Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

In vitro jak klonowanie

Zdaniem polskiego dominikanina, teologa Domu Papieskiego ojca Wojciecha Giertycha w klonowaniu człowieka można się doszukiwać "podobieństw z zapłodnieniem in vitro". Jednak - zauważa myśliciel -  pomiędzy tymi dwiema metodami istnieje jedna zasadnicza różnica. Polega ona na tym, że dziecko-klon jest od samego początku "przedmiotem głębokich manipulacji biologicznych"."To Bóg stwarza z niczego nieśmiertelną ludzką duszę i obdarza nią każde poczęte dziecko. Kiedy do poczęcia dziecka dochodzi w następstwie grzechu cudzołóstwa, kazirodztwa, gwałtu bądź in vitro, Bóg także stwarza nieśmiertelną duszę, chociaż forma udziału rodziców w tym przekazywaniu życia jest naganna" - pisze w najnowszym wydaniu tygodnika "L'Osservatore Romano" teolog Domu Papieskiego ojciec Wojciech Giertych. Powołując się na encyklikę Jana Pawła II "Veritatis splendor", stwierdza on, iż "nie ulega wątpliwości, że akt klonowania człowieka stoi w całkowitej sprzeczności z ludzką prokreacją".

"Klon, będąc przedmiotem formy biologicznego niewolnictwa – pisze dominikanin - będzie na stałe naznaczony przez fundamentalną zależność od preferencji swego autora". "Dziecko narodzone w sposób sztuczny nie dla dobra jego samego, ale tylko po to, by usatysfakcjonować potrzeby czy aspiracje swych 'producentów', będzie zawsze naznaczone przez to niewolnictwo" - uważa duchowny. Wskazuje jednocześnie, że w przypadku niespełnienia przez "powstałe" w ten sposób dziecko któregoś z surowych wymogów przyszłych rodziców istnieje ryzyko traktowania tegoż dziecka nie jako osoby, lecz zwykłego "nieudanego eksperymentu".

"Jeśli okaże się, że rezultat klonowania człowieka jest w jakiejś mierze uszkodzony, skłonność mentalna będąca u podstaw tego przejawu manipulacji jest taka, że doprowadzi do uznania uszkodzonego klonu nie za dziecko, które należy przyjąć i kochać niezależnie od jego słabości, lecz za nieudany rezultat technologicznego eksperymentu, który można wyeliminować, ponieważ nie osiągnęło spodziewanego standardu" - stwierdza dominikanin.

Ojciec Giertych zauważa także, iż nie jesteśmy do końca w stanie wyobrazić sobie uwarunkowań psychologicznych, a także ewentualnych ograniczeń i wybuchów wściekłości u przyszłych klonów ludzkich, które mogą się odbić na ich twórcach.

I tak - zdaniem duchownego - o ile zasadniczo nie można mieć zastrzeżeń natury moralnej w przypadku klonowania zwierząt, o tyle "zastosowanie tych samych metod technicznych do reprodukcji istot ludzkich jest z racji moralnych całkowicie nie do przyjęcia".

Teolog kończy artykuł stwierdzeniem, iż "produkcja klonów ludzkich, podyktowana pragnieniem naśladowania Boga, pozbawiona jest miłości i stanowi obrazę Stwórcy".Opcje Artykułu

In vitro jak klonowanie | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
In vitro jak klonowanie
reguly wto, 21 kwi 2009, 11:31:04

Bylo o tym szerzej ostatnio np. tutaj:

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=159383

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń