Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Rabinat zrywa z Watykanem, papież wspomina ofiary Shoach

Burzy ciąg dalszy. La Republicca wzywa papieża do potępienia bp. Williamsona a Wielki Rabinat Izraela przerywa dialog z Watykanem. Zagłady Żydów nie można „negować ani redukować” – powiedział Benedykt XVI podczas dzisiejszej, środowej audiencji. „W tych dniach, kiedy wspominamy Szoah, myślami powracam do obrazów, które zapisały mi się w pamięci podczas wielokrotnych wizyt w Auschwitz – mówił Papież. – Jest to jeden z obozów, w których dokonała się okrutna rzeź milionów Żydów, niewinnych ofiar ślepej nienawiści do rasy i religii."Z głębokim przejęciem po raz kolejny zapewniam o mej pełnej, nie podlegającej dyskusji solidarności z naszymi braćmi, do których skierowane zostało Pierwsze Przymierze – mówił ojciec świety. Gorąco pragnę, aby pamięć o Szoah skłoniła ludzkość do refleksji nad tym, jak nieprzewidywalna jest moc zła, kiedy opanuje ono serce człowieka. Niech Szoah będzie napomnieniem dla wszystkich, że nie wolno o tym zapominać, nie wolno tego negować ani redukować, ponieważ przemoc skierowana przeciw jednemu tylko człowiekowi jest wymierzona we wszystkich."

Komentując te słowa Ojca Świętego, watykański rzecznik prasowy nawiązał do trudności wysuniętych przez Wielki Rabinat Izraela.

Główny rabinat Izraela zerwał bezterminowo oficjalne stosunki z Watykanem, na znak protestu przeciwko "decyzji papieża o przywróceniu znanego negacjonisty Holokaustu".

Naczelni rabini odwłołali ponadto zaplanowane na 2-4 marca br. spotkania w Rzymie z Papieską Komisją do spraw Stosunków z Judaizmem. W liście do przewodniczącego Rady, kardynała Waltera Kaspera, dyrektor Rabinatu, Oded Weiner napisał, iż "bez publicznych przeprosin i odwołania [wypowiedzianych słów], kontynuowanie dialogu będzie trudne".

"Jak stwierdzają źródła Naczelnego Rabinatu, list przedostał się do izraelskiej prasy zanim dotarł do Watykanu, co jeszcze bardziej może utrudnić relacje pomiędzy Naczelnym Rabinatem a Kościołem katolickim” - pisze izraelski dziennik Jerusalem Post.

Rabin David Rosen, dyrektor amerykańskiego żydowskiego komitetu do spraw stosunków międzyreligijnych (American Jewish Committee’s Department for Interreligious Affairs), ciała doradczego komisji rabiniczej, powiedział, iż decyzja o odwołaniu ekskomuniki zaciągniętej przez Bractwo św. Piusa X w 1988 roku, wytworzyła  “niezdrową atmosferę".

Rabin Rosen uważa, że "Williamson powinien być obłożony jakąś cenzurą lub zmuszony do wycofania swojego oświadczenia. Zanim to nastąpi, będziemy kontaktowali się z Watykanem na poziomie spotkań indywidualnych, ale nie będą odbywały się oficjalne spotkania."

Wiele środowisk katolickich radykalizuje swój stosunek do kontrowersyjnego lefebrysty i rewizjonistów w Kosciele. 

Jak donosi La Croix, Abp Maurycy Gardès, metropolita Auch i przewodniczący Komisji ds. Dialogu Żydowsko-Chrześcijańskiego nie może ukryć swego zdumienia [po wypowiedziach Bpa Williamsona negujących powszechnie przyjętą skalę Holokaustu Żydów]:

Te stwierdzenia przeczą wszystkiemu, co zostało wypracowane po Soborze w stosunkach z naszymi braćmi Żydami. Nie można być chrześcijaninem jeśli neguje się zagładę 6 milionów Żydów. Nasi żydowscy przyjaciele mogą się czuć zażenowani decyzją Kościoła który akceptuje w swoim gronie biskupa, który broni tez negacjonistycznych. Jakie postawiono mu wymagania? Jakie warunki? Nie mam pojęcia! Zadziwiające jest, że do dekretu nie dołączono wyraźnego oświadczenia precyzującego warunki [na jakich odbyło się zniesienie ekskomuniki].

 

 Rabinat zrywa z Watykanem, papież wspomina ofiary Shoach | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Rafi F czw, 29 sty 2009, 09:01:23

To dopiero szopka.

 1. B16 zdjął ekskomunikę z biskupów Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X
 2. Jeden biskupów Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (będącego nadal w schizmie z KRK) bp Williamson śmiał zanegować komory gazowe i propagandową liczbę zgładzonych Żydów
 3. Przełożony Bractwa biskup Bernard Fellay przeprosił B16 (sic!) za tą wypowiedź, zapewne przewidując co będzie dalej i zapewniając, że  bp Williamson nie będzie się więcej wypowiadał
 4. Wielki Rabinat Izraela wpierw poprzez gazety (sic!), a następnie listownie zrywa kontakty dyplomatyczne z Watykanem i jako jeden z warunków rozmów co do ich przywrócenia wysuwa cenzurę bp Williamsona

Jak dla mnie to zwykły i w dodatku nieudaczny pretekst do zerwania stosunków dyplomatycznych. Można się tylko domyślać, że chodzi o potępienie przez Watykan agresji Izraela, a wszystkie poprzednie rozmowy, zwane szumnie dialogiem, to było tylko polityczne świecidełko i nigdy nie były traktowane przez stronę izraelską poważnie.

Pomimo, że nigdy nie byłem fanem Izraela jako państwa, to obecna jego polityka mnie niemile zaskakuje i buduje głęboką niechęć.

---
Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim.

 
 • Rafi F czw, 29 sty 2009, 09:16:25

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń