Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dziekan wydziału teologii agentem?

Redagowany przez byłych działaczy "Solidarności" miesięcznik "Debata" podał do wiadomości, że dziekan wydziału teologii UWM ks. prof. Cyprian Rogowski był przez długie lata współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Kamil". W czerwcu z jego rąk doktorat honoris causa warmińsko-mazurskiej uczelni odbierze kardynał Stanisław Dziwisz. Ks. Rogowski zaprzecza i grozi sądem każdemu kto go oskarża.Według miesięcznika "Debata" Ks. Rogowski podjął współpracę z aparatem bezpieczeństwa jako wikary w 1982 r. Według materiałów cytowanych przez autora – "Kamil', czyli ks. Rogowski, przez lata sumiennie informował SB o poczynaniach innych duchownych (w tym swojego biskupa oraz księży niemieckich).

Współpracę kontynuował nawet po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Jest autorem cenionego Leksykonu pedagogiki religii. Jako jeden z pierwszych systematyzuje refleksję pedagogiczno-religijną.Opcje Artykułu

Dziekan wydziału teologii agentem? | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Dziekan wydziału teologii agentem?
gosc pią, 11 kwi 2008, 17:21:49
Już 23 lutego abp. Ziemba wydał odnośnie tego stosowny komunikat:

List Arcybiskupa Wojciecha Ziemby Wielkiego Kanclerza Wydziału Teologii UWM do Dziekana i Rady Wydziału Teologii UWM

              W ciągu ostatnich dni w środkach przekazu pojawiły się informacje sugerujące współpracę Dziekana Wydziału Teologii z SB PRL-u od 1982 r. Są to zarzuty bardzo poważne, dotykające w pewien sposób także całą społeczność Wydziału Teologii UWM w Olsztynie. Z tej racji zarzuty te wymagają rzetelnego zbadania pod kątem ich prawdziwości. Ksiądz Dziekan stoi na stanowisku, że zarzuty są fałszywe i bezpodstawne. Ponieważ jestem odpowiedzialny za nadzór nad kościelnym Wydziałem Teologii w państwowym Uniwersytecie, dołożę wszelkich starań, aby wyrobić sobie jasny pogląd w sprawie, o której mowa. W razie potrzeby podejmę stosowne decyzje.

            Trzeba tu przypomnieć, że Kościół katolicki w Polsce po II wojnie światowej aż do roku 1989, był przedmiotem nieustannej agresji ze strony władzy socjalistycznego państwa. Duchowni byli poddawani operacyjnemu rozpracowywaniu przez służby specjalne w celu zastraszenia i dla współpracy, a w szczególnych wypadkach nawet dla ich fizycznej likwidacji. Niektórzy potrafili bohatersko oprzeć się lękowi albo kuszeniu. Inni szli na mniej lub bardziej wyraźny kompromis. Bogu dzięki, że tylko stosunkowo nieliczni duchowni ulegali pokusie ułatwień codziennego życia i poszli na współpracę z wrogami Kościoła.

            W dziejach Kościoła nieraz zdarzały się okresy prześladowań. Rodzaje zachowań wobec przemocy i presji prześladowców są podobne. Z jednej strony męstwo i sprzeciw a z drugiej uległość i słabość. Obecnie musimy na niedawną jeszcze przeszłość spoglądać z zachowaniem pewnego dystansu i oględności ocen. Potrzebny jest czas na uporządkowanie spraw z przeszłości, dla ich opisu oraz obiektywnej interpretacji. Dlatego nie należy wydawać pośpiesznych ocen i osądów. Jednak rzetelna ocena jest konieczna.

            Mam nadzieję, że zarówno studenci jak i Profesorowie Wydziału Teologii potrafią dojrzale przeżyć trudne doświadczenie, które jeszcze raz ukazuje mechanizm walki z Kościołem i jego niszczenia.

            To wydarzenie powinno jeszcze bardziej zjednoczyć społeczność Wydziału w szukaniu prawdy. Istnieją odpowiednie instytucje, także sąd, do których należy ocena publikowanych czy w ogóle istniejących materiałów dotyczących przeszłości ludzi Kościoła. Wyznajemy zasadę, że prawda - nawet trudna - oczyszcza. Tym bardziej, że Kościół wyszedł w 1989 r. z „wielkiego ucisku” poraniony ale jednocześnie zwycięski. Kościół Jezusa Chrystusa, jest święty, chociaż równocześnie obciążony słabością i grzechem tych, którzy do niego należą.

             Proszę o przekazanie mojego listu wszystkim studentom i wykładowcom Wydziału.

Olsztyn, 23 lutego 2008 r.

abp Wojciech Ziemba
METROPOLITA WARMIŃSKI
WIELKI KANCLERZ WYDZIAŁU TEOLOGII UWM

 

---
Kochaj i czyń co chcesz

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń