Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Abp Michalik: jakość Kościoła to oblężone konfesjonały

Lustracja jest tematem zastępczym, absorbującym ludzi o ograniczonej wizji w trosce o porządek publiczny w Polsce – uważa abp. Michalik. Biskupi dostrzegają szansę – powiedział - w działających wokół Kościoła prężnych środowiskach medialnych propagujących chrześcijańskie wartości. Abp nie wymienił Tygodnika Powszechnego, Religii TV czy Więzi."Na przykład Fronda, Christianitas, Arcana, Radio Maryja. Są tygodniki katolickie" - mówił abp o środowiskach katolickich, które mogą kształtować scnę społęczną. Powoli rosną elity. Każde z tych środowisk gromadzi wokół siebie ludzi, którzy dojrzewają do tego, aby brać odpowiedzialność za Polskę, czynnie angażując się w politykę, w życie społeczne, kulturalne, międzynarodowe.

- Aktywnością jest nie tylko wrzucenie głosu do urny, ale także śledzenie życia, umiejętności kandydata. A później kontrolowanie kandydata, czy wywiązuje się ze swoich zobowiązań - powiedział abp Michalik.

Hierarcha powtórzył, ze "niedopuszczalne dla duchownych" utożsamianie się z jakąkolwiek partią polityczną. To pierwsze oficjalne wypowiedzi metropolity przemyskiego po przedłużeniu kadencji przewodniczącego episkopatu.

Abp potępił ingerencje świeckich w obsadę stolic biskupich. "Byliśmy świadkami sytuacji, gdy pewne osoby chcą decydować o tym, kto ma być biskupem w Warszawie czy Gdańsku. To jest niepokojące. Jezus Chrystus zostawił apostołów do podejmowania decyzji w Kościele."

Metropolita zwrócił uwagę na duchowy stan polskiego Kościoła. "Za jedno z najważniejszych zadań uważam troskę o to, aby ludzie nie zatracili poczucia grzechu - powiedział. Podkreślam to zwłaszcza dlatego, że przeżywamy okres Wielkiego Postu. Oblężone konfesjonały zawsze będą stanowić siłę Kościoła." Jednym z ważniejszych zadań Kościoła jest według abp. formacja biblijna.

Jak głosić etykę seksualną wśród młodych? Abp Michalik chce przede wszystkim zaufać młodzieży. "Po prostu być z młodymi, mieć dla nich czas. Księża powinni zaufać młodym ludziom, polegać na ich radykalizmie. Pod głośnymi kontestacjami kryje się autentyczne pragnienie poszukiwania prawdy. W kwestiach etyki seksualnej wszyscy dorośli a zwłaszcza księża powinni jasno nazywać zło i nieporządek, przy jednoczesnym wielkim miłosierdziu w konfesjonale. W ten sposób należy wydobywać dobro z serc młodych ludzi. Jasno przedstawiać drogę grzechu i drogę wartości. Powtarzam jednak, relacje z młodym pokoleniem muszą się odbywać na zasadzie zaufania."

Świat jest chory – uważa metropolita. Ataki na papieża są wynikiem zacietrzewienia – tłumaczy abp. Papież coraz pełniej staje się "znakiem, któremu sprzeciwiać się będą". Nie wychodzi poza doktrynę Kościoła, troszczy się o właściwie pojęty ekumenizm, troszczy się o Ewangelię, głosi miłość bliźniego. ataki są wynikiem zacietrzewienia politycznego, które wdziera się nawet do Kościoła.

 

Na podst RP/Fronda

 Opcje Artykułu

Abp Michalik: jakość Kościoła to oblężone konfesjonały | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
reguly wto, 17 mar 2009, 15:10:43

> "Na przykład Fronda, Christianitas, Arcana, Radio Maryja. Są tygodniki katolickie" - mówił abp o środowiskach katolickich, które mogą kształtować scnę społęczną.

> Hierarcha powtórzył, ze "niedopuszczalne dla duchownych" utożsamianie się z jakąkolwiek partią polityczną. To pierwsze oficjalne wypowiedzi metropolity przemyskiego po przedłużeniu kadencji przewodniczącego episkopatu.

taaaa.. Ojciec dr. z pewnoscia pozostaje z dala od sympatyzowania z jakas partia ,w sojuszu wzajemnych interesow...

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń