Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Obchody 3-go Maja: Biskupi nawołują o prawdziwy patriotyzm i krytykują liberalizm

Bitwa o Polskę wierną swojej tożsamości trwa – uważa bp. Polowy T. Płoski. W katedrze polowej obecni byli przedstawiciele Sejmu i Senatu z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim na czele, Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz członkowie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Homilie z okazji uroczystości NMP Królowej Polski dotykały najczęściej aktualnych problemów społecznych.O nie mieszanie patriotyzmu z wiarą i nacjonalizmem apelowali biskupi Skworc i Życiński. Na Jasnej Górze kard. Glemp ostrzegał przed indywidualizmem, który jest ideologią uwłaczającą godności dziecka i małżonków. Biskupi krytykowali szczególnie liberalizm. W Mszy św. z okazji uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski uczestniczyło ok. dwudziestu biskupów.

Nawiązując do Ślubów Jana Kazimierza i treści majowej Konstytucji biskup kielecki Kazimierz Ryczan mówił że w „W szkole tolerancji Królowej Polski nie ma miejsca dla zdrady, gangów, zła, pornografii, które dzisiaj należy nazwać po imieniu”. - „Chciałbym, aby którekolwiek nienarodzone dziecko otoczono chociaż taką troską, jak panią Blidę, która przecież dobrowolnie popełniła samobójstwo” – dodał biskup kielecki.

„O ile kiedyś w nazizmie naczelne miejsce zajmowała rasa ludzi, potem w komunizmie klasa robotnicza, tak teraz akcent ideologii przesunął się na indywiduum, na jednostkę, dla której społeczeństwo jest materiałem do korzystania dla wygody i przyjemności” – mówił Prymas do ok. 30 tys. Wiernych, którzy przybyli na Jasną Górę.

Wypowiadając się przeciwko stosowaniu metody zapłodnienia in vitro kard. Glemp zaznaczył, że „Kościół, który ma za zadanie szerzyć wiarę, w tym wypadku musi bronić rozumu i racjonalności”. Czy tylko Kościół katolicki ma zastrzeżenia, a może inne Kościoły, a może inne wyznania, a może kultura i tradycja, a może po prostu rozum i racjonalność podnoszą zastrzeżenia do zagadnienia zapłodnienia pozaustrojowego” – mówił hierarcha.

Abp. D. Zimoń przypomniał, że dzień 3 maja wiąże się z wybuchem Trzeciego Powstania Śląskiego w 1921 r. i z postacią Wojciecha Korfantego. „Na całym świecie odradza się miłość do małych ojczyzn. Temu trzeba błogosławić. Widać to także w całym naszym województwie, na które składa się kultura poszczególnych regionów” – powiedział hierarcha.

W Mszy św. w katowickiej katedrze uczestniczyły władze wojewódzkie i miejskie, a także przedstawiciele służb mundurowych. Oprawę muzyczną uroczystości przygotował Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Tegorocznym uroczystościom obchodów święta 3 Maja w Katowicach towarzyszyło wspomnienie 87. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Po Mszy św. odbył się przemarsz pod Pomnik Powstańców Śląskich.

Z kolei zdaniem biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, „trwa nadal bitwa o Polskę, która dzisiaj oznacza bitwę o Polskę wierną swym dziejom, zbudowaną na fundamencie wiary i chrześcijańskiej kultury”. Podczas Mszy św. w intencji ojczyzny, sprawowanej w warszawskiej bazylice św. Krzyża hierarcha powiedział, że współcześnie tworzone prawo i sprawowane rządy nie mają odniesienia do Boga. „Rodzi się współczesna Targowica ducha i kultury, która grzebie polskiego ducha, oddaje polską duszę we władanie obcej kultury” – ocenił hierarcha.

"Nie brońmy się przed dziedzictwem kultury i tradycji naszych ojców, których etos związany był przede wszystkim z Bogiem, Kościołem, ojczyzną i ziemią" – apelował bp Płoski.

„Jak wiele krzywdy zrobiono rodzinie w tych krajach, gdzie doszedł do głosu – w wymiarze stanowionego prawa - duch modernizmu i liberalizmu” – mówił abp Głódź. Dodał, że fałszywie pojmowane hasło wolności człowieka uwalnia go od odpowiedzialności, kpi z rodziny i wyszydza świętość małżeństwa rozumianego jako związek mężczyzny i kobiety.

Podczas poznańskich obchodów 217. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja bp Marek Jędraszewski wezwał polskich polityków, by nie ulegali europejskim naciskom i nie tworzyli prawa, które sprzeciwia się zasadom Dekalogu i godzi w ludzkie życie.

Pomocniczy biskup archidiecezji poznańskiej odniósł się w ten sposób do przyjętej niedawno przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy rezolucji o depenalizacji i dostępu do tzw. bezpiecznej aborcji. Zawiera ona apel do państw członkowskich Unii Europejskiej o zalegalizowanie aborcji tam, gdzie jest ona nielegalna.Opcje Artykułu

Obchody 3-go Maja: Biskupi nawołują o prawdziwy patriotyzm i krytykują liberalizm | 7 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
reguly pon, 5 maj 2008, 14:19:18
W swje naiwnosci rozumiem ze chodzi o tozsamosc po 966 roku? ;)

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
 • Andrzej pon, 5 maj 2008, 16:13:48
 • Reguly wto, 6 maj 2008, 12:58:11
 • Andrzej wto, 6 maj 2008, 15:08:57
 • Reguly śro, 7 maj 2008, 08:41:46
 • Reguly wto, 6 maj 2008, 13:07:24
Apologeta pią, 9 maj 2008, 23:35:44

Nie Reguly, chodzi raczej o tożsamość, jaką nadali Polsce jezuici z Hiszpanii (ci sami, którzy wprowadzili slogan, że Polak to katolik - sic). Skutecznie rozprawili się z Reformacją w Polsce, monopolizując szkolnictwo, które z czasem zaczęło płodzić nietolerancyjną, zaściankową i przekupną szlachtę, a z nią rozbiory. Czy takiej Polski chcieliby biskupi, skoro znów -  tak samo jak w XVII wieku, wzywają oni na tron Polski - zamiast Jezusa Chrystusa - ducha, który przybiera postać matki Pana Jezusa (zob. 1Kor.14:11)?

---
Nie ma niczego bardziej rozumnego niż wiara w Boga,
ani bardziej nierozumnego niż ślepa wiara w rozum.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń