Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kard. Schönborn: za kryzys demograficzny odpowiada antykoncepcja, za ekonomiczny ewolucja

Metropolita Wiednia w rozmowie z austriacką gazetą "Vorarlberger Nachrichten" powiedział, że "ta ideologiczna darwinowska koncepcja doprowadziła gospodarkę do tego, gdzie dzisiaj jesteśmy”. W niedawnym zaś wywiadzie dla austriackiej telewizji podkreślił, że Watykan już 40 lat temu przewidział, iż pigułka antykoncepcyjna doprowadzi do katastrofalnego spadku liczby urodzeń w Europie.Obecny kryzys gospodarczy ma związek z ideologią ewolucjonizmu oraz z prezentowanym przezeń obrazem człowieka - uważa kard. Christoph Schönborn. Metropolita Wiednia w rozmowie z austriacką gazetą "Vorarlberger Nachrichten" powiedział, że "ta ideologiczna darwinowska koncepcja doprowadziła gospodarkę do tego, gdzie dzisiaj jesteśmy”.

„Jeśli w pedagogice kładzie się tylko nacisk na wartość, aby młodzi ludzie byli sprawni w walce konkurencji i nie byli wychowywani w duchu wielkich ludzkich wartości, których potrzebuje społeczeństwo, to odbija się to na obrazie człowieka, który ma związek z ideologicznym ewolucjonizmem” – podkreślił kardynał. Jego zdaniem bez wątpienia wskazuje na to pełen sukcesów naukowy rozwój, który pokazuje, że wszystko co żyje ma dający się wykazać związek. Podkreślił, że w tym sensie naukowa teoria ewolucji ma całkiem mocne argumenty.

„Z drugiej jednak strony mamy też to, co niezmienne w człowieku, jego godność, jego duchowe uzdolnienia i odpowiedzialność, a co wyraźnie przeciwstawia się redukcjonizmowi, który widzi osobę ludzką materialistycznie albo rozumie ją tylko jako produkt ewolucji” – argumentował kard. Schönborn.

W krytyce antykoncepcji kardynał nawiązał do ustaleń poważanego w Austrii chemika Carla Djerassiego. Przed niemal 58 laty należał on do grona naukowców, którzy w laboratorium firmy Syntex przeprowadzili udaną syntezę noretyndronu, substancji, która dała początek doustnej pigułce antykoncepcyjnej. W wypowiedzi dla dziennika „Der Standard” opisuje on „przerażający scenariusz” zaburzeń przyrostu populacji, za który częściowo wini stworzoną przez siebie pigułkę.

Djerassi zauważa, że w większości krajów europejskich doszło do rozdzielenia seksualności i reprodukcji. „W katolickiej Austrii, gdzie średni przyrost naturalny na jedną rodzinę wynosi 1.4, ten rozdział dokonał się teraz całkowicie” – mówi. Zdaniem „ojca pigułki”, postawa rodzin, świadomie powstrzymujących się od reprodukcji jest niezwykle samolubna i egoistyczna. Zdaniem 85-letniego naukowca zjawisko spadku liczby urodzeń osiągnęło rozmiary epidemii, a mimo to poświęca się mu mniej uwagi niż na przykład otyłości. W opinii Djerassiego młodzi Austriacy popełnią narodowe samobójstwo, jeśli zrezygnują z prokreacji.

Pigułka antykoncepcyjna doprowadziła do „demograficznej katastrofy” – uważa austriacki chemik.

W opublikowanym w L'Osservatore Romano tekście "Humanae vitae – przepowiednia naukowa", którego autorem jest prezes Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich (FIAMC) dr Pedro Jose Maria Simon Castellvi przedstawiono wyniki badań, z których można wyciagnąć wniosek, że antykoncepcja łamie pięć podstawowych praw człowieka - do życia, zdrowia, edukacji, informacji i równouprawnienia płci.

Jednym z mechanizmów działania antykoncepcji jest zapobieganie zagnieżdżeniu, a więc aborcja. Antykoncepcja stanowi zagrożenie dla zdrowia kobiet (zwiększa ryzyko nowotworów), a wydalane z moczem estrogeny przenikają do środowiska. Wykrzywia obraz seksu. Producenci nie informują o wszystkich konsekwencjach zdrowotnych przyjmowania tabletek. Konsekwencje antykoncepcji dotyczą bardziej kobiet niż mężczyzn.

Watykan już 40 lat temu przewidział, iż pigułka antykoncepcyjna doprowadzi do katastrofalnego spadku liczby urodzeń w Europie – powiedział kardynał Schönborn. „Nawet ktoś taki jak Carl Djerassi, któremu trudno zarzucić stronniczość, mówi, że aby podtrzymać poziom populacji, każda rodzina powinna mieć troje dzieci, a nam do tego jeszcze dużo brakuje” – powiedział hierarcha. Purpurat przyznał, że kiedy w 1968 roku pierwszy raz przeczytał encyklikę Pawła VI "Humanae Vitae”, w której papież potępił sztuczną regulację poczęć, nie zgadzał się z tymi poglądami. Jednak po pewnym czasie – jak przyznaje – przekonał się, że wizja Pawła VI okazała się prorocza.

Za KAIOpcje Artykułu

Kard. Schönborn: za kryzys demograficzny odpowiada antykoncepcja, za ekonomiczny ewolucja | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń