstawę naszej egzystencji i tożsamości: żydowskie szkoły, towarzystwa kulturalne, kluby, miejsca spotkań i wspólnych modlitw nagle przestały istnieć.

W wyniku marca 1968 roku wyemigrowało z Polski kilkadziesiąt tysięcy obywateli pochodzenia żydowskiego. Osobom zmuszonym do wyjazdu Służba Bezpieczeństwa odbierała paszporty, dając w zamian dokument podróży w jedną stronę, upoważniający jedynie do opuszczenia kraju. Na polecenie władz partyjnych ludzie ci wyrzucani byli z pracy, odebrano im stanowiska, zmuszono do pozostawienia lub sprzedania za bezcen dorobku całego życia. Wyjeżdżali bez pieniędzy, nie znali języka i od samych podstaw musieli odbudowywać swoją pozycję społeczną. Najbardziej bolało jednak to, że odebrano im godność i zaufanie do kraju, w którym od pokoleń mieszkali, którego byli wielkimi patriotami i obrońcami.

"Tych ludzi spotkała ewidentna krzywda, byli bardzo często wbrew swej woli, w atmosferze antysemickiej agresji wyrzucani z Polski. Zdaniem prezydenta, ci ludzie polskiego obywatelstwa nie stracili" - powiedział Kamiński nawiązując do 40. rocznicy marca.

MSWiA w nadchodzącym tygodniu ma przedstawić swoje stanowisko w sprawie obywatelstwa osób, które wyemigrowały po marcu 1968 r. Chodzi o osoby, które po 1968 roku wyemigrowały do Izraela i otrzymały tamtejsze obywatelstwo, a przed wyjazdem z Polski składały wnioski o zmianę obywatelstwa - bo tylko te warunki łącznie, w świetle PRL-owskich przepisów, niosły za sobą utratę polskiego obywatelstwa.

Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy orzekają, że "marcowi emigranci nigdy nie utracili obywatelstwa, bo nie dostali od polskich władz decyzji o jego utracie". Zdaniem sądów zgoda na zmianę obywatelstwa musi być aktem indywidualnym, skierowanym do konkretnej osoby.

Shetyna ukarze urzędników, którzy odmawiają ofiarom marca polskiego obywatelstwa. W sprawie wydarzeń marca IPN prowadzi śledztwo, które zmierza do ustalenia tożsamości osób inspirujących wystąpienia antyżydowskie. Oskarżonych może być nawet kilkudziesięciu działaczy partyjnych, należących do tzw. Frakcji narodowej PZPR.

Bezpośrednim powodem nagonki na Żydów piastujących ważne funkcje państwowe było ich rzekome zaangażowanie po stronie Izraela skonfliktowanego z popieranym przez ZSRR Egiptem. Faktycznym tłem nagonki była prób sił między gomułkowskim skrzydłem partii a moczarowskim. Wielu partyjnych historiografów próbowało zredukować wewnątrzpartyjną wojnę do konfrontacji między działaczami polskiego pochodzenia a komunistami pochodzenia żydowskiego.

Polska przeżyła wiele emigracji po II wojnie. Ta była dla emigrujących najbardziej okrutna. Z czego Polacy - nawet teraz po 37 latach - nie zdają sobie sprawy. Duży procent wyjeżdżających stanowiło elitę polskiego społeczeństwa. Wśród nich było:

230 pracowników naukowych wyższych uczelni, w tym 25 profesorów, 37 docentów, 10 kierowników katedr;
200 pracowników różnego rodzaju instytutów naukowych, w tym 40 profesorów, 13 docentów (opustoszał m.in. Instytut Badań Jądrowych, z którego wyjechało 40 naukowców);
407 adiunktów;
200 pracowników prasy i instytucji wydawniczych, w tym kilku redaktorów naczelnych;
61 pracowników radia i telewizji;
23 muzyków, 20 plastyków, 26 aktorów;
525 wysokich urzędników ministerialnych i centralnych urzędów, w tym 90 dyrektorów i 130 naczelników wydziałów;
370 lekarzy.Opcje Artykułu

Zadośćuczynienie dla ofiar marca | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń