Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Bp R. Williamson: teksty soborowe są zawsze dwuznaczne

- Tak to jest z nami konserwatystami: mamy rację, ale musimy odpowiednio długo czekać – wyznaje lefebrystowski biskup. - Bractwo ma misję religijną – deklaruje - która z mojego powodu doznaje uszczerbku. Sprawdzę teraz historyczne dowody. Jeśli mnie one nie przekonają, wtedy zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby w żadnym wypadku nie szkodzić dalej Kościołowi ani Bractwu – zapewnia lefebrysta. Wywiad z biskupem Richardem Williamsonem ukazał się w "Der Spiegel". Der Spiegel: Watykan żąda, żeby odwołał ksiądz kłamstwo dotyczące holokaustu i grozi tym, że nie będzie ksiądz mógł występować jako biskup. Jak ksiądz na to zareaguje?

Bp Richard Williamson: W całym swoim życiu zawsze szukałem prawdy. To dlatego nawróciłem się na katolicyzm i zostałem księdzem. Teraz też mogę tylko wtedy coś utrzymywać, gdy jestem o tym przekonany. Ponieważ widzę, że jest wielu prawych i mądrych ludzi, którzy myślą inaczej, muszę teraz jeszcze raz przyjrzeć się historycznym dowodom. W końcu powiedziałem w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji, że „chodzi mi o historyczne dowody, nie o emocje". Kiedy znajdę te dowody, wtedy się poprawię. Ale na to będzie potrzeba czasu. 

Jak wykształcony katolik może zaprzeczać holokaustowi?  

Zajmowałem się tym tematem w latach osiemdziesiątych. Wtedy wiele przeczytałem. W wywiadzie zacytowałem Raport Leuchtera, bo on wydawał mi się wiarygodny. Teraz słyszę, że ten raport został naukowo obalony. Będę się musiał z tym teraz zmierzyć. 

- Przecież może ksiądz osobiście wybrać się do Auschwitz.  

Nie, nie pojadę do Auschwitz. Zamówiłem książkę Jean-Claude'a Pressaca, po angielsku nosi ona tytuł: Auschwitz. Technique and operations of the gas chambers". Wydruk dopiero wysłano, ale na pewno ją przeczytam i przestudiuję. 

- Bractwo św. Piusa X postawiło księdzu ultimatum do końca lutego. Czy bierze ksiądz pod uwagę możliwość rozłamu?  

W Starym Testamencie prorok Jonasz powiedział do rybaków, gdy jego łódź znalazła się w wielkim niebezpieczeństwie: „Weźcie mnie i rzućcie w morze, a przestaną się burzyć wody przeciw wam, ponieważ wiem, że z mojego powodu tak wielka burza powstała przeciw wam". Bractwo ma misję religijną, która z mojego powodu doznaje uszczerbku. Sprawdzę teraz historyczne dowody. Jeśli mnie one nie przekonają, wtedy zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby w żadnym wypadku nie szkodzić dalej Kościołowi ani Bractwu. 

- Co oznacza dla księdza zdjęcie ekskomuniki przez papieża Benedykta XVI?  

Zawsze chcieliśmy być tylko katolikami, nic więcej. Nie rozwijamy przecież własnej doktryny, ale zachowujemy to, czego Kościół zawsze nauczał i co praktykował. Skoro w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w imię tego Soboru nagle wszystko zostało zmienione, to był to skandal. Zostaliśmy zepchnięci na margines Kościoła, a teraz, kiedy porażka tych reform staje się wyraźna w kontekście pustych kościołów i starzejącego się duchowieństwa, wracamy znów ku środkowi. Tak to jest z nami konserwatystami: mamy rację, ale musimy odpowiednio długo czekać. 

- W Watykanie twierdzi się, że księdza nie znano. Czy to prawda?  

Większość kontaktów nawiązywana jest pomiędzy biskupem Fellayem i Radą Generalną, do której nie należę. Ale we trzech (spośród nas czterech biskupów) byliśmy w 2000 roku u Kardynała Castrillóna Hoyosa na prywatnym obiedzie. To było raczej zapoznanie się, oczywiście dyskutowaliśmy też nad pytaniami teologicznymi i trochę filozofowaliśmy. Kardynał był przyjaźnie nastawiony. 

- Do wielkich osiągnięć Kościoła katolickiego zalicza się Sobór Watykański II. Dlaczego nie uznajecie go w pełnym zakresie?  

Jest absolutnie niejasne, co właściwie powinniśmy uznawać. Ważny dokument nazywa się „Gaudium et spes", radość i nadzieja. Roi się w nim od pochwał działania masowej turystyki, która łączy narody. Ale nie można właściwie wymagać od konserwatywnego społeczeństwa, aby spodobała mu się taka rewolucja. Chodzi o wywołanie lęków i potrzeb. W tym kontekście wymienia się wojnę atomową między supermocarstwami. Widzi pan, w tej kwestii zdecydowanie się przesadza. Te teksty soborowe są zawsze dwuznaczne. Ponieważ nikt nie wiedział, co one właściwie powinny były oznaczać, krótko po Soborze każdy zaczął robić to, co chciał. A to prowadzi do tego teologicznego chaosu, który dziś mamy. Co powinniśmy więc uznawać: dwuznaczność czy chaos? 

- Czy ksiądz jest świadom, że swoimi radykalnymi poglądami dzieli ksiądz Kościół?  

Tylko wypaczanie dogmatów, a więc tez nieomylnych, może niszczyć wiarę. Sobór Watykański II zapowiedział koniec ogłaszania nowych dogmatów. Dziś liberalni biskupi uważają tę zapowiedź jako swoisty rodzaj uniwersalnego superdogmatu i na nim ustanawiają dyktaturę relatywizmu. To sprzeciwia się tekstom Soboru. 

- Księdza stanowisko względem Żydów jest niezmiennie antysemickie.  

Święty Paweł formułuje to tak: Żydzi są naszymi umiłowanymi braćmi ze względu na przodków, ale są też naszymi przeciwnikami ze względu na Ewangelię. 

- Czy ksiądz chce całkiem na poważnie odwoływać się wobec swojego antysemityzmu do tradycji i Pisma Świętego?  

Przez antysemityzm rozumie się tymczasem bardzo wiele. Odwołuje się do niego choćby przy okazji krytyki izraelskiej operacji w Strefie Gazy. Kościół zawsze rozumiał antysemityzm jako odrzucenie Żydów ze względu na ich żydowskie korzenie. I to jest przez Kościół zakazane. Rozumie się to zresztą samo przez się w religii, której założycielami i wszystkimi ważnymi postaciami wczesnej historii, byli Żydzi. Ale co z powodu tych wielu judeochrześcijan wczesnego Chrześcijaństwa jest także jasne, to to, że wszyscy ludzie do swojego zbawienia potrzebują Chrystusa. Wszyscy ludzie, także Żydzi. 

- Papież wybiera się niedługo do Izraela i zamierza odwiedzić miejsce pamięci ofiar Holocaustu. To też ksiądz odrzuca?  

Dla chrześcijan pielgrzymka do Ziemi Świętej jest radością. Życzę przy tym Ojcu Świętemu jak najlepiej. To co mi przeszkadza w Yad Vashem, to to, że atakuje się w nim papieża Piusa XII, chociaż nikt w czasie nazizmu nie uratował więcej Żydów niż on. Pozwolił on choćby na wystawianie świadectw chrzcielnych dla Żydów, aby ocalić ich przed aresztowaniem. Te fakty się przeinacza. Przy tej okazji życzyłbym sobie, aby Papież miał wzgląd na kobiety i dzieci, które zostały ranne w Strefie Gazy oraz żeby zwrócił się do chrześcijańskiej ludności z Betlejem, którą tymczasem otacza się murem. 

- Księdza wypowiedzi bardzo zabolały środowiska żydowskie i wywołały oburzenie. Dlaczego ksiądz za to nie przeprasza?  

Jeśli stwierdzę, że się pomyliłem, zrobię to. Proszę każdego człowieka o to, aby mi uwierzył, że nie powiedziałem umyślnie czegokolwiek nieprawdziwego. Byłem o słuszności moich poglądów przekonany na podstawie moich badań z lat osiemdziesiątych. Muszę jeszcze raz wszystko sprawdzić i przyjrzeć się dowodom. 

- Czy ksiądz uznaje przynajmniej uniwersalne prawa człowieka?  

Gdy we Francji proklamowano prawa człowieka, w całym kraju zabito setki tysięcy ludzi. Tam, gdzie prawa człowieka rozumie się jako obiektywny porządek, który wprowadzić ma państwo, tam zawsze dochodzi do polityki antychrześcijańskiej. Gdy chodzi o to, aby jednostce zapewnić wolność wyznania względem demokratycznego państwa, wtedy prawa człowieka spełniają ważną funkcję. Jednostka potrzebuje bowiem tych praw przeciw państwu, które rozrasta się jak Lewiatan. Chrześcijańskie rozumienie państwa jest jednak inne. Chrześcijańskie teorie praw człowieka podkreślają, że wolność nie jest celem samym w sobie. Nie chodzi o wolność od czegoś, ale o wolność do czegoś. Do dobra.  

- Księdza wypowiedzi i zdjęcie ekskomuniki wywołały protesty na całym świecie. Czy może ksiądz to wycofać?  

Pojedynczy wywiad dla szwedzkiej telewizji jest teraz od tygodni tematem numer jeden w Niemczech. Tak, zadziwia mnie to już teraz. Czy tak jest ze wszystkimi naruszeniami prawa w Niemczech? Bynajmniej. Nie, ja jestem tutaj tylko narzędziem, którym działać można przeciw Papieżowi i Bractwu. Najwyraźniej niemiecki lewicowy katolicyzm nie wybaczył jeszcze Ratzingerowi, że został papieżem.

„Der Spiegel” Nr 7/09.02.2009

Za Fronda.plOpcje Artykułu

Bp R. Williamson: teksty soborowe są zawsze dwuznaczne | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
montsegur pon, 16 lut 2009, 13:40:09

Mała poprawka:

„Watykan żąda, żeby odwołał ksiądz kłamstwo dotyczące holokaustu”

Spiegel, który ten wywiad przeprowadził, podaje taką wersję angielską

The Vatican is demanding that you retract your denial of the Holocaust”

również w wersji niemieckiej

Der Vatikan fordert, dass Sie die Leugnung des Holocaust widerrufen”
„Leugnung” to w niemieckim „zaprzeczenie”. „Kłamstwo” natomiast to „Lűge”...

czyli chodzi o odwołanie „zaprzeczenia holokaustowi”, a nie o „kłamstwo dotyczące holokaustu”...

Przekonać się można w serwisie niemieckim i angielskim „Spiegla”:
http://www.spiegel.de/spiegel/0,1518,606164,00.html http://www.spiegel.de/international/world/0,1518,606323,00.html

Zawsze mnie ciekawiło, skąd się „biorą” tak „wspaniałe” tłumaczenia. Co rusz się z takim czymś się stykam w tłumaczeniach...


Tak nawiasem: Ten sam serwis podaje w innym miejscu dość mocno rewizjonistyczne dane odnośnie ofiar śmiertelnych nalotów na Drezno w lutym 1945 http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,581992,00.html

Czyli jednak można badać również wiele lat po wojnie i publikować kontrowersyjne dane... i prokuratura się nie „wścieka”? Nie ma masowego potępienia? Tylko wątpliwości dotyczące innego „holokaustu” są „skandalem”?   

Cheers!!!

---
Uwolnić Rudolfa, Zűndela, Frőlicha i Stolz!

 
swiatlo pon, 16 lut 2009, 14:49:50

Nagonka odnosi skutek, mysle ze zamierzony. Moja zona, ktora nie oriennutje sie w odlamach i denominacjach Kosciola Katolickiego, stwierdzila: Lefebrysci? a to Ci co neguja holokaust. 

 
montsegur pon, 16 lut 2009, 15:49:04

“Wir wollen immer nur katholisch sein, nichts anderes. Wir haben ja keine eigenen Lehren entwickelt, sondern bewahren nur das, was die Kirche immer gelehrt und praktiziert hat. Und als in den sechziger und siebziger Jahren alles im Namen dieses Konzils verändert wurde, da war das plötzlich ein Skandal.”

czyli dokładnie:
 
“Chcemy jedynie być katolikami, nic więcej. Nie rozwinęliśmy własnego nauczania, lecz jedynie zachowaliśmy to, czego Kościół zawsze nauczał i co praktykował. A w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, gdy wszystko zostało pozmieniane w imię tego Soboru, to wtedy nagle stało się to skandalem.”

To, o co chodzi, to fakt, że to, w co oni wierzyli i czego kościół nauczał, stało się nagle skandalem, gdy w imię soboru wszystko zostało pozmieniane. Tłumaczenie tego fragmentu przez „frondzistów” jest niejasne w tym punkcie...

Niestety... tak w historii kościoła było. Przecież gdy wprowadzono dogmat nieomylności papieża, to „starokatolicy” też nagle stali się heretykami, chociaż oni niczego nie zmienili w tradycyjnym nauczaniu kościoła ani od niczego nie odeszli, z niczego nie zrezygnowali i niczego nie odrzucili...

Ja się nigdy nie dziwiłem, że „kontra” wobec soboru przyszła z Francji. Tam ponoć w najbardziej chamski sposób zaczęto wprowadzać zmiany soborowe, zarzucać łacinę, wyrzucać ołtarze i zastępować je tymi nowymi (czytaj – „stołami z prosektoriów”, jak ja to nieraz nazywałem) – zupełnie tak, jakby nowe barbarzyństwo protestanckie (w stylu rozrąbywania figur i obrazów) miało miejsce.

Zawsze mówiłem i powtarzać będę, że gdyby polski episkopat był tak durny jak ten francuski, to w Polsce byłoby tych Lefebvre’ów  z dziesięciu, a nie tylko jeden...

Cheers!!!

---
Uwolnić Rudolfa, Zűndela, Frőlicha i Stolz!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń