Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Geje pobrzebierani za kleryków z tęczową flagą

W instalacji  nad głównym wejściem do budynku Rady Unii Europejskiej Polskę symbolizuje grupa duchownych wznoszących... gejowską, różnokolorową flagę. Wyspą jest miejsce położone na mapie powyżej Warszawy (najprawdopodobniej Toruń), a zamiast żołnierzy widzimy ubranych w habity kleryków. Zatwierdzają oni flagę nie amerykańską, ale tęczową, która jest symbolem homoseksualistów. - To surrealistyczna wizja połączenia tego, czego nie da się połączyć - tłumaczy jej autor Leszek Hirszenberg.
W głównym budynku Rady Unii Europejskiej w Brukseli Czesi umieścili z okazji swego przewodnictwa wielką instalację pt. "Stereotypy są barierami do zburzenia" przedstawiającą oczami artystów każdy z 27. krajów członkowskich. Pomysłodawcą i twórcą instalacji jest czeski artysta David Czerny.

Instalacja dotycząca Polski autorstwa polskiego artysty Leszka Hirszenberga nawiązuje do historycznego zdjęcia z 1945 roku przedstawiającego zatknięcie przez amerykańskich żołnierzy flagi USA po zdobyciu japońskiej wyspy Iwo Jima.

Jak czytamy w komunikacie czeskiego przewodnictwa towarzyszącym wystawie, każdy z 27 artystów otrzymał za zadanie przedstawienie swojego kraju z wykorzystaniem dotyczących go stereotypów i uprzedzeń.

Portret Niemiec, wykonany przez Helmuta Bauera, przedstawia ten kraj pokryty siecią autostrad, które układają się w kształt zadziwiająco podobny do swastyki. Włochy, w oczach Francesco Zampedroniego, to boisko do piłki nożnej, po którym biegają piłkarze ubrani oczywiście w niebieskie narodowe stroje włoskiej ekipy. 15 stycznia, kiedy odbędzie się uroczysty wernisaż i konferencja prasowa poświęcona wystawie, instalacja ma być "ożywiona", i wówczas figurki piłkarzy mają dodatkowo wykonywać onanistyczne ruchy.

- To osobista wizja kiczowatych i freudowskich Włoch - pomiędzy tradycją pozbawioną treści a jałową rozrywką - tłumaczy autor.

Inne kraje przedstawione są w sposób mniej lub bardziej kontrowersyjny. Francja jako kraj wiecznie strajkujący; Holandia - jako kraj tonący w morzu, gdzie nad taflą wody wznoszą się jedynie meczety; Belgia jako pudełko czekoladek, Szwecja jako zapakowane pudło firmy Ikea, w którym - jak czytamy na etykiecie - znajduje się skrzydło Gripena. Na mapie Bułgarii widać toaletę kucaną oraz napis "turecka toaleta".

Prosta i intrygująca jest prezentacja eurosceptycznej Wielkiej Brytanii - której po prostu zabrakło na mapie Europy w artystycznej instalacji.

Czeskim elementem instalacji jest reklama świetlna z co ciekawszymi cytatami wystąpień prezydenta, w których Vaclav Klaus zaprzecza zmianom klimatycznym, czy też kpiąco krytykuje UE.

- Wierzę, że w Europie jest wystarczająca otwartość i zdolność, by docenić ten projekt – bronił wystawy przedstawiciel czeskiego MSZ.


Czeski artysta zagrał na nosie Radzie UEOpcje Artykułu

Geje pobrzebierani za kleryków z tęczową flagą | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń