Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ku pamięci księdza Stanisława Musiała

Z okazji 5 rocznicy śmierci ks. Stanisława Musiała SJ w Krakowie odbędą się dwie konferencje oraz spotkanie wspomnieniowe. Na cmentarzu żydowskim zostanie odsłonięta tablica poświęcona osobie tego niezwykłego kapłana, odbędzie się też wręczenie nagrody jego imienia.Jezuicka uczelnia Ignatianum wraz z Klubem Chrześcijan i Żydów „Przymierze” i Centrum Żydowskim JCC rozpoczyna obchody rocznicy śmierci księdza Musiała odsłonięciem tablicy na Nowym Cmentarzu Żydowskim przy ul. Miodowej na krakowskim Kazimierzu we środę 4 lutego o godz. 16.30. Wieczorem tego dnia w siedzibie JCC wspominać będą jego postać i dokonania m.in. ks. Tomas Halik z Pragi, ks. Romuald Jakub Weksler – Waszkinel, Stanisław Krajewski i ks. Adam Boniecki. Następnego dnia, dokładnie w rocznicę śmierci księdza Musiała w Auli Collegium Novum UJ rozpocznie się współorganizowana przez Centrum Badań Holokaustu UJ międzynarodowa konferencja, która ma stać się okazją do dyskusji dla polskich i zagranicznych specjalistów nad dziedzictwem intelektualnym pozostawionym przez niego w dziedzinie teologii, nauk społecznych i stosunków chrześcijańsko-żydowskich, a także dla upamiętnienia jego osoby i zebrania wspomnień tych, którzy go znali. W dyskusjach wezmą udział naukowcy i eksperci z Polski: prof. Jan Woleński, prof. Joanna Tokarska-Bakir, prof. Stanisław Obirek, prof. Stanisław Krajewski, red. Konstanty Gebert oraz eksperci z uniwersytetów amerykańskich, m.in.: prof. Doris Donnelly z John Carrol University i ks. prof. John Pawlikowski z Chicago. Wszystkie prelekcje i dyskusje będą tłumaczone na język polski. Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie Centrum Badań Holokaustu UJ.

Natomiast w auli Ignatianum 6 marca o godz. 10.30 rozpocznie się konferencja "Dialog katolicko-żydowski: droga za nami, droga przed nami”. Uczestniczyć w niej będzie m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, rabin David Rosen, prezes Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Kontaktów Międzyreligijnych, prof. Lucia Faltin, University of Cambridge, Center for the Study of Jewish-Christian Relations, a także wspomniani poprzednio ks. prof. John Pawlikowski, prezes Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów, ks. prof. Tomáš Halík, prezes Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej oraz ks. dr Janusz Salamon SJ, Dyrektor Centrum Kultury i Dialogu, Ignatianum.

Obchody zakończy ceremonia wręczenia Nagrody im. ks. S. Musiała. Udział w niej wezmą Fundatorzy nagrody: prof. Karol Musioł, rektor UJ, oraz prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, a także prof. Wiesław Kozub-Ciembroniewicz, prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze’, będącego inicjatorem Nagrody, rabin Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski oraz Tadeusz Jakubowicz, prezes Gminy Żydowskiej w Krakowie. Więcej informacji na temat planowanych wydarzeń znajduje się na stronie Centrum Kultury i Dialogu Ignatianum.

Forum Żydzi-Chrześcijanie-MuzułmanieOpcje Artykułu

Ku pamięci księdza Stanisława Musiała | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń