Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kto słucha Radia Maryja?

Szacuje się, że Radia Maryja słucha od niespełna 2% do prawie 4% społeczeństwa, czyli około półtora miliona Polaków. W większości są to kobiety, osoby powyżej 55 roku życia oraz, co się z tym wiąże, owdowiałe, a spośród niepracujących – emeryci (66%).

 



Radio Maryja powstało w 1991 roku. Posiadaczem koncesji uzyskanej od KRRiTV

jest Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści), a dyrektorem – o. Tadeusz Rydzyk. Historia powstania i rozwoju Radia Maryja – od stacji lokalnej do ogólnokrajowej, mającej status nadawcy społecznego (który nie emituje reklam i wnosi zredukowaną opłatę koncesyjną) – świadczy o zdolnościach organizacyjnych i determinacji o. Tadeusza Rydzyka, ale także o społecznym zapotrzebowaniu na taką rozgłośnię.

 

Na antenie Radia Maryja dominują treści religijne. Codziennie transmitowana jest msza święta, odmawiany jest brewiarz, różaniec i koronka do Miłosierdzia Bożego, co tydzień – papieska modlitwa Anioł Pański. Transmitowane są także wszystkie pielgrzymki papieskie. Głoszone i odtwarzane są katechezy księży, biskupów i papieży. Retransmitowany jest serwis informacyjny Radia Watykańskiego. Sporą część czasu antenowego zajmuje muzyka religijna. Kontrowersje wzbudzają jednak programy o szerszym charakterze, przede wszystkim Rozmowy niedokończone, nadawane codziennie wieczorem o 21.40. W tym właśnie programie krytycy toruńskiej rozgłośni dopatrują się treści antysemickich, nacjonalistycznych, wrogości wobec innych, obcych – Unii Europejskiej, liberalizmu i liberałów, Żydów. To w tym programie dopatrzono się propisowskiej i skierowanej przeciw PO propagandy politycznej.

 

Na podstawie badań słuchalności, przeprowadzanych w ostatnich kilku latach przez

różne ośrodki różnymi metodami, szacuje się, że Radia Maryja słucha od niespełna 2% do prawie 4% społeczeństwa, czyli około półtora miliona Polaków. Zdarzają się też szacunki wyższe. Radio Maryja obrosło wieloma inicjatywami. Słuchacze identyfikujący się z rozgłośnią tworzą Rodzinę Radia Maryja (jest to struktura zakorzeniona – za zgodą proboszcza – w parafiach, gdzie ma swoje biura), Koła Przyjaciół Radia Maryja (także młodzieżowe) oraz Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci przy Radiu Maryja. Od 1993 roku w drugą niedzielę lipca odbywają się pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. W XVI pielgrzymce (13 lipca br.) uczestniczyło około 200 tys. pielgrzymów, wśród nich Jarosław Kaczyński – prezes PiS i były premier. Ponadto od kilku lat w siedzibie rozgłośni w Toruniu odbywa się coroczny Zlot Słuchaczy Radia Maryja. Wydawany jest też miesięcznik „Rodzina Radia Maryja”. Bliski toruńskiej rozgłośni (choć formalnie niezależny) pozostaje „Nasz Dziennik”, którego dziennikarze często goszczą na jej antenie. W roku 2001 do rozgłośni radiowej dołączyła Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a w 2003 – Telewizja Trwam. I szkoła, i telewizja należą do założonej przez trzech redemptorystów, w tym o. Tadeusza Rydzyka, Fundacji Lux Veritatis, która formalnie jest instytucją świecką i nie ma bezpośrednich powiązań z Kościołem. O wszystkich tych przedsięwzięciach nieżyczliwi mówią jako o medialnym imperium lub holdingu o. Rydzyka. Gdyby przyjąć tę metaforę (uzasadnioną tym, że między wymienionymi podmiotami istnieją wyraźne powiązania), to niewątpliwie za przedsięwzięcie „matkę” trzeba by uznać Radio Maryja – najstarsze, najbardziej wyraziste i zarazem najbardziej polityczne dzieło o. Rydzyka.

 

Zacznijmy od tego, że Radia Maryja – według własnych deklaracji – słucha co najmniej kilka razy w tygodniu (w tym codziennie) 8% badanych, kilka razy w miesiącu – 3%, jeszcze rzadziej – 4%, a 85% w ogóle nie słucha tej rozgłośni. Telewizję Trwam ogląda co najmniej kilka razy w tygodniu zaledwie 3% badanych, kilka razy w miesiącu – 2%, jeszcze rzadziej – 3%, a 92% w ogóle jej nie ogląda. Łącznie w zasięgu oddziaływania Radia Maryja i Telewizji Trwam pozostaje 14% badanych mających kontakt z tymi mediami co najmniej kilka razy w miesiącu.  Radia Maryja słuchają nieco częściej kobiety niż mężczyźni. Duże i systematyczne jest zróżnicowanie słuchalności w zależności od wieku: toruńskiej rozgłośni słucha 4% najmłodszych badanych i 27% najstarszych. Z wiekiem wiąże się stan cywilny i status zawodowy – Radia Maryja słucha 27% osób owdowiałych, 22% emerytów, ale tylko 2% uczniów i studentów. Słuchaczy Radia Maryja jest nieco więcej na wsi niż w miastach, a im większe miasto, tym ich mniej. Ciekawie przedstawia się wpływ wykształcenia na słuchanie toruńskiej rozgłośni. Do jej słuchaczy zalicza się 20% osób z wykształceniem podstawowym, ale tylko 9% z zasadniczym zawodowym, 8% z wykształceniem średnim i jeszcze mniej z wyższym (6%). Można zatem powiedzieć, że wykształcenie ponadpodstawowe obniża o połowę prawdopodobieństwo słuchania interesującej nas rozgłośni. W grupach społeczno-zawodowych więcej słuchaczy jest wśród rolników (14%) i robotników niewykwalifikowanych (9%) niż wśród pracowników fizyczno-umysłowych (4%) i osób pracujących na własny rachunek (4%). Natomiast wśród biernych zawodowo wyróżniają się emeryci i renciści, wśród których słuchacze Radia Maryja stanowią odpowiednio 22% i 20% oraz uczniowie i studenci – jedynie 2% słuchaczy. Najsilniejsze jest, oczywiście, zróżnicowanie w zależności od wiary i praktyk religijnych. Radia Maryja słucha 33% osób głęboko wierzących, ale 9% wierzących, 6% raczej niewierzących i 2% całkowicie niewierzących, zarazem 33% biorących udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu, ale 13% praktykujących co tydzień i 6% w ogóle niepraktykujących2. Zwraca uwagę fakt, że dopiero najwyższy poziom zaangażowania religijnego i uczestnictwa w praktykach religijnych wielokrotnie podnosi prawdopodobieństwo słuchania interesującej nas rozgłośni.

 

Źródło: CBOS



Opcje Artykułu

Kto słucha Radia Maryja? | 11 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kto słucha Radia Maryja?
potwor sob, 27 wrz 2008, 01:07:16
biedni emeryci... ten rydzyk im tylko namiesza w głowach...

---
“Jeśli rozmawiasz z Bogiem, jesteś religijny. Kiedy Bóg przemawia do ciebie jesteś chory psychicznie.”
Odcinek: House vs. God
(house M.D)

 
Kto słucha Radia Maryja?
skierka wto, 21 paź 2008, 14:50:59
1/ na mojej Alma Mater argumenty personalne były trzeciorzędne w stosunku do merytorycznych, ale to było dawno, czyżby
dzisiaj obowiązywały inne metody myślenia?
2/ jeżeli  "Radiu Maryja" swój czas tak niewielka i tak mało znacząca grupa  to poco się nią w ogóle zajmować czyż w ten sposób nie przysparza się  popularności oponentom ?
3. / Jak to się ma do listu św.Jakuba ? czy Autor nie  nie zamierza przypadkiem  różnicować wiernych   ze względu na ich
cierpienia i doświadczenia życiowe ? zachęcam do lektury.
4/ Obiektywnie rzecz  ujmując/ proszę postawić znak matematyczny; większy,równy,mniejszy/ czy krytyczne wypowiedzi
wobec oponentów w 'Radiu " przewyższają to w jaki sposób się je atakuje? apeluję o ducha PRAWDY
Dlaczego to piszę ? niezależnie czy się z o Rydzykiem zgadzam czy też nie sytuacja w której kilku napastników
"w duchu tolerancji i poprawności politycznej" napada na jednego budzi odruch moralnej torsji.

 
Kto słucha Radia Maryja?
Janinka1962 śro, 7 sty 2009, 21:32:33
Nie słucham Radia Maryja zbyt często,ale dziwię się ludziom,którzy je negują. Każda droga do Boga jest dobra. A to radio jest jedną z nich. Co Wam zrobił z łego ojciec Rydzyk. Jak mówi Pismo Św. każdy prorok jest w swoim kraju żle widziany. Wiem ,że i księża nie darzą sympatią ojca Rydzyka ale zapewniam Was wszystkich że jest to prorok na miarę naszych czasow.

---
agatka

 

Szukaj

Menu Użytkownika






Nie pamiętasz hasła?

Polecamy





EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy



 • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń