Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Katolicki głos w twoim domu ...

Radio Maryja - bo o nim mowa - od kilkunastu lat dociera do wielu polskich i polonijnych domów, a z wielką uwagą odbierane jest m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dla tych dwóch wielkich północnoamerykańskich krajów stworzony został nawet specjalny godzinny nocny program. W wielu wypadkach Radio to stanowi jedyny kontakt z Ojczyzną, o czym przekonuję się osobiście każdego dnia, słuchając go w przekazie internetowym. Jest to jedyne polskie medium katolickie, mające taki wielki zasięg, które zdobyło tak liczne i zróżnicowane audytorium.
W świetle tych faktów, w środowisku polonijnym Kanady i USA stawiamy sobie coraz częściej pytanie: Dlaczego niektórzy biskupi w Polsce nie wspierają tej katolickiej rozgłośni, a nawet próbują pomniejszyć jej rolę? Czyżby problem tkwił w zwykłej ludzkiej zazdrości o to, że właśnie zakonnikom udało się stworzyć coś wielkiego, dobrego i stabilnego, a inna inicjatywa medialna np. z radiem „Plus” niestety skończyła się niepowodzeniem? Przecież Kościół jest uniwersalny, nie ma podziału na „zakonny” i „diecezjalny”, na „toruński” i „łagiewnicki”…

Jeśli nawet pójść tym tokiem rozumowania pamiętać należy, że to właśnie zakony już w średniowieczu zakładały pierwsze szkoły przyklasztorne, akademie i uniwersytety, z których wiele przetrwało do naszych czasów. Dzisiaj Radio Maryja tę edukacyjną i ewangelizacyjną formułę z ogromnym powodzeniem przejęło i pozytywnie realizuje. Skutecznie przełamało ono monopol różnych polskojęzycznych mediów w naszym kraju, wyszło naprzeciw nie tylko z katechezą i modlitwą, ale i z rzetelną informacją oraz obiektywną oceną wydarzeń politycznych i społecznych w Polsce i na świecie.

Owszem czasami radio to „zaliczy” taką czy inną „dziennikarską wpadkę”, ale czy są media idealne? Która katolicka rozgłośnia radiowa w Polsce potrafi tak zmobilizować i rozmadlać swoich słuchaczy w kraju i na świecie?

Zaiste wielki jest zasięg tego radia i olbrzymi wpływ, jaki wywiera na słuchaczy pobudzając do działania katolicki laikat, od dziesiątków lat uśpiony w Polsce.

Z tego też powodu radio to jest tak zawzięcie atakowane i zwalczane przez „różne ośrodki” zmierzające do osłabienia potencjału ewangelizacyjnego w Kościele polskim. Tym bardziej dziwi i martwi fakt, że takie ośrodki choć w zdecydowanej mniejszości, ale dochodzą do głosu niestety w łonie samego Kościoła. Przecież można, a nawet trzeba dyskutować na temat tego radia, prowadzić twórczy dialog, a nawet - byle konstruktywnie - krytykować, tylko po co zwalczać lub niszczyć coś, co dobrze służy ewangelizacji i formacji ludzi wierzących?

Ile to już razy wrogowie tej katolickiej rozgłośni chcieli z nią zrobić tzw. „porządek” posługując się „rękoma biskupów”, a nawet autorytetem samego papieża? Zapytać jednak należy o jaki „porządek” chodzi i kim są owi „zatroskani naprawiacze” oraz jakie przyświecają im cele? Ojciec Święty Benedykt XVI bardzo dobrze wie, jaka jest sytuacja i kondycja kościołów w innych krajach, o tzw. „większości katolickiej”.

Zna choćby sytuację w Irlandii, gdzie Kościół jest bezradny wobec ataków ateistów i tzw. „liberalnych ośrodków”. Dlaczego jest bezradny? - bo nie ma własnych mediów katolickich! Takich mediów nie ma też Francja, Holandia, Hiszpania, a nawet Niemcy.

Benedykt XVI zna też doskonale kondycję Kościoła w Polsce. Wie też dużo o tej rozgłośni i o dziełach powstałych w jej otoczeniu, o czym dał wymowny wyraz choćby kilka miesięcy temu, przyjmując na dłuższej audiencji Ojców Redemptorystów.

Obecny papież jest kontynuatorem pontyfikatu swego wielkiego poprzednika Jana Pawła II, który codziennie modlił się i dziękował Bogu za to „że w Polsce jest takie radio, które nazywa się Radio Maryja”.

Krótko przed śmiercią męczennik obozu Dachau, świadek strasznych, bezbożnych i ateistycznych totalitaryzmów ks. abp Kazimierz Majdański powiedział : Jaka będzie twoja przyszłość, Radio Maryja? Niełatwa! Nigdy świadkom Chrystusa nie było łatwo! Ale niech dobrze rozważy każdy w swoim sercu, kto czyni Twoją drogę niełatwą.

Świadku Chrystusa - tylko bądź wiernym świadkiem i nie lękaj się!

Niechaj te słowa nie pozostaną bez echa w sercach tych, którym zależy na dobru Polski

i wierze Polaków.

o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp

Montreal, 18 marca 2008 r.Opcje Artykułu

Katolicki głos w twoim domu ... | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jacek2 śro, 19 mar 2008, 07:37:54
Ciekawa uwaga: gdzie Kościół nie ma silnych mediów, tam jego sytuacja trudniejsza.
 
medieval_man śro, 19 mar 2008, 10:41:34

OT - nie wiem jak w innych krajach, ale Francja ma media katolickie (nie interesowałem sie mediami innych wyznań) - stacje radiowe, na przykład ogólnokrajowe RCF (http://www.rcf.fr/) , ma także swoje Radio Maria: http://www.radiomaria.fr/Pages/Liens.htm oraz przynajmniej jedną stację telewizyjną - KTO http://www.ktotv.com/ na naprawdę wysokim poziomie

---
Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii, rozumienia, które wychodzą poza klasyczną fundamentalistyczną interpretację

 
 • Rafi F czw, 20 mar 2008, 19:06:15
Stanley pią, 21 mar 2008, 14:05:59
"kontakt z radiem to jedyny kontakt z Ojczyzną" - utożsamienia RM z Polską to jakaś hiperbzdura, ale gdyby rzeczywiście tak było, to nie powinno dziwić, że tak wielu Polaków nie chce mieć z "tą" Polską nic do czynienia...

---
- Maranatha! Przyjdź Panie Jezu!
- "Przyjdę niebawem, a moja zapłata jest ze mną"
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń