Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Biskupi odcinają się od kompromisu "in vitro"

Kolejni hierarchowie wycofują się z przypisywanego im masowo  przez media „poparcia” dla „kompromisu in vitro”. Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz przywołał  w swojej homilii na Nowym Bieżanowie  słowa Jana Pawła II: "wszelkie formy zapłodnienia poza organizmem matki - zapłodnienia in vitro - są moralnie niegodziwe". Biskup Stefanek oburzony jest matactwem mediów.
- Kościół głosi, że ludzkie życie jest święte i nienaruszalne, ponieważ jego źródłem i celem, do którego zmierza, jest Bóg. Życie ludzkie, które już zaistniało, ma prawo do dalszego rozwoju zgodnie ze swoją naturą, i dlatego niszczenie go jest zawsze niemoralne - mówił metropolita krakowski, który w niedzielę uczestniczył w poświęceniu kościoła i ołtarza w Nowym Bieżanowie, dzielnicy Krakowa.

Jak zaznaczył kardynał Dziwisz, metoda in vitro sprzeciwia się również godności ludzkiej, zarówno rodziców, jak i poczętego dziecka, ponieważ dziecko zostaje powołane do życia poza aktem małżeńskim jako znakiem wzajemnej miłości.

- Parlamentarzyści, zgodnie ze swoim sumieniem, powinni bronić godności aktu poczęcia życia ludzkiego i jego istnienia, a nie szukać kompromisów, na które nie ma miejsca w dziedzinie moralności - podkreślił.

Kardynał Dziwisz podziękował wszystkim rodzinom "za ich trud, za ofiarność, za otwarcie na przyjęcie nowego życia". - Zdajemy sobie sprawę, z iloma problemami boryka się dzisiejsza rodzina. Stąd apel do wszystkich odpowiedzialnych za kształt naszego życia społecznego i politycznego, by nie szczędzili wysiłków w przychodzeniu z pomocą naszym rodzinom. Jak nieraz podkreślaliśmy, zdrowe rodziny to zdrowy naród - mówił do wiernych.

W kościołach w całej Polsce odczytano list biskupów, w którym napisali oni m.in., że zapłodnienie in vitro w żadnym wypadku nie jest moralnie dozwolone.

Biskup Stanisław Stefanek nazwał matactwem próby podpierania się autorytetem Kościoła przy tworzeniu prawa dotyczącego in vitro. Wiceprzewodniczący Rady do spraw Rodziny Episkopatu Polski przewodniczył w Niedzielę Świętej Rodziny Mszy świętej w łomżyńskiej katedrze. Przestrzegł, że próba ustalania prawa ponad życiem, rodziną i człowiekiem to największe bluźnierstwo przeciwko Bogu.

Biskup Stefanek przekonywał w homilii, że Kościół zdecydowanie odcina się od dyskusji na temat prawa dopuszczającego in vitro, czyli pozaustrojowego początku życia. Przypomniał, że w ostatnim czasie sporo zamieszania wywołuje temat udziału Kościoła w ustalaniu prawa dotyczącego warunków in vitro. Zwrócił uwagę, że Kościół nigdy nie uważa siebie za autora jakiegokolwiek prawa.

"To jest zupełnie inna filozofia prawa, inny sposób myślenia i próba podpierania się autorytetem Kościoła jest zwykłym matactwem, bo miesza się te dwa porządki" - przekonywał hierarcha. Dodał, że człowiek powinien być szafarzem życia i kapłanem miłości rodzinnej, a Kościół jest opiekuńczą matką, która pomaga każdemu pełnić jego misję i powołanie.

"Inne zdania na ten temat są zadufaną produkcją współczesnych cywilizacji i systemów parlamentarnych" - stwierdził biskup Stefanek. Podkreślił, że człowiek nie może traktować siebie jako źródła prawa i ustalać porządku życia, decydować, jak ma się ono zaczynać i w jakich warunkach można je skończyć.

Do obrony godności przekazywania życia ludzkiego, do poszanowania czystości małżeńskiej i do właściwego wychowywania w rodzinach wezwał abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, który przewodniczył uroczystej Mszy św. w archikatedrze św. Rodziny w Częstochowie, z okazji liturgicznych obchodów setnej rocznicy urodzin drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Odnosząc się do współczesnych czasów Metropolita częstochowski, że „ nowe czasy niosą nieraz w bardzo brutalny sposób nową wizję rodziny”.

Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa jakie niesie nowa, laicka wizja rodziny- Na naszych oczach idzie do rodzin hedonizm, kult przyjemności, demoniczna siła gromadzenia mocnych wrażeń, która chce zniszczyć wyższe uczucia, życie duchowe. Tworzy się złe antyrodzinne prawa. Owocem złej wizji rodziny są: aborcja, eutanazja, „in vitro” oraz pokręcony, fałszywy humanizm - podkreślił abp Nowak.Opcje Artykułu

Biskupi odcinają się od kompromisu "in vitro" | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń