Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Eksperci KAI przeciw ekskomunice, ND za

Żadna z opinii publikowanych przez KAI nie podtrzymuje inicjatywy ekskomunikowania min. Kopacz. Prof. Kieniewicz z KUL jest innego zdania. Cytuje Evangelium Vitae: "W przypadku prawa wewnętrznie niesprawiedliwego, jakim jest prawo dopuszczające przerywanie ciąży i eutanazję, nie wolno się nigdy do niego stosować 'ani uczestniczyć w kształtowaniu opinii publicznej przychylnej takiemu prawu, ani też okazywać mu poparcia w głosowaniu'" (por. EV 73).
Proaborcyjni urzędnicy – wyjaśnia ND ks. dr Piotr Kieniewicz, teolog moralista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego-, którzy głoszą, że są w pełnej komunii z Kościołem, zwykli się tłumaczyć, że idąc do pracy, muszą pozostawić swoje osobiste przekonania "w przedpokoju", bo są zobowiązani do szanowania obowiązującego prawa, nawet gdy domaga się ono działań wewnętrznie niegodziwych. Zobowiązania polityczne nie mogą jednak stanowić usprawiedliwienia dla zabijania niewinnych istot ludzkich. - Zgodnie z nauczaniem Kościoła, ukazanym między innymi w encyklice "Evangelium vitae".

Nie można stawiać prawa cywilnego przed czy ponad prawem moralnym – tłumaczy teolog. Nie wystarczy się zadeklarować jako członek wspólnoty, trzeba żyć tak, jak dyktują jej normy. Kto czyni inaczej, jest hipokrytą. Przykłady? - Lekarz katolik, odmawiając dokonania aborcji ze względu na sprzeciw sumienia, powinien złamać prawo i nie wskazywać innego lekarza czy placówki, w których aborcja miałaby być wykonana. Prokurator katolik nie może wydać zaświadczenia, o którym wie, że ma być podstawą do dokonania aborcji. I konsekwentnie, minister zdrowia - jeśli jest katolikiem - nie może wyznaczyć szpitala, w którym ma być dokonana aborcja - wylicza ks. Piotr Kieniewicz.

Z kolei teologowie i etycy cytowani przez KAI zgodnie twierdzą, że ekskomunika min. Kopacz nie powinna mieć miejsca.

„Naszym obowiązkiem jest modlić się za te osoby, których sumienia są ukształtowane inaczej a nie straszyć je ekskomunikami – sądzi abp Józef Życiński. – Natomiast konkretna decyzja kogo w takich przypadkach dotyka kara ekskomuniki jest decyzją znaną Bogu i tym, którzy w swoich sumieniach reprezentowali fanatyzm niszczący życie” – dodał.

„Kategorycznie wykluczam tworzenie rankingu kandydatów do ekskomuniki i umieszczanie w nim członków rządu lub tych, którzy z racji instytucjonalnych obowiązków zmuszeni są do działań, jakich wewnętrznie nie akceptują” – powiedział KAI abp Życiński.

Metropolita lubelski proponuje modlitwę za 14 - latkę.

- Ogromnie ważnym jest, by 14-latka mogła teraz odzyskać po wszystkich tragicznych, bolesnych przeżyciach pokój duszy, określić swoje miejsce wobec Chrystusa, z tego co było tak bardzo bolesne, wyprowadzić dojrzałe, chrześcijańskie wnioski, żeby nie została teraz odrzucona przez tych, którzy przedtem byli blisko niej, żeby nie stała się przedmiotem rozgrywek ideologów.

Kościół amerykański, gdzie problem aborcji jest żywo dyskutowany wypracował stanowcze stanowisko wobec polityków popierających aborcję.

Metropolita Saint Louis ks. abp Raymond Burke wezwał do nieudzielania Komunii Świetej tym politykom, którzy opowiadają się za aborcją i eutanazją. Wsparcia metropolicie udzieliło amerykańskie stowarzyszenie księży katolickich Confraternity of Catholic Clergy. W oświadczeniu kapłani przypominają, że osoby wspierające aborcję i eutanazję stają się współwinnymi wielkiego zła.

Przewodniczący Episkopatu Kolumbii ks. abp Luis Augusto Castro wezwał wiernych do obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec depenalizacji aborcji. Stało się to, gdy tamtejszy Trybunał Konstytucyjny częściowo zezwolił na zabijanie dzieci poczętych w takich przypadkach, jak gwałt, deformacja bądź schorzenie dziecka czy zagrożenie życia matki. - Nie wszystko, co jest legalne, jest zarazem moralnie dopuszczalne - stwierdzili zgodnie kolumbijscy biskupi. Zmarły niedawno ks. kard. Alfonso López Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, wskazał, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest skutkiem międzynarodowego nacisku i że sentencja niezgodna z prawem naturalnym nie obowiązuje w sumieniu. Przypomniał, że osobom współwinnym aborcji grozi w Kościele kara ekskomuniki.Opcje Artykułu

Eksperci KAI przeciw ekskomunice, ND za | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Eksperci KAI przeciw ekskomunice, ND za
WcWojen nie, 29 cze 2008, 10:01:50

http://www.kosciol.pl/article.php/20080619181434210#comments

Taka ekskomunika KK sam by ukręcił sznur na swoja szyje... Byłby to kamyk który poruszyłby lawinę w postaci weryfikacji deklarowanego a rzeczywiście stosowania się wiernych do nauk KK... Miąłby on przez to więcej do stracenia niż zyskania... Okazać by się bowiem potem mogło, że w konsekwencji znacznej weryfikacji wymagają także Kościelne statystyki...

---
http://www.sektydestrukcyjne.prv.pl/

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń