Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Niepokojące zaangażowanie polityczne abp. Muszyńskiego

Wielekroć na Kościół.pl przekonywaliśmy, że absolutna neutralność polityczna duchowieństwa jest niemożliwa i niewskazana. Lepiej jest, gdy duchowni są takimi samymi obywatelami jak my ze swoimi sympatiami i antypatiami politycznymi. Rzecz w tym, żeby jedni nie wyciszali innych, których poglądy nie są im w smak oraz, żeby sympatyzowanie z ugrupowaniami politycznymi nie było nachalne, nazbyt ekspresywne i nie wpływało doraźnie na politykę. Arcybiskup Muszyński idący w sukurs Platformie Obywatelskiej pogwałcił zdrowe zasady społecznego zaangażowania Kościoła. Nagłośnienie stanowiska tylko jednego biskupa – lekceważącego zagrożenia płynąc e z ograniczania debaty nad unijną aplikacją Polski w zaognionej przestrzeni politycznej – nie jest reprezentatywne dla episkopatu i poważnie wykrzywia kierunek społecznego zaangażowania Kościoła, któremu centralne planowanie ponad głowami obywateli i narodów dało się we znaki tak w dalekiej jak i bliskiej przeszłości.Co powiedział abp Muszyński?

"Brak ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, w moim przekonaniu, byłby dużą szkodą dla Polski. Stanowisko PiS jest dla mnie całkowitym zaskoczeniem, ale ufam w rozsądek prezydenta Kaczyńskiego. "

Jak wiemy w sejmie toczy się ostra polemika wokół ratyfikacji Traktatu lizbońskiego. Odniosłem wrażenie - śledząc wypowiedzi posłów -, że głównie chodzi o swobodę dyskusji. Na razie traktat ratyfikowało kilka krajów. Nie ma więc pośpiechu. A pamiętając o wyrokach strasburskich warto prześledzić wspólnie i przedyskutować każde zdanie traktatu. W czym kryje się niebezpieczeństwo zapisów europejskich? Dla autorów traktatu nie istnieje żadna interpretacja praw człowieka poza laicką ideologią. Poruszamy się na różnych piętrach tego samego budynku ale piętro, gdzie zapadają wyroki nie jest nasze. Neutralność światopoglądowa, rodzina, małżeństwo, prawa dziecka, grupa homoseksualistów a grupa religijna, dyskryminacja znaczy dla autorów traktatu zupełnie co innego. Dlatego przyjęcie dodatkowych mechanizmów broniących naszych zapisów konstytucyjnych i sprecyzowanie interpretacji nie jest głupim pomysłem.

Traktat lizbońskim jest powtórką wszystkich błędów niedoszłej konstytucji europejskiej łącznie z brakiem odniesienia prawa pozytywnego do prawa naturalnego. A "Joanina" wcale nie jest tak mocno osadzona w strukturach europejskich jakby się wydawało. Za lat kilka sędziowie Strasburga mogą swoimi wyrokami zasiać prawdziwe spustoszenie, a my naprawdę niewiele będziemy mieli na swoją obronę. Gdybyż historia ta nam się jeszcze nie przytrafiła to wypowiedź abp. Muszyńskiego nie raziłaby tak bardzo.

KAI – skoro zdecydowała się na publikację zdania hierarchy powinna dla równowagi zacytować innych biskupów, którzy mają przeciwne zdanie – a są tacy.

Trudno nie odnieść wrażenia, że tak jak i arcybiskup Katolicka Agencja chciała wpłynąć na bieżącą sytuację polityczną. Hipokryzja Agencji jest podwójna: przecież tyle razy ostrzegała ona duchownych przed angażowaniem się w politykę i tyle razy zapewniała biskupów o swoim pluralizmie (zarzucano KAI, że cytuje jednych i tych samych). Jest też głosem wszystkich biskupów, a nie wąskiej grupy hierarchów, a symuluje głos episkopatu i to w momentach decydujących dla polityki. To się staje niebezpieczne.

Jacek Lehr

Abp Życiński o regulaminie KUL - strategia nieprzenikliwa
Opcje Artykułu

Niepokojące zaangażowanie polityczne abp. Muszyńskiego | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń