Uchwała kolegium historycznego w sprawie bp. Jaguckiego
Ewangelicki biskup R. Borski, przewodniczący komisji historycznej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP zgłosił wniosek o przeniesienie bp. Jaguckiego w stan spoczynku. Wniosek ten będzie rozpatrywany na najbliższym Synodzie polskich ewangelików.
„Bardzo mi zależy, aby przypadek bp Jaguckiego, jak również każdy inny przypadek, który Komisja będzie badała, został doprowadzony do końca w ramach procedur kościelnych w sposób cywilizowany, odpowiedzialny duszpastersko, w odpowiedzialności za wiarygodność i przyszłość Kościoła” – wyjaśnia.
Zaznacza zarazem, że istotą sprawy jest głębokie przekonanie, że wobec ustalonej już prawdy materialnej o przeszłości bp. Jaguckiego, nie mógłby on dalej pełnić swojej funkcji zwierzchnika Kościoła. „To jest kwestia wiarygodności, posiadania odpowiedniego autorytetu moralnego do piastowania tej czy innej funkcji w Kościele. Chodzi zresztą o całą sekwencję wydarzeń, nie tylko tych sprzed wielu lat, ale również w ramach dwóch ostatnich lat działania Komisji Historycznej” – podkreśla bp Borski.
Biskup przypomina, że zgodnie z regulaminem i statutem Komisji Historycznej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, dwustopniowa procedura pracy – w Komisji Historycznej i w Kolegium – prowadzi do ustalenia faktów w badanym przypadku. „W całym tym procesie oczywiście osobie badanej przysługuje prawo do korzystania z zasady domniemania niewinności, wielokrotnie prawo do składania wyjaśnień, do obrony – tam gdzie pamięć, czy posiadany materiał dowodowy zaprzeczałby temu, co zostało udokumentowane, czy zgromadzone w aktach IPN” – mówi hierarcha. Proces ten – jak wyjaśnia – prowadzi do ustalenia prawdy materialnej, czyli do uchwały o współpracy lub jej braku, o szkodliwości lub też nieszkodliwości działań itp.
„W przypadku bp Jaguckiego przeszłość została zbadana i jednoznacznie proces dochodzenia do prawdy materialnej zamknięto uchwałą Kolegium” – informuje bp Borski.
KAI