Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Głośna ekskomunika, cicha tragedia

Kościół ogłosił ekskomunikę dla wszystkich zaangażowanych w przeprowadzenie zabiegu aborcji dziewięcioletniej dziewczynki z Pernambuco, która - zgwałcona, najprawdopodobniej przez ojczyma - poddała się zabiegowi usunięcia bliźniaczej ciąży. 

Przez cały świat przetoczyła się fala dyskusji - trwała ona także dzisiaj w polskich mediach. Skrajne postawy wobec całej sytuacji prezentowane przez wiele osób podgrzały atmosferę. Media jak to media, podjęły sensację i zaczęły ją nakręcać. Początkowo forsowano nawet absurdalną tezę, że ekskomuniką objęto dziecko, które jest ofiarą zwyrodnialca - stwierdzenie absurdalne, gdyż wobec osób w tym wieku ekskomunika nie może być stosowana.
 
Niewiele osób pamiętało prosty fakt, że biskupi nie musieli ogłaszać żadnej oficjalnej ekskomuniki - osoby dokonujące lub umożliwiające dokonania aborcji podlegają ekskomunice z mocy prawa (Kanon 1398 Kodeksu Prawa Kanonicznego). Jej publiczne ogłoszenie czy nie ma tu nic do rzeczy. A taka sytuacja pozwala stawiać pytanie dlaczego biskupi zdecydowali się na tak spektakularne jej ogłoszenie właśnie w tym przypadku. Być może sądzili, że ostre, publiczne opowiedzenie się także w tej drastycznej sytuacji przeciwko aborcji jest dobrym narzędziem w wojnie z zabijaniem nienarodzonych dzieci. Niestety, pomylili się i to mocno. Cała sytuacja w żaden sposób nie przypomina bowiem "normalnego" usuwania ciąży. Mamy do czynienia z dzieckiem, krzywdzonym od lat przez kogoś mu bliskiego, być może nie do końca rozumiejącym co sie z nim dzieje. Innymi słowy wymaga się od 9 letniego dziecka i jego najbliższych heroizmu z powodu którego inni są wynoszeni na ołtarze - zaryzykowania życiem - a kiedy na to się nie godzą, traktuje się ich (z kościelnego punktu widzenia) jak najgorszych przestępców.
 
Tak odbierze to każdy, kto miał w swoim domu 9 letnią córkę. Nakazywanie jej przechodzenia przez ciążę, która może na dokładkę zagrażać jej życiu (dziewczynka waży 36 kilogramów i według jest zbyt słabo rozwinięta by bezpiecznie donosić nawet pojedynczą ciążę) wyda się nawet wielu mocno związanym z Kościołem bezmyślnym okrucieństwem. Tymczasem właśnie w jej przypadku publicznie ogłasza się, że ci którzy pomogli jej zakończyć koszmar, stoją poza kościołem.
 
Tak właśnie to wygląda od strony tzw. PR-u. A nie ma co ukrywać - w kwestii walki o życie nienarodzonych PR jest jedną z najsilniejszych broni obu stron. Tym razem dostojnicy kościelni polegli na tym polu dokumentnie. Nie robiąc w sumie nic (bo ekskomunika i tak by obowiązywała), pozwolili zwolennikom aborcji i przeciwnikom Kościoła okopać się na swoich pozycjach - bardzo teraz wygodnych (jeszcze z jednego względu o którym za chwilę). I wcale się nie zdziwię, gdy mama tego dziecka oraz lekarze równie publicznie oświadczą, że z takim kościołem nie chcą mieć nic wspólnego...
 
To nie pierwsza taka sytuacja. Kilka lat temu podobne kontrowersje wzbudziło podobne oświadczenie kolumbijskich biskupów dotyczące 11 latki. W międzyczasie swoje nienarodzone dzieci zabiło wiele kobiet - dorosłych kobiet, które zdecydowały sie na taki krok bo dziecko im "nie pasowało" - żadna z nich nie została napiętnowana tak jak te ofiary dorosłych zwyrodnialców.
 
Tymczasem, w cieniu dyskusji nad słusznością czy niesłusznością wystąpienia brazylijskich hierarchów mamy jeszcze jedną sprawę, nader często poruszaną w komentarzach. Otóż, we wszystkich ostrych wystąpieniach na temat ochrony życia nie było potępienia (nie mówiąc już o ekskomunice) dla tego, przez którego dziewczynka i jej matka przeżywają ten koszmar. Sprawca ohydnego czynu (czy raczej czynów, bo nie było to jednorazowy akt) nie stoi poza Kościołem. I właśnie to - brak potępienia dla ojczyma-pedofila wraz z podkreślaniem ważności i nienaruszalności spłodzonego przez niego życia - może spowodować w życiu dziecka jeszcze większe spustoszenie. Hierarchowie powinni ugryźć się w język zanim narobią takich szkód – bez żadnego pożytku dla sprawy ochrony życia nienarodzonych.
 
Zestawienie tych dwóch postaw - wobec ofiary i wobec kata - musi budzić co najmniej kontrowersje. Dlaczego ekskomunika, która z mocy prawa spada na osoby unicestwiające nienarodzone życie dziecka, nie spada w podobny sposób na tych, którzy tak drastycznie i w tak ohydny sposób niszczą życie dziecka już narodzonego.
Może już czas by "zwykli katolicy" zaczęli domagać się wprowadzenia i ogłaszania sankcji kościelnych dla tych, którzy odbierają dzieciom szansę na normalne życie? By osoby wykorzystujące seksualnie dzieci (bezpośrednio i pośrednio - vide producenci dziecięcej pornografii) tak samo publicznie piętnowano i stawiano poza Kościołem. Bez względu na to, kim są.

 Opcje Artykułu

Głośna ekskomunika, cicha tragedia | 31 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jacek2 pią, 6 mar 2009, 23:19:51

Głośna ekskomunika, cicha tragedia... Właśnie dlatego należałoby sie wstrzymać z osądami i potępianiem Koscioła. Na razie znamy wersję mediów.

 
JMG pią, 6 mar 2009, 23:27:48
Gwalciciel ojczym pewnie dostanie medal od biskupa , w koncu dla 9-latki byl dawca zycia!
 
 • Rafi F pon, 9 mar 2009, 09:21:48
Jacek2 pią, 6 mar 2009, 23:30:08

9 letnia dziewczynka, zgwałcona afroamerykanka w Irlandii, Roe kontra Wade. Coś mi tu pachnie przekrętem, tak jak każde czarnobiałe wnioski. Nie zdziwiłbym się gdyby afera okazała się próba zmiany postaw społęcznych wobec aborcji - w ramach forsowania projektu aborcyjnego w Brazylii. W takim wypadku AUTOR okazałby się "pozytecznym idiotą".

 
BLyy sob, 7 mar 2009, 01:28:57

Dla mnie to jest w jakiś sposób nie na miejscu. Zdejmuje się ekskomunikę z biskupa który negował holocaust, a ekskomunikuje się ludzi, którzy jakby nie patrząc, pomogli dziecku. A niby można powiedzieć, co to za różnica skoro to było dziecko nienarodzone, a w holocauscie ginęły narodzone. Akurat kobiety w ciąży też były mordowane. Poza tym czy życie nienarodzonego, jest w jakiś sposób ważniejsze, niż życie jednorocznego dziecka? Nawet 9-letniego? I dlatego ekskomunika powinna być zdjęta.

Należy jeszcze wspomnieć, że ta ciąża dla 9-letniego dziecka jest niebezpieczna. Płód który się by rozwijał, potrzebował by określonego miejsce gdzie mógłby się rozwijać, a ile tego miejsca jest wstanie zapewnić 9letnie dziecko? Należy jeszcze wspomnieć, że macica nie jest w pełni rozwinięta, oraz co najważniejsze, ciąża, a już napewno w tak młodym wieku, jest wielkim obciążeniem dla jej kręgosłupa i w przyszłości mogłaby nawet być kaleką. Dlatego aborcja w tym wypadku mimo, że jest to zło, jak najbardziej konieczna.

Poza tym lekarzy i innych ekskomunikować, a gwałciciela nie, w końcu jest dawcą życia.

Czy papież może cofnąć każdą ekskomunikę?

 

---
Nie trzeba wierzyć by być prawym,ateista też może.

 
 • Rafi F pon, 9 mar 2009, 09:17:39
 • Bartosz pon, 9 mar 2009, 18:14:02
 • Rafi F wto, 10 mar 2009, 08:51:13
 • Bartosz wto, 10 mar 2009, 15:31:19
 • Rafi F śro, 11 mar 2009, 08:15:47
 • Rafi F pon, 16 mar 2009, 00:00:48
 • Rafi F pią, 20 mar 2009, 10:59:47
esteban-82 sob, 7 mar 2009, 21:11:32

Skandalem należało by nazwać ekskomunikę zaistniałą i brak ekskomuniki dla winowajcy gwałtu, który nota bene jest prowodyrem całych tych działań- odpowiedzialny jest także za tą aborcję.

Niegdyś w Polsce była podobna dyskusja ale tam kwestia dotyczyła fizycznej interwencji księdza co uważam za skandal i rzecz godną do działań prokuratorskich. Tutaj mamy do czynienia tylko z kwestią wewnętrznej procedury kościelnej- także budzącej spore wątpliwości (typowy relatywizm). I tak w zasadzie powinno być. Jednak sama ocena winnych poprzez ekskomunikę jest skandaliczna i przez wszystkich katolików powinna być nie do przyjęcia!!!

---
Czy nie starczy, że ogród jest piękny?
Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?


ἄθεος

 
 • Andrzej sob, 7 mar 2009, 21:18:01
 • Bartosz pon, 9 mar 2009, 00:37:46
reguly pon, 9 mar 2009, 11:27:35

Taaaaa... Ale np. naszemu polskiemu KRK  zabraklo odwagi by dokonac ekskomuniki poslow glosujacych za utrzymaniem (a wiec nie popierajacych zaostrzneiad dotychczasowej) "usatwy antyaborcyjnej" o czym moglismy poczytac onegdaj np. tu:

http://www.kosciol.pl/article.php/20080713122034823

a podyskutowac na forum np. tu:

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=8437

... Niech ekskomunikuja, ekskomunikuja... :]

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
 • Andrzej pon, 9 mar 2009, 11:37:38
 • Reguly pon, 9 mar 2009, 13:46:33
 • Andrzej pon, 9 mar 2009, 14:41:20
 • Reguly pon, 9 mar 2009, 15:33:19
reguly pon, 9 mar 2009, 11:29:47

esteban-82 - to o czym wspomnasz omawialismy obszernie na  tutjeszym forum tutaj:

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=163813

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
reguly wto, 10 mar 2009, 15:40:00

Z braku mozliwosci udzielenia odpowiedzi tutaj http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=172686

[b][i]...off-top... Rafi F...[/i][/b]

A wypowiedz MM z marzec 09 2009 14:20, ktorego falsz wykazalem w ocenzurowanej przez ciebie wypowiedzi to nie OffTop (serdecznie dziekuje, za "umozliwienie" obronie zajecia stanowiska wobec falszywych oskarzen...)? A wyzej twoje uwagi skierowane do mnie personalne (wobec ktorych "umozliwiles" mi zajecie stanowsika) to nie OffTop?... Mam prawo do obrony wlasnego stanowiska i bede go dochodzil (tudziez do obiektywnego, rownego traktowania obu stron)... Stosowne zapytanie skierowalem tez do glownych Adminow...

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
 • Reguly wto, 10 mar 2009, 15:43:34
reguly pon, 16 mar 2009, 14:14:52
Ekskomunika za aborcję to "światowy skandal" Fot. PAP/EPAAborcja dziewięciolatki wywołała ogromne poruszenie w Brazylii i na świecie Biskupi z Francji krytykują brazylijskiego hierarchę Jose Cardoso Sobrinho, który za aborcję na 9-letniej dziewczynce, zgwałconej przez ojczyma, ekskomunikował jej matkę i lekarzy. - Dodał do cierpienia nowe cierpienie, sprawiając ból i wywołując skandal na całym świecie - uznali. Pisze o tym w poniedziałek francuski dziennik katolicki "La Croix". Ekskomunika za aborcję zgwałconej 9-latki   Wielkie kontrowersje wzbudza w Brazylii stanowisko Kościoła katolickiego... czytaj więcej » Ogłoszenie ekskomuniki przez arcybiskupa Jose Cardoso Sobrinho, kierującego archidiecezją Olinda i Recife, wywołało falę oburzenia na świecie także wśród środowisk katolickich.

Napiętnowali "brak wrażliwości"       Czyż nie trzeba było najpierw potępić bezwzględnie samego gwałciciela, działać bez zbędnej zwłoki dla Ciebie, ofiaro, i wesprzeć tych, którzy pospieszyli Ci z pomocą? Przywołanie prawa bez miłosierdzia jest tylko karykaturą prawa.       arcybiskup Strasburga Jean-Pierre Grallet w liście do ofiary gwałtu

Jak podaje "La Croix", w ciągu ubiegłego tygodnia kilku biskupów francuskich wyraziło w listach otwartych i w innych wypowiedziach oburzenie decyzją brazylijskiego hierarchy i zadeklarowało współczucie dla ofiary gwałtu. Podkreślili, że sprzeciwiają się nałożeniu ekskomuniki, mimo że zgodnie z nauką Kościoła uważają aborcję za "zgładzenie życia". "Nie wolno było pozwolić, aby zgwałcona dziewczynka urodziła"   - Nie wolno było pozwolić, aby dziewczynka zgwałcona przez swego ojczyma... czytaj więcej »

Jeden z nich, arcybiskup Strasburga Jean-Pierre Grallet w ogłoszonym "otwartym liście do ofiary" napiętnował brak wrażliwości arcybiskupa dla odczuć matki ofiary i niedostateczne potępienie samego gwałtu. - Czyż nie trzeba było najpierw potępić bezwzględnie samego gwałciciela (ojczyma dziewczynki ), działać bez zbędnej zwłoki dla Ciebie, ofiaro, i wesprzeć tych, którzy pospieszyli Ci z pomocą? Przywołanie prawa bez miłosierdzia jest tylko karykaturą prawa - napisał w swoim liście arcybiskup Strasburga.

"Powinien zdjąć ekskomunikę"

Z kolei biskup Nanterre Gerard Daucourt w liście skierowanym do samego arcybiskupa Sobrinho oskarżył go, że nałożeniem ekskomuniki "dodał do cierpienia nowe cierpienie, sprawiając ból i wywołując skandal na całym świecie". Arcybiskup Sens-Auxerre, Yves Patenotre podkreślił ze swej strony, że "domaga się, by ekskomunika została jak najszybciej zdjęta".

Podobne reakcje na decyzję brazylijskiego hierarchy wyrazili w ostatnim tygodniu publicznie trzej inni biskupi z diecezji w Cahors, Nevers i Gap. Konferencja Episkopatu Brazylii "odcięła się" w ubiegły piątek od decyzji arcybiskupa Sobrinho, oceniając, że matka działała pod presją lekarzy, którzy uznali, że przerwanie ciąży jest konieczne dla ratowania życia 9-letniej dziewczynki.

Na łamach niedzielnego "L'Osservatore Romano" od ekskomuniki zdystansował się także watykański dostojnik, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Rino Fisichella.

aga//kdj   Artykuł TVN24.pl:
http://www.tvn24.pl/12691,1590995,0,1,ekskomunika-za-aborcje-to-swiatowy-skandal,wiadomosc.html

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
 • Andrzej pon, 16 mar 2009, 16:56:40
reguly pon, 16 mar 2009, 14:23:28

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=8437

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
o_Perwersjusz wto, 28 kwi 2009, 15:02:59

Za prawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,

- godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne aby obnażać prawdziwe oblicza kościelnych oszustów, dewiantów i zbrodniarzy, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, którzy na twarzach nosili i noszą maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale ser­ca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą, rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu.

Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.

Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" ? (Ap 18. 4).

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń