Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy min. Kopacz powinna być ekskomunikowana?

Na forum Frondy pojawiła się inicjatywa pt. Ekskomunika Minister Kopacz - Wyślij pismo do biskupa. W USA politycy, którzy czynnie wspierają zabiegi aborcyjne proszeni są o nieprzystepowanie do komunii świętej. Zdarzyło się to kandydatowi na prezydenta Johnowi Kerry. Czy p. minister w rządzie Tuska powinna być ukarana, jako katoliczka, przez czynniki kościelne za wskazanie szpitala aborcyjnego w Gdańsku? Ciekawe, ilu proboszczów będzie pozwalało - albo przeszkadzało - w przeprowadzaniu akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o wszczęcie postępowania karno – kanonicznego? – pytali czytelnicy Frondy.
List do biskupa zaczyna się od zwyczajowego sformułowania: Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa prawno-kanonicznego.

Na podstawie informacji podanych przez środki masowego przekazu – piszą forumowicze - można powziąć uzasadnione podejrzenie o zaciągnięciu przez panią Minister Zdrowia Ewę Kopacz ekskomuniki latae sententiae na podstawie kanonów 1398 oraz 1329 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Pani minister Kopacz, jak sama powiedziała w programie „Teraz my” w TVN dnia 16.06.2008, wspólnie i w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Pacjenta, pomogła w zorganizowaniu aborcji u 14-letniej uczennicy z Lublina („Agaty”) poprzez pomoc prawną oraz znalezienie szpitala gotowego na przeprowadzenie aborcji. W mediach podano informację, że kilka szpitali odmówiło wykonania aborcji z powodów etycznych, więc bez udziału pani Kopacz przeprowadzenie przerwania ciąży najprawdopodobniej byłoby niemożliwe.

Ponieważ w dniu 18.06.2008 agencja KAI podała informację o przeprowadzeniu dzień wcześniej aborcji u 14-letniej „Agaty”, wszystkie osoby pomagające w jej przeprowadzeniu zaciągnęły ekskomunikę latae sententiae, na podstawie kanonu 1329 §2 jako wspólnicy.

Pani minister Ewa Kopacz mieszka w Szydłowcu, wiec podlega pod jurysdykcję Waszej Ekscelencji. Z uwagi na możliwość zgorszenia (pani Kopacz podaje się za katoliczkę i osobę głęboko wierzącą) pokornie proszę o zbadanie, czy pani minister Kopacz zaciągnęła ekskomunikę oraz w przypadku pozytywnego orzeczenia – o publiczne zadeklarowanie jej zaciągnięcia stosownym dekretem.

Pismo pod którym forumowicze Frondy zbierają podpisy ma być wysłane przez proboszczów do abp. Zimowskiego z Radomia. Jeśli ordynariusz radomski uzna działania Kopacz przeciwko życiu za karalne może to być pierwszy polski rząd z ekskomunikowanym ministrem.Opcje Artykułu

Czy min. Kopacz powinna być ekskomunikowana? | 35 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
namor pią, 20 cze 2008, 08:19:10

Domaganie się spektakularnej osobistej ekskomuniki pani minister nie ma sensu. Należy raczej przypominać, że ekskomunika nastąpiła automatycznie. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego zabicie nienarodzonego dziecka wiąże się z automatyczną ekskomuniką wszystkich, którzy mieli udział w zabiegu. A zatem wszyscy, którzy przyczynili się do aborcji mocą samego prawa (latae sententiae) są objęci ekskomuniką. Mówi o tym Kanon 1398 Kodeksu Prawa Kanonicznego: "Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa."

---
Roman Zając

Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

 
MacTavish pią, 20 cze 2008, 09:52:55
Sądzę że Namor ma rację. Rzecz cała wymaga jakiegoś oświadczenia w którym jasno się to przypomni, nie owijając w bawełnę kogo to dotyczy w tym przypadku. A następnie konsekwentnie będzie odmawiać się tym ludziom dostępu do sakramentów, jak miało to miejsce w USA w przypadku bodajże Kerry'ego.
Tylko czy naszych "hierarchów KK" stać na taki krok ?
Inna sprawa to zakres odpowiedzialności. Jak np. ocenić, w tym przypadku hipotetyczną, sytuację: dyrektor szpitala, na wzór p. Solarza (tak nazywa się dyrektor tego szpitala w Lublinie ?) odmawia wykonania aborcji powołując się na klauzulę sumienia, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami wskazuje inny szpital ?

---
...natychmiast się dzielą i rozłączają...I znowu podzieleni jedni drugich potępiają zachowując tylko wspólną nazwę... Celsus o chrześcijanach ok. 178 ne

 
 • Rafi F pią, 20 cze 2008, 13:39:54
 • Rafi F pią, 20 cze 2008, 14:37:39
 • Rafi F pon, 23 cze 2008, 21:17:16
 • kazema pią, 20 cze 2008, 17:12:25
kazema pią, 20 cze 2008, 17:17:09
Wniosek nasuwa się jeden: nie można służyć jednocześnie Bogu i polityce. A przynajmniej nie w państwie, jakie mamy dziś.
 
 • kazema pią, 20 cze 2008, 17:34:32
 • kazema pon, 23 cze 2008, 11:30:05
Anh nie, 22 cze 2008, 06:32:11
Czy księża, którzy gwałcili dzieci, też zostali poddani ekskomunice? Czy pedofilia wśród księży to normalność kościoła?

 
Kalasanty pon, 23 cze 2008, 18:43:47
Minister rządu ma stać na straży prawa...

---
Kalasanty

 
 • Maryja pon, 23 cze 2008, 19:58:51
Jacek2 wto, 24 cze 2008, 03:17:25
Jako minister była zmuszona wskazać tę placówkę, ale czy jako człowiek dała tej dziewczynie jakąś kontrpropozycję. Czy jako osoba wierząca, że intencją Pana Boga były narodziny tego dziecka wyczerpała wszystkie swoje ludzkie możliwości, by przyczynić się do jego narodzenia.

Nie poczuwam się do osądzania Kopacz, natomiast jest faktem, że wiele wykształconych kobiet myśli bardzo prymitywnie, kategoriami Nowickiej: płód to martwa Strefa. Pamiętajmy, ze pokolenie Kopacz i matki Agaty wyrosło w kompletnej ignorancji jeśli chodzi o szacunek dla nienarodzonych. Nadzieja jest w młodzieży, która przejawia rzadką wrażliwość na problem życia.

Jesli chodzi o stosunek Koscioła do polityków popierających aborcję to jest on jasny i dość szczegółowy. Wystarczy sięgnąć do instrukcji watykańskich, które powstały w odpowiedzi na zapytania amerykańskich biskupów. Dziwię się tylko ks. Remigiuszowi Sobańskiemu dyżurnemu kanoniście, że ich nie przywołał. Oczywiście nie chodzi mi o karanie Kopacz, która tak to wszystko przeżywa, jak powiedział jej rzecznik. Na poziomie bardziej ogólnym normy kościelne szczegółowo określają kto i za co odpowiada. A konkretnie to biskup diecezji, na której zamieszkuje p. Kopacz powinien rozważyć taki krok, który w naszych warunkach wydaje mi się niekonieczny. Może wystarczy rozmowa biskupa i osobiste upomnienie.

Było nie było, ale prawo pozytywne w takich przypadkach nie obowiązuje katolika.

Uważam te, że propozycja Frondy jest poniekąd pożyteczna, bo nadaje powagę problemowi. Już nie mówimy, a jakaś tam skrobanka. Biedna Kopacz musiała się wystraszyć tej ekskomuniki. Ja raczej odebrałem to jako dający do myślenia żart internautów, ale nie potębiałbym tej inicjatywy - zrodziła się żywa dyskusja, która uświadamia, że dziecko w łonie matki ma już prawa spadkowe.

 
 • Maryja wto, 24 cze 2008, 19:54:47
 • Andrzej śro, 25 cze 2008, 10:16:51
reguly śro, 25 cze 2008, 10:41:21
Popieram - oficjalnie ekskomunikowac wszystkich ktorzy przyczynili sie do usuniecia tej ciazy... Zaczac wreszcie proces ktory zweryfikuje rzeczywiosta liczbe rzeczywistych Katolikow ze statystykami KRK!

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń