Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dwie Agaty

Dziewczynce, nakłanianej do aborcji 14-latce z Lublina, GW nadała pseudonim Agata. Nic w tym nie byłoby dziwnego, gdyby nie fakt, że ponad tydzień temu pożegnaliśmy siatkarkę Agatę Mróz. Czy nastoletnia Agatka ma być męczennicą laickości, poświęconą na zmaskulinizowanym ołtarzu klech i dewotek? Znawcy satanizmu rejestrują regularnie zjawisko „liturgicznego rewersu”. Szatan to nicość więc posługuje się zniekształconą, odwróconą symboliką. Wyborcza chce wywołać współczucie dla dziewczynki odwrotne do całej wiedzy o człowieku poczętym i jego matce.
Rzeczpospolita sekunduje rzecznikom narodzin, Gazeta Wyborcza ich taranuje i sprawia wrażenie, że gdyby nie obowiązujące przepisy to jej redaktorzy osobiście włożyliby gumowe rękawice, chwycili za ginekologiczne szczypce i wyłuskali z macicy 14-latki każdy kawałek jej nienarodzonego dziecka. Dziennik, trzecia medialna siła na rynku, się waha i raz przyznaje racjęjednej stronie, by po chwili zmienić zdanie.

Wartość tego sporu zadaje kłam tezie o nieistotności antropologicznej warstwy demokracji i kulturowego dyskursu.

Wszystkim chodzi o człowieka. GW o wolność wyboru, przeciwnikom aborcji o prawo do życia. I obie wartości są wielkie, okazuje się jednak, że są sytuacje,w których musimy zdecydować, która z nich jest ważniejsza.

W tym przypadku chodzi też o wykluczenie rodzica. Przecież koronnym argumentem w bojach o katechezę w szkole była wola i decyzja rodziców o kierunku wychowania ich dzieci. Nastolatka stanęła przed życiowymi decyzjami, które ją przerosły. Kto jak nie matka powinien zdecydować o losie córki? Tylko, że pojawia się inny problem. Zwolennicy prawa matki do decydowania o córce nie biorą pod uwagę trzeciego podmiotu tego dramatu. Można się spierać czy poczęte życie to coś osobnego. Skoro jednak są wątpliwości to należy je rozstrzygnąć na korzyść dziecka, które już zaczęło żyć.

Sumując koszta narodzin i aborcji jasne jest, że te drugie przewyższają te pierwsze. Społeczny stygmat jest tu oczywiście najmniej ważny. Obrońcy życia uświadomili Agacie, że zabija człowieka, własne dziecko. Pewnie bez tej świadomości dziewczynie łatwiej byłoby żyć. Dla Agaty mniejszym szokiem będzie w tej chwili urodzić dziecko i oddać je do adopcji, niż żyć z poczuciem winy.

Manipulacja Wyborczej nie wypaliła. To nie lata 70., kiedy społeczeństwu można było wmówić poczucie winy za zmyślone krzywdy wyrządzane czarnym dziewczynom. Zbyt wiele wiemy o człowieku, zbyt wiele wiemy o manipulacjach przeciwników życia.

A symbolika z takim trudem wypracowywana przez Wyborczą ma jeden mankament: rzekomo skrzywdzone matki nie mogą - zgodnie z regułami manipulacji - pokazać się z dzieckiem na zdjęciach. Czy znajdziecie w Google Alicję Tysiąc z córeczką, radosną i uśmiechniętą, cudem ocaloną? Będzie ciężko, bo wtedy cała subtelna konstrukcja oparta o prosty schemat sprawca – pokrzywdzony bierze w łeb.

Symbolika totalnej afirmacji życia pozostaje jako jedyna.Opcje Artykułu

Dwie Agaty | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Dwie Agaty
epablito śro, 11 cze 2008, 12:29:01
Ten tekst to bełkot (np. drugi akapit), w dodatku wymieszany z ohydną, goebelsowską propagandą (np. fragment o dziennikarzach dokonujących aborcji).

Sytuacja 14-letniej dziewczyny jest tak prosta, że trudno bardziej. Jej ciąża jest wynikiem przestępstwa. Nawet jeśli nie została zgwałcona, to jest jeszcze dzieckiem! W świetle polskiego prawa może wykonać aborcję. Wystarczy oświadczenie woli jej i jej opiekuna, czyli w tym przypadku matki. Na tym na historia powinna się zakończyć.

Można dyskutować o tym, czy taka aborcja byłaby słuszna czy niesłuszna, dobra czy niedobra, ale każdy, kto z premedytacją dąży do odebrania pokrzywdzonej jej praw, sam łamie prawo i powinien być ukarany. Fanatyczni, ogłupiali "obrońcy życia" bardziej przysługują się trendom proaborcyjnym, niż każda "manipulacja" prasy.

 
Dwie Agaty
Jj śro, 11 cze 2008, 15:11:41

Tekst niestety bardzo nierzetelny i tak nieobiektywny, że trudno nie doszukiwać się świadomej manipulacji. Wygląda na to, że Autorce tak naprawdę nie chodzi o aborcję a o pognębienie GW )))-: 

 
Dwie Agaty
Rafi F śro, 11 cze 2008, 18:10:42
To nalezy przenieść do działu "Opinie".
Reszta nie warta komentarza.

---
Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim.

 
Dwie Agaty
Łukasz Godzwoń czw, 12 cze 2008, 09:41:57

Reporterzy "Wyborczej" nie mają oporów, by publikować nadchodzące do niej esemesy, dziennikarze "Newsweeka" nie wstydzą się dzwonić do niej do szpitala, gdzie - jak sami piszą - leży z krwotokiem. Z pasją opisują każdy najintymniejszy szczegół. Co mówiła jej dyrektor szpitala, a co ksiądz? Jak zareagowała dziewczynka? I ile jeszcze dni zostało jej na usunięcie ciąży? Zrobi to czy nie? Zdąży, czy nie da rady? A jej chłopak? Jak to właściwie z nimi było? Chciała z nim współżyć czy nie? A może jest ohydnym gwałcicielem? Może nie jest? Trudno, niech sobie żyje z takim piętnem. "Wyborcza" zna odpowiedź na każde pytanie. I nieważne, że co chwila okazuje się, że to odpowiedź błędna. Nieważne, że nikt jej nie prosił o pomoc, a działaczki Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny najwyraźniej nie miały zezwolenia na informowanie dziennikarzy.

Gazeta upajająca się na co dzień wstrętem do tabloidów, choć coraz chętniej podejmująca tematy brukowe, brnie dalej. Jak oszalały na punkcie wroga, szukający złych emocji (to pewnie ciągnie sprzedaż) najgorszy brukowiec, walczy do końca. Używa, tak właśnie - cynicznie używa - dramatu 14-letniej dziewczyny. Siła tabloidu i tym razem jest porażająca. Dyrektor lubelskiego pogotowia opiekuńczego w Lublinie stwierdza: "Wyborcza wyrządziła dziewczynie wiele krzywdy"

Ale i tak czytamy w "Wyborczej" dalsze popisy cynizmu: że wszystkiemu winne są jakieś nieokreślone media, widzimy próby zrzucenia winy na wszystkich pozostałych. Bądźmy jednak konkretni - to nie jest temat jakichś innych dziennikarzy, to dorobek chłopców i dziewczyn z "Wyborczej".

Koledzy z "Gazety", do czego jeszcze się posuniecie zdeterminowani, by wygrać tę historię i zniszczyć kruchą i chwiejną dziewczynę postawioną w niezwykle trudnej sytuacji? Jeśli nie potraficie uznać, że pomyliliście się jako dziennikarze, to pomyślcie, że jako ludzie przekraczacie granicę wstydu. Zatrzymajcie się, zanim dojdzie do tragedii.

Michał Karnowski

Dziennik 12 czerwca

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń