Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ku pamięci księdza Stanisława Musiała

Z okazji 5 rocznicy śmierci ks. Stanisława Musiała SJ w Krakowie odbędą się dwie konferencje oraz spotkanie wspomnieniowe. Na cmentarzu żydowskim zostanie odsłonięta tablica poświęcona osobie tego niezwykłego kapłana, odbędzie się też wręczenie nagrody jego imienia.Jezuicka uczelnia Ignatianum wraz z Klubem Chrześcijan i Żydów „Przymierze” i Centrum Żydowskim JCC rozpoczyna obchody rocznicy śmierci księdza Musiała odsłonięciem tablicy na Nowym Cmentarzu Żydowskim przy ul. Miodowej na krakowskim Kazimierzu we środę 4 lutego o godz. 16.30. Wieczorem tego dnia w siedzibie JCC wspominać będą jego postać i dokonania m.in. ks. Tomas Halik z Pragi, ks. Romuald Jakub Weksler – Waszkinel, Stanisław Krajewski i ks. Adam Boniecki. Następnego dnia, dokładnie w rocznicę śmierci księdza Musiała w Auli Collegium Novum UJ rozpocznie się współorganizowana przez Centrum Badań Holokaustu UJ międzynarodowa konferencja, która ma stać się okazją do dyskusji dla polskich i zagranicznych specjalistów nad dziedzictwem intelektualnym pozostawionym przez niego w dziedzinie teologii, nauk społecznych i stosunków chrześcijańsko-żydowskich, a także dla upamiętnienia jego osoby i zebrania wspomnień tych, którzy go znali. W dyskusjach wezmą udział naukowcy i eksperci z Polski: prof. Jan Woleński, prof. Joanna Tokarska-Bakir, prof. Stanisław Obirek, prof. Stanisław Krajewski, red. Konstanty Gebert oraz eksperci z uniwersytetów amerykańskich, m.in.: prof. Doris Donnelly z John Carrol University i ks. prof. John Pawlikowski z Chicago. Wszystkie prelekcje i dyskusje będą tłumaczone na język polski. Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie Centrum Badań Holokaustu UJ.

Natomiast w auli Ignatianum 6 marca o godz. 10.30 rozpocznie się konferencja "Dialog katolicko-żydowski: droga za nami, droga przed nami”. Uczestniczyć w niej będzie m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, rabin David Rosen, prezes Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Kontaktów Międzyreligijnych, prof. Lucia Faltin, University of Cambridge, Center for the Study of Jewish-Christian Relations, a także wspomniani poprzednio ks. prof. John Pawlikowski, prezes Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów, ks. prof. Tomáš Halík, prezes Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej oraz ks. dr Janusz Salamon SJ, Dyrektor Centrum Kultury i Dialogu, Ignatianum.

Obchody zakończy ceremonia wręczenia Nagrody im. ks. S. Musiała. Udział w niej wezmą Fundatorzy nagrody: prof. Karol Musioł, rektor UJ, oraz prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, a także prof. Wiesław Kozub-Ciembroniewicz, prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze’, będącego inicjatorem Nagrody, rabin Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski oraz Tadeusz Jakubowicz, prezes Gminy Żydowskiej w Krakowie. Więcej informacji na temat planowanych wydarzeń znajduje się na stronie Centrum Kultury i Dialogu Ignatianum.

Forum Żydzi-Chrześcijanie-MuzułmanieOpcje Artykułu

Ku pamięci księdza Stanisława Musiała | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń