Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Minął tydzień: prezydencka Chanuka; media milczą o Życińskim; co z tą telewizją

Chanuka to pretekst do antysemickiej "interiady"? Zejście ze świata siostry Jadwigi, byłej betanki, zostało odnotowane bodajże jedynie przez Tygodnik Niedziela. Tak samo cicho media potraktowały fakt domniemanej współpracy  abp. Życińskiego. W telewizji LPR-owska rewolucja. Czy były obóz polityczny, jeszcze bardziej skłócony zdoła wybronić telewizję publiczną przed prywatyzacją?Prezydencka Chanuka

Lech Kaczyński zapalił chanukową świeczkę. Ze skupieniem i zadowoleniem, bardzo cierpliwie słuchał przydługiego śpiewu rabina Michaela Schudricha. Parę prezydencką przywitał Piotr Kadlcik z warszawskiej gminy. "Chanuka to nie tylko lampki, drejdle i zabawa. To również święto upamiętniające tych, którzy byli gotowi poświęcić swoje życie w obronie swojej tożsamości, swojej wiary, swojego państwa" – powiedział.

W internecie zaroiło się od złośliwych komentarzy. Kaczyński to nie Polak - ktoś napisał. Nie uhonorował rzezi wołyńskiej i wstrzymał ekshumację w Jedwabnem. Można było Grossowi udowodnić nieprawdę.

A po kim on jest Żyd? – pytała niejaka Kasia. Po obu rodzicach – odpowiedział zeźlony Ziutek. Prostuję: po matce, więc jest prawdziwszym Żydem, niż Tusk, który jest po dziadku.

Czy Polacy są wyobcowani z wielokulturowej mozaiki, czy może faktycznie są antysemiccy i reagują irytacją na rozwlekłą korespondencję TVN-u, też żydowskiego po Walterze i Lauderze… Już sam nie wiem. A może to ta przysłowiowa polska zawiść. Ja się po prostu cieszę, że jakiś naród się odnajduje.

Polacy nie odrobili lekcji pokory. Przyjdzie im się pogodzić z faktem, że Sarkozy jest Żydem, Tymoszenko półżydówką, a inny polityk ożeniony z żydówką, że 6 na 7 najbogatszych Rosjan to Żydzi, a ulubiony klub sportowy Anglii jest w ręku Żyda, tak samo jak większość banków. Polacy muszą się z tym pogodzić, jak z faktem, że pada deszcz.

Jednego bym tylko nie chciał. Żeby ktoś przyszedł na Chanukę ze strachu lub z pychy.

Teodor Lacher

 

Święta czy heretyczka?

O byłej przełożonej betanek tygodnik Niedziela napisał, jak pisze się o zbrodniarzach lub podejrzanych: Jadwiga L. Nie zasługiwała na publikację swojego nazwiska, krótką notkę biograficzną, nakreślenie zasług dla zgromadzenia, informację o KUL-owskim wykształceniu, heroizmie (media nie usłyszały od niej słowa skargi na miejscowego biskupa, z którym popadła w konflikt).

W zamian Niedzielne dossier zaopatrzyło czytelników w całą serię oszczerczych wiadomości na temat s. Ligockiej, którymi media syciły nas bezwzględnie jeszcze pół roku temu. Obraz zbuntowanej zakonnicy pasuje jak ulał do banalnej formuły kościółkowego czasopisemka.

Zasłużony tygodnik mógł się postarać o bardziej pogłębiony przekaz konfliktu, zasług i cieni siostry Jadwigi. Prawda o tej postaci jest dużo bardziej złożona.

Tak czy owak, śmierć zakonnicy dopełniła przedziwnej dramaturgii jej życia. Odchorowała napaść mediów, kurialnych urzędników i prokuratury. Na przesłuchanie sądowe już nie zdążyła.

Należało jej się – powiedzą po przeczytaniu notki w Niedzieli niektórzy katolicy. Ci, którzy ją znali będą przekonani, że spotkała ją niesprawiedliwość.

Maria Czerw

 

„Abp Józef Życiński to jednak TW Filozof”

Tak przynajmniej uważa ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Dr Sławomir Cenckiewicz – powiadamia nawiedzających swój blog Zaleski - w najnowszej publikacji “Sprawa Lecha Wałęsy” na stronach 343 i 353 jako pierwszy historyk ujawniania, że w latach 1977-1990 ks. Józef Życiński przez Wydział IV SB w Częstochowie był zarejestrowany jako tajny współpracownik o ps. “Filozof”.

Autor pracy naukowej podaje także numery akt i nazwiska oficerów prowadzących oraz nazwę i adres lokalu konspiracyjnego, przeznaczonego na spotkania ze wspomnianym TW – pisze ks. Isakowicz - Zaleski.

Kościelna komisja historyczna milczy w tej sprawie, choć wie o tym od dwóch lat – dziwi się. Sam o tym informowałem w styczniu 2007 r. przewodniczącego Episkopatu Polski, ale dostałem tylko jednozdaniową odpowiedź. O sprawie od dwóch lat wie także ode mnie ks. kard. Stanisław Dziwisz, który z tego między innego powodu publicznie domaga się “betonowania akt IPN na 50 lat”.

Cóż, rewelacje księdza Zaleskiego okazywały się prawdziwe, ale nie przywiązywałabym do nich większej wagi, niż na to zasługują, bo ludzi nie można skracać do rozmiaru błędów, które popełnili.

Budzi mój niepokój co innego. Abp Życiński korzysta z parasola ochronnego mediów. Gdyby to był inny hierarcha, słyszelibyśmy od rana do nocy napastliwych publicystów – dosłownie – mieszających z błotem "zdrajcę". I śmierć schorowanej siostry Ligockiej - zdroworozsądkowo - stawiałaby Życińskiego w złym świetle mediów. Zakonnica odchorowała agresywną postawę arcybiskupa.

Dlaczego media faworyzują Życińskiego, są wybiórcze?

Maria Czerw

 

Co z tą telewizją?

Co z ta Polską zapytywał T. Lis. Bywało, że serwował gotowce – skróty prowadzące do z góry założonych tez. Nie dawał równych szans zapraszanym i nie zapraszanym adwersarzom. I tak w jednym z ostatnich swoich programów o in vitro, bez skrupułów ripostował przeciwników pozaustrojowego zapłodnienia wywiadem z parami, które zdecydowały się uciec do tej metody. Dla przeciwwagi zabrakło obecności – w jego programie – par, które podjęły heroiczną decyzję o rezygnacji z in vitro na rzecz adopcji.

Tomasz Lis i jego rozwydrzona, choć piękna żona zażądali bezwzględnie odprawy, która przekracza najśmielsze marzenia polskich przeciętniaków. Gdyby autentycznie chcieli naprawy Polski zrezygnowaliby z tak niebotycznych żądań finansowych, bo lepiej pozostać porządnym i skromnym człowiekiem, niż niemoralnym i bogatym.

Czy konflikt z Lisami jest tłem dla niezrozumiałych ruchów w publicznej telewizji? Raczej marnym pretekstem. Bo Lisowi tak do Farfała, jak Naszemu Dziennikowi do Gazety Wyborczej. W sytuacji, gdy ostatni bastion publicznego dialogu i debaty zagrożony jest niebezpieczeństwem prywatyzacji (od kiedy to media w rękach prywatnych właścicieli są obiektywne?) rozłam po prawej stronie jest najmniej pożądany. Czy nie jest to jakaś prowokacja, której celem jest rozłożenie na obie łopatki oporu wobec zakusów komercyjnych mediów? Jeśli nie, to mamy do czynienia z najzwyczajniejszą głupotą i swawolą, albo zagrobową zemstą martwych politycznie person.

Bez prezydenckiego veta dla deregulacji mediów publicznych Piotr Farfał nie obroni niezależności Woronicza. Czyżby chciał zostać grabarzem misji publicznej?

Marcin Stanowiec

 Opcje Artykułu

Minął tydzień: prezydencka Chanuka; media milczą o Życińskim; co z tą telewizją | 10 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Rafi F pon, 22 gru 2008, 12:23:56
"W sytuacji, gdy ostatni bastion publicznego dialogu i debaty zagrożony jest niebezpieczeństwem prywatyzacji"

Tego już nie ścierpiałem. Rządowa telewizja gwarantem bezstronności, publicznej debaty i dialogu?? To dopiero absurd. Telewizja "publiczna" nigdy taka nie była i nie będzie. Pamiętamy publiczną telewizję przed 1989 (a potem niewiele lepszą), pamiętam jeszcze ową "bezstronna" telewizje za rządów PiS. to właśnie prywatne telewizje wprowadzają jakikolwiek impuls do "publicznego dialogu i debaty", właśnie prywatne stacje od katolickiej TVTrwam po ezoteryczna EzoTV zapewniają swobodny dostęp do informacji. Największym złem byłoby wprowadzenie tylko publicznych telewizji, złem nieporównywalnie większym od zupełnego zlikwidowania.

Znów wraca pogląd, ze najlepsze co państwowe - pogląd ludzi zniewolonych i zniewalających.

---
Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim.

 
 • Rafi F pon, 22 gru 2008, 14:33:58
 • Rafi F wto, 23 gru 2008, 02:02:45
reguly pon, 22 gru 2008, 14:18:16

> Lech Kaczyński zapalił chanukową świeczkę. Ze skupieniem i zadowoleniem, bardzo cierpliwie słuchał przydługiego śpiewu rabina Michaela Schudricha.

Taaaaa... Ciekawe jeak sie to ma do tego:

Chrześcijański czy katolicki system wartości jest jedynym powszechnie przyjętym systemem wartości w naszym kraju i nie ma on alternatywy - powiedział prezydent Lech Kaczyński w "Wiadomościach" TVP w dniu odwołania ingresu arcybiskupa Stanisława Wielgusa.

Wiecej w odrebnym watku onegdaj zalozonym tutaj: http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=128707

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
swiatlo wto, 23 gru 2008, 01:00:37

„Abp Józef Życiński to jednak TW Filozof” - Tak przynajmniej uważa ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski


No coz za podle pomowienie ze storny ksiedza Tadeusza. Toz to głupie i prostackie zachowanie, miec czelnosc pomawiac czcigodnego hierarche. Dzialanie takie jest  to żałosne! Niech ks. Tadeusz lepiej sam znajdzie sytuacje w których szedł na podobne kompromisy. To przypomina typowe przesladowania chrześcijan albo polowanie na czarownice. 
 
Marcin Stanowiec wto, 23 gru 2008, 05:05:07

Tak jest Rafale, Telewizja Publiczna semper reformanda. Niemniej, mamy na nią większy wpływ, niż na stacje komercyjne. Nie jest idealna, ale zawsze będzie się różniła w pewnych aspektach na korzyść od komercyjnych.

 

Z tym narzekaniem na publiczną to też nie jest tak. Zdobyła ona parę nagród europejskich, na tle innych telewizji publicznych jest całkiem znośna, lub wypada całkiem nieźle.

 

Co zaś do największej twojej bolączki: upolitycznienia. Poziom manipulacji w komercyjnych bije publiczną na łeb, na szyję. To właśnie w komercyjnych pod kołderką profesjonalizmu i cnn-owskiego obiektywizmu wyleguje się drapieżny pazur perswazji. Tyle, że propaganda TVN-owska jest cholernie sprytna. Zobacz jak inkluzywnie obchodzono się z PO przed wyborami. Jak już – gwarantująca poparcie dla interesów właściwego kapitału PO wygrała – wszystko powróciło do normy, jakby nigdy nic. Hultaj grzecznie włożył ręce do kieszeni, w której schował procę.

 

Nie ma i nie będzie telewizji  odpolitycznionej. Każdy ma jakieś poglądy, które przekłada na politykę, utożsamia się z programem partyjnym. Więc szerzenie mniemania, że TVN lub Polsat są apolityczne jest naiwnością. Te dopiero są polityczne, bo ich właściciele to gracze rynkowi pełną gębą. A jak wiemy rynek i politykę łączą ścisłe więzy.

 

Jakie jest rozwiązanie? Niech wszystkie, w miarę poważne opcje polityczne będą reprezentowane. A publicyści niech dopuszczają do głosu także wszystkie opcje - bezstronnie. Także na poziomie komunikacji mniej merytorycznej, jak np.. Prezentacja małżeństw pro in vitro i anty in vitro. Lis zrobił świństwo nie pokazując takich, które zrezygnowały z probówki i to już jest brak profesjonalizmu, albo przedawkowanie profesjonalizmu w kierunku manipulacji widzem.

 

Do wizji powinien być dopuszczony Sławomir Sierakowski i Górny z Frondy. Ale nigdy tylko jeden z nich.

 
 • Rafi F wto, 23 gru 2008, 07:53:29

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń