Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

A może kardynał Staś?

Naiwny Staś? Nie, to już rasowy kardynał. Papa Wojtyla zdziwiłby się jak sobie radzi jego pupilek w realiach polskiego Kościoła. Właściwie wszystkie negatywne polemiki z jego stylem pasterzowania duszom wzięły w łeb. Nawet prognozy co do spadku powołań w Krakowie. Program dla Kościoła, który abp zarysował w felietonie o przepięknym tytule - Europo, kim jesteś i dokąd zmierzasz? – urzeknie wielu elektorów na najbliższym posiedzeniu episkopatu.Są i cienie, pytania, wątpliwości. Kardynał posługuje się ogólnikami. Założenie słuchawek do obsługi skypa to trochę za mało, jak na bezlitosną debatę medialną.  Pobożne życzenia w rodzaju upomnień polityków pozostawiających w domu wiarę - jak zdradzaną żonę - to jeszcze nie skuteczny program formacji.

Polska będzie miała przewodniczącego episkopatu ostrego jak Rouco Varela w Hiszpanii, albo go nie będzie miała wcale.

Kardynał Dziwisz jest trochę jak uśpiony olbrzym, który otworzył jedno oko. Nie pokazał na co go jeszcze stać. A że stać go na wiele to mogliśmy poznać po refleksie i stanowczości z jaką zareagował na próby zniekształcenia stanowiska Kościoła w sprawie in vitro.

"W zmaganiach z różnymi formami zła napotykamy bowiem na opór, jakże często zupełnie niezrozumiały, którego ludzkimi siłami nie można przełamać – mówił do działaczy PiS.

- Jezus nam przypomina, że w oparciu wyłącznie o ludzkie wysiłki nie jest możliwe zwycięstwo dobra w naszym świecie. Do tego jest potrzebna interwencja Boga!

- Dziś, gdy zło jest zorganizowane lepiej niż w innych czasach – przekonywał abp  -  konieczność dostrzeżenia jego demonicznego wymiaru jest bardziej oczywista.

Nie wystarczy czynić dobro, trzeba zwracać uwagę na przeszkody – uważa ks. kardynał".

Czytając Dziwisza pomyślałem sobie: to nie jest człowiek, którego da się opleść gładkimi komunałami o otwartości Kościoła na świat albo – z drugiej flanki – zastraszyć oskarżeniami o manicheizm.

Kardynał – jak większość naszych biskupów – Bogu dzięki – jest realistą. Ale czemu nie miałby - wzorem odwaznych inicjatyw Jana Pawła II -  uruchomić ogólnopolskiego dziennika episkopatu (takiego jak Avvenire) zamiast pokazywania ludziom, jak Kościół, który dopiero teraz zapoznaje się ze Skypem, jest zacofany .

Czemu nie miałby założyć bloga, na którym opowie o swoim dniu roboczym, rozterkach, radościach zamiast wygłaszać kolejne kazanie? Albo czemu nie miałby wyklarować reguł doboru dziennikarzy do mediów episkopatu, tak żeby reprezentowali oni episkopalną większość miast odpuszczania pola w trakcie najważniejszych debat społecznych, które decydują o kształcie moralności?

Śmiało Księże Kardynale, nie wychodź z cienia Jana Pawła II – jesteś pod dobrym patronatem!Opcje Artykułu

A może kardynał Staś? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń