Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dort wg Dylana czyli prakytyczne implikacje kalwinizmu

Serdecznie zapraszamy na konferencję pt. "Dort wg Dylana czyli prakytyczne implikacje kalwinizmu". Bob Dylan w piosence „Political World” [Polityczny świat], która ukazała się na wyśmienitym albumie „Oh, Mercy” [Litości] w 1989 roku, śpiewa: „Żyjemy w świecie rządzonym przez politykę”, i ma w pełni rację. Ale dlaczego tak jest? Jak do tego doszło? Dlaczego niemal automatycznie przyznajemy Dylanowi rację?
Zapraszamy na konferencję organizowaną przez Ewangeliczny Kościół Reformowany we Wrocławiu, podczas której pastor Dennis Tuuri z Reformation Covenant Church [Reformacyjny Kościół Przymierza] w Oregon City, USA, przedstawi sześć wykładów na temat praktycznych implikacji kalwinizmu w oparciu o dekrety Synodu w Dort z 1619 roku znane powszechnie jako Pięć Punktów Kalwinizmu. Zdaniem pastora Tuuri współczesny świat zdominowany przez politykę jest owocem odrzucenia biblijnego nauczania o suwerenności Boga. Kalwinizm twierdzi, że Bóg jest absolutnym Panem świata i historii. Dlatego im bardziej oddalamy się od kalwinizmu i zbliżamy do arminianizmu, tym bardziej świat, w którym żyjemy, staje się arminiański, czyli zdominowany przez politykę.

Kalwińskie i arminiańskie doktryny często bywają omawiane w dość abstrakcyjnych i ezoterycznych kategoriach. Pastor Tuuri skupi się jednak na praktycznej stronie Kanonów z Dort. Pierwszy wykład oparty na Liście do Rzymian 8,28-30 osadzi kalwinizm w personalnej, gotowej do poświęceń i skutecznej miłości Boga. W oderwaniu od tych korzeni świat stał się miejscem, gdzie, znów cytując Dylana, „nie ma miejsca dla miłości, gdzie ludzie popełniają zbrodnie, lecz zbrodnie są bez twarzy”.

Drugi wykład dotyczyć będzie bezwarunkowego wybrania oraz pychy, czyli korzenia wszystkich grzechów. Wybranie bowiem jest śmiertelnym ciosem dla pychy i jedynym na nią lekarstwem. Odrzucając wybranie, skazujemy się na rządy pychy, czyli życie w świecie, gdzie, jak śpiewał Dylan, „życie ukryło się w lustrach, a śmierć wyparowała”.

W trzecim wykładzie pastor Tuuri podejmie kwestię ograniczonego przebłagania, czyli szczególnego odkupienia. Pokaże, jak zanegowanie realnego i faktycznego przebłagania za grzechy w przelanej krwi Chrystusa nieuchronnie prowadzi do fałszywego i nieskutecznego przebłagania na drodze sadyzmu lub masochizmu, czyli przez sprawienie, by inni zapłacili za nasze grzechy, lub też przez skazane na porażkę próby osobistego odpokutowania za własne grzechy. Tragicznym przykładem fałszywego przebłagania jest masakra, jaką urządził Cho Seung-Hui, mordując trzydzieści trzy niewinne osoby w Virginia Tech w 2007 roku. Innym przykładem tej dziwacznej pogoni za czystym sumieniem są aborcja i ślepa przemoc. Znów cisną się do ust słowa Dylana: „Plądrowane domy, niechciane dzieci – jutro może być ostatni dzień twojego życia”.

Czwarty wykład skupi się na totalnej deprawacji, czyli całkowitym zepsuciu człowieka. Pastor Tuuri wykaże, jak odrzucenie tej doktryny prowadzi do politycznych wysiłków zbawienia człowieka przez edukację i moralną odnowę, a nie przez Jezusa Chrystusa.

W piątym wykładzie będzie mowa o wyzwalającej prawdzie o nieodpartej łasce. Zaprzeczenie tego z kolei punktu kalwinizmu skutkuje polityczną i społeczną manipulacją, której celem jest zwiększenie skuteczności zbawczej działalności człowieka.

W ostatnim wykładzie pastor Tuuri powie o wytrwaniu świętych oraz zachowaniu ich przez Boga. Tylko Bóg może sprawić, by człowiek, wybrany w Chrystusie, odnalazł zbawienie, dojrzał w nim i wydał jego owoce.

Biblijne prawdy przedstawione i usystematyzowane w Kanonach z Dort stanowią jedyną alternatywę dla politycznego świata, w którym, według Dylana, „w kółko kręcimy się i śmiecimy”. Centralną kwestią Protestanckiej Reformacji była suwerenność. Biblijne nauczanie o suwerenności Boga wskazuje drogę wyjścia ze świata zdominowanego przez politykę, a przez to przez tyranię, do świata naznaczonego łaskawością, miłosierdziem, wolnością i pokojem Królestwa Bożego.

Kiedy: 2-3 maja 2008. Gdzie: Wrocław, Chrześcijańska Szkoła ARKA, ul. Stalowowolska 24. Plan: 2 maja planujemy cztery wykłady z przerwą na lunch (rozpoczęcie o g. 10:00, zakończenie o g. 17:00). 3 maja odbędą się dwa wykłady (g. 10:00 do 13:00).

Zgłoszenia: Bogumił Jarmulak schestow@gmail.com

Autor jest pastorem Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w gdańsku. Blog autora: www.pbartosik.blogspot.comOpcje Artykułu

Dort wg Dylana czyli prakytyczne implikacje kalwinizmu | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Dort wg Dylana czyli prakytyczne implikacje kalwinizmu
homoviator wto, 8 kwi 2008, 00:11:50
Straszne, czyli ma być jak w Genewie?  A jak "resztka" ma wprowadzić "bożą politykę" skoro większość jest całkowicie zdeprawowana? I tak będzie tylko zło... A właściwe jaka w tym moja odpowiedzialność skoro co zrobię i tak jest złe - wszak mieszka we mnie tylko zło (powszechna deprawacja). Chyba, że jestem wybrany. Ale skoro jestem wybrany, to i tak Bóg zrobi swoje - w końcu jetem tylko robotem...
A co do polityki? Tak właśnie tworzy się stosy  "im bardziej oddalamy się od kalwinizmu i zbliżamy do arminianizmu, tym bardziej świat, w którym żyjemy, staje się arminiański, czyli zdominowany przez politykę. ( w domyśle jest to złe)" Czyli poza kalwinizmem nie ma innego rozmienia społecznego wymiaru Ewangelii. Pozostaje się cieszyć, że owych wybranych, tak  myślących jak autor, jest tak mało (kalwińskie rozumienie biblijnej resztki) mielibyśmy bowiem inkwizycję. Bo Bóg to absolutny władca, a my w jego imieniu tworzymy Boski porządek. Nawisem mówiąc zgadzam się jak najbardziej, że Bóg jest Absolutnym Władcą, Królem - ale nie interpretuję tego poprzez Kalwiński model teologiczny.
A co do pychy i wybrania? Mam pytanie do autora Czy jesteś wybrany? A co jak nie jesteś wybrany? Czy w Waszych Kościołach są też nie wybrani, czy wierni stawiają sobie takie pytanie - a może ja jestem nie wybrany, może moje dzieci nie są, moja żona? Jak rozpoznajecie czy ktoś jest wybrany? A może to nie jest ważne...
A co do kwestii ograniczonego odkupienia: Idąc od początku, Bóg stwarza świat, przed stworzeniem zaplanował już kogo wybierze, za kogo umrze Jego Syn no i na koniec kogo potępi (w domyśle za grzechy, które czyni - bo człowiek zasłużył na nie. Nie ważne, że nawet nie miał szansy by zrobić inaczej, bo nie został wybrany. Już na starcie jego przeznaczeniem jest bycie paliwem do piekła, które się nie wypali). Mówiąc inaczej Bóg stworzył świat po to by w większości go spalić w piekle, resztkę wybawi. I jeszcze ciekawsza rzecz. Na domiar tego postanawia poświęcić swojego Syna. Stąd płynie prosty wniosek, że to Bóg jest odpowiedzialny za zło - wszak taki świat stworzył. To dlaczego karzę za to piekłem ludzi którym nie dał nawet szansy by go wybrali? Pytam więc po co Bóg stwarza świat? I jak to łączy się fundamentalnym przesłaniem Ewangelii, że Bóg jest miłością?
Pozdrawiam

 
Dort wg Dylana czyli prakytyczne implikacje kalwinizmu
Jj wto, 8 kwi 2008, 18:59:20

"Dlatego im bardziej oddalamy się od kalwinizmu i zbliżamy do arminianizmu, tym bardziej świat, w którym żyjemy, staje się arminiański, czyli zdominowany przez politykę."

??? Po prostu brak słów!!!

PS Zrozumiałem. Lucyfer był arminianinem i stąd to całe bagno...

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń