Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Küng: Papież niesoborowy

Przed kilkoma dniami lokalna gazeta „Kölner Stadt-Anzeiger” zamieściła wywiad z Hansem Küngiem, w którym szwajcarski teolog ostro skrytykował papieża Benedykta XVI za zdjęcie ekskomuniki z czterech biskupów-lefebrystów, w tym z negacjonisty Richarda Williamsona. „Papież rozczarował świat” – stwierdza dramatycznie Küng.Zdaniem Künga, ponowne przyjęcie pod skrzydła Kościoła negacjonisty Holocaustu bynajmniej nie jest zwrotnym punktem pontyfikatu obecnego papieża, ale stanowi kulminację zbaczania z kursu wytyczonego przez Vaticanum II. Po wielce obiecującym geście, jakim było zaproszenie na rozmowę jego samego, teologa nieuznawanego przez Kościół katolicki, „papież niestety obiera kurs reakcyjny [...] a zdjęcie ekskomuniki z ludzi negujących najlepsze skutki soboru przepełniło czarę”. Küng dodaje, że papież rozczarował świat, zaprzepaszczając soborowe zdobycze: najpierw przywrócił ryt trydencki, z jego modlitwą o „nawrócenie” Żydów, a teraz zdejmuje karę kościelną z „wrogów soboru”.

Zdaniem Künga, decyzje papieża wynikają z głęboko zakorzenionego konserwatyzmu, przezwyciężonego tylko na krótko w latach 60-tych, kiedy Ratzinger reprezentował bardziej postępowe poglądy. „Kurs reakcyjny” obrał zdaniem Künga już po roku 68., najpierw jako arcybiskup Monachium, potem jako kardynał i wreszcie jako papież, „z wielką szkodą dla Kościoła katolickiego”.

W przeciwieństwie do swego poprzednika, Benedykt XVI niezbyt chlubnie zapisuje się chociażby w historii dialogu międzyreligijnego. Küng przypomina te jego gesty, które zapisały się na jej kartach szczególnie źle: „Najpierw odmówił protestantom statusu Kościoła, potem w swojej nieszczęsnej mowie w Ratyzbonie przypisał islamowi okrucieństwo, a teraz szokuje Żydów, włączając ponownie do Kościoła negacjonistę Holocaustu”. Zdaniem Künga, nie były to niezręczności, ale działania celowe. Zaprzecza jednak, by papież skażony był antysemityzmem: „Jest zwolennikiem pojednania z Żydami. Ale teologicznie jego stosunek do innych religii jest spięty, zahamowany i niejasny. I to się odbija szczególnie na jego zachowaniu względem Żydów”.

Odnośnie pojednania w ramach samego Kościoła, Küng dostrzega w działaniach papieża pewną niekonsekwencję: dlaczego pojednawcze gesty skierowane są tylko do tradycjonalistów, a na przykład do innych niepokornych teologów, choćby teologów wyzwolenia, już nie? - pyta retorycznie.

Hans Küng sam jest teologiem bardzo niepokornym: w latach 1962-65 oficjalny doradca soborowy, w 1979 przez Kongregację Nauki Wiary uznany został za niedogmatycznego i wkrótce objęty papieskim zakazem nauczania. W latach 1980-1996 pracował jako niezależny od wydziału profesor teologii ekumenicznej i dyrektor Instytutu Badań Ekumenicznych uniwersytetu w Tybindze.

(Opracowanie i przekład fragmentów rozmowy: Małgorzata Pasicka)

Forum Żydzi - Chrześcijanie - MuzułmanieOpcje Artykułu

Küng: Papież niesoborowy | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
paraklet nie, 8 lut 2009, 17:49:14
po pierwsze - świat czy pana teologa?
po drugie - to kościół nie jest dla grzeszników?
po trzecie - 77 razy przebaczać, czy to nie tak leciało?
po czwarte - o co tak dokładnie chodzi krytykom - o miłość czy poprawność polityczną??

---
...czasami trzeba zejść na ziemię, by zobaczyć niebo...
 
margitfmm pon, 9 lut 2009, 08:31:24
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń