Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ewolucja czy kreacja?

Ewolucja jest  teorią próbującą wyjaśnić powstawanie gatunków organizmów żywych na drodze samoistnych przekształceń w coraz to doskonalsze. Skonstruowana  została w oparciu o podobieństwo ich budowy. Systematyka miałaby pokazywać  gałęzie i stopnie rozwoju ..Pomysł Darwina i Lamarcka  przeniesienia  osobniczego rozwoju organizmów żywych (ontogeneza) na rzeczywistość całej przyrody jest z punktu widzenia genetyki(której wówczas jeszcze nie znano) błędny. Rozwój osobniczy organizmów żywych odbywa się według zapisu genetycznego. W materii nie istnieje żaden taki genotyp . Gdyby istniał wszechświat byłby pełen życia i różnorodnych cywilizacji.

Za mechanizm ewolucji uznaje się dobór naturalny, ale on może prowadzić do niewielkich  zmian i tylko w ramach gatunku. Innym motorem ewolucji mają być mutacje . Nie mogą nimi być mutacje narządowe bo są one patologiami , a mutacje genowe by utworzyły przez swe przypadkowe zaistnienie jakiś element wydaje się być nieprawdopodobnym przy tak ogromnym spektrum różnych możliwości.  Tym bardziej , że w genach nie zapisują się doświadczenia osobnicze ( gdyż przestałaby to  być ewolucja i na naszych oczach mielibyśmy wielkie zmiany gatunkowe). Także wpływ środowiska na zmiany w organizmach żywych wydaje się mieć znaczenie marginalne a nie gatunkowe. Gdy żaden z mechanizmów nie może być odpowiedzialny za ewolucję uznano, że może „dokonały tego wspólnie” jak głosi ewolucjonizm syntetyczny. To wydaje się być rozpaczliwa obrona teorii która upada pod ciosami faktów.


Dzisiaj również jak kiedyś obrońcy teorii ewolucji wyszukują „zdarzenia” w przyrodzie , które dadzą się zinterpretować przychylnie dla ich tezy. Nie biorą  pod uwagę czy jest faktyczna możliwość doskonalenia się narządów i całych układów. Przyjrzyjmy się temu na pewnych przykładach z punktu widzenia biologii i logiki

1.
Dla mnie zasadniczym argumentem przeczącym teorii ewolucji jest logiczna niemożliwość przekształcanie się układu rozrodczego np. jajorodnego w żyworodny. Musiał zaistnieć od początku istnienia gatunku i być kompletnym, gdyż w przeciwnym wypadku nie ma mowy o przekazywaniu życia, a więc i o istnieniu gatunku. Gdyby ten mechanizm się tworzył (ewolucyjnie) i nie był w pełni ukształtowany  - w przebudowie-  nie byłby zdolny do swojej funkcji. Podczas dyskusji o in vitro dowiadujemy się , że bezpłodność powodują najmniejsze nawet braki fizjologiczne a  nawet psychiczne  Absurdem wydaje się być inna możliwość przekazywanie życia według „dawnego sposobu „ np. jajorodnego , a tworzenie się nowego np. żyworodnego. Natomiast gdyby   zaistniał nowy układ rozrodczy  od razu(np. w jednym pokoleniu) nie byłaby to ewolucja lecz planowa budowa zamierzonego tak skomplikowanego mechanizmu.   Nie  ma „ czasu” na powolne tworzenie się tych organów i funkcji , który tworząc się jednocześnie  byłby odpowiedzialny za przekazywanie życia.

2.
Powstanie płci  jako dwu odrębnych osobników tego samego gatunku a jednocześnie zharmonizowanych  fizjologicznie, genetycznie  o nawet psychicznie (emocjonalnie –uczuciowo) w wielu zadaniach życiowych jak np. prokreacyjnej, wychowawczej wobec potomstwa  czy tworzenia warunków do realizacji tych celów. To nie może być dziełem ewolucyjnych  czyli przypadkowych przemian , a również nie może trwać przez wiele pokoleń bo nie będzie gatunek zdolny do prokreacji i wyginie.

3.
Niemożliwym wydaje się  przekształcania się serca  z jedną komorą i jednym przedsionkiem w dwukomorowe i dwuprzedsionkowe. Serce musi być zawsze w pełni sprawne, a każde rozszczelnienie serca to śmierć organizmu.  Inna możliwość to dorastanie „potrzebnych elementów” a następnie uruchomienie ich oraz zmiana organizacji przepływu krwi. Wydaje się to fantastyką nie do urzeczywistnienia, tym bardziej , że „przyrosty „ trwały przez miliony lat, a więc nie odbyły się w jednym organizmie lecz były kontynuowane zapewne u wielu pokoleń tych organizmów. Czy to możliwe, żeby szły w tym kierunku i  nie zastały przerwane przez  przypadek lecz były kontynuowane bez kierowniczej inteligencji. Prof. Behe stwierdził, że każda żywa komórka stanowi nieredukowalną złożoność. To samo trzeba by powiedzieć o wszystkich organizmach żywych.

4.
Nie odkryto również w przyrodzie takich organizmów żywych, które byłyby w stadium zasadniczych przekształceń swoich narządów czy układów.

5.
Wydaje się także niemożliwa ewolucja teistyczna. To prawda, że nie możemy wyznaczać Panu Bogu sposobu stwarzania świata i taką możliwość jak ewolucja musimy teoretycznie dopuszczać.


W funkcjonowaniu  świata nieożywionego i przyrody nie posługuje się Bóg ciągłymi rozkazami do każdego „ruchu”  lecz ujął je w prawa. Ewolucyjne stwarzanie świata wymagałoby ciągłych cudów jako Bożych rozkazów przemiany , bo tak naprawdę nie istnieją prawa ewolucji(2). Bóg stworzył go jednym aktem swej doskonałej mądrości, mocy i miłości  do człowieka . W tym jest Jego doskonałość a zarazem prostota.

Ks. Józef Szeliga

 Opcje Artykułu

Ewolucja czy kreacja? | 28 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Ewolucja czy kreacja?
remigius śro, 21 paź 2009, 00:26:52

AMEN!

Ateistyczna hipoteza ewolucji namieszała ludzom w głowach i osłabiła zaufanie do prostego rozumienia Pisma Świętego. Przyjęcie tej hipotezy nie tylko jako teorii, ale jako niepodważalnego faktu - zmusiło niektóre kościoły do zaakceptowania ewolucjoznizmu "teistycznego", aby nie były postrzegane jako ostoja "średniowiecznej ciemnoty". Lepiej jednak zrobili Ci chrześcijanie, którzy wzięli na przeczekanie i nie poszli na kompromis z Darwinem, bo w naszych dniach - dzięki zaangazowaniu wielu naukowców - ich rzekoma ciemnota, otrzymuje podstawy naukowe i staje się jasnością. To w co wierzyli sercem - na podstawie świadectwa Pisma - nie mając na to dowodów - teraz zaczyna obrastać w dowody i to dowody z nauk ścisłych. Kreacjonizm / inteligentny projekt ma w nareszcie za sobą nauki przyrodnicze, a ewolucjonizm nadal bazuje wyłącznie na filozofii.

---
A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano. (1 Kor 4,6)

 
Ewolucja czy kreacja?
montsegur nie, 25 paź 2009, 03:52:46

Zaczynam nową serię komentarzy, bo miejsce robiło się już coraz węższe...

Jeżeli ewolucjoniści zaczną tak posługiwać się kracjonizmem dla podparcia swoich poglądów, jak kreacjoniści podpierali się ewolucjonizmem, to wtedy dopiero uznam, że ponieśli jakąś tam porażkę. Ale ani jednej minuty prędzej.

Czy ja "szukam podziałów"? Sama powyżej napisałaś pochwałę różnorodności, więc czy to znaczy, że "szukasz podziałów"? Ja nie stworzyłem ras, ani żaden rasista tego nie zrobił. My zastaliśmy istniejącą od milionów lat różnorodność.

Jeżeli uważasz się za osobę wierzącą i to głosisz publicznie, to czy przez to "szukasz podziałów"? Jeżeli jesteś kracjonistką i to głosisz publicznie, to "szukasz podziałów"? Jeżeli w wyborach głusujesz na jakąś partię, a na inną nie, to "szukasz podziałów"?

Rasizm jest jedna z wielu kategorii identyfikacji ludzkiej. Nie zaczyna się on na tworzeniu politycznych teorii rasowych (ani tym bardziej na niechęciach rasowych, bo te są zawsze skrzywieniem, tak jak konflikty religijne, światopoglądowe itd).

Dla mnie rasizm polega na stosowaniu jakichkolwiek kryteriów rasowych w kwestiach społecznych (i wcale niekoniecznie zawsze "musi" to być stosowanie ich tylko na korzyść własnej rasy...). Ale żeby można było stosować jakiekolwiek kryteria rasowe, to najpierw trzeba myśleć takimi kryteriami. A to prowadzi nas wprost do podstawowej kwestii identyfikacji z własną rasą. Czyli di takiej identyfikacji, jaką człowiek może odczuwać wobec własnej nacji, języka czy religii. Co ja albo Ty możemy np poradzić na to, że -jak pokazują badania - białe dzieci wolą białego św. Mikołaja, a czarne wolą czarnego św. Mikołaja? Jeżeli wolną ludziom utożsamiać się z własną nacją, a nawet z własną płcią, to co złego w identyfikacji z rasą? Jeżeli Ty jesteś kobietą, uważasz się za kobietę, i głosisz to publicznie, to też w ten sposób "szukasz podziałów"?

Od rasistów uczę się niemniej niż od polityków, profesorów, duchownych czy ekonomistów. tyle, że w odniesieniu do ras, oczywiście.

Cheers!!!

---
Uwolnić Rudolfa, Zűndela, Frőlicha, Stolz i Tőbena!

 
Ewolucja czy kreacja?
montsegur nie, 25 paź 2009, 10:35:00

A dla zilustrowania Ci (już w ogóle poza tematem) kto szuka podziałów i je wręcz tworzy, proponuję Ci zajrzenie tutaj http://www.brasschecktv.com/page/721.html To taka mała próbka tworzenia podziałów - w tym wypadku banksterskiego chowu...

Cheers!!!

---
Uwolnić Rudolfa, Zűndela, Frőlicha, Stolz i Tőbena!

 
Ewolucja czy kreacja?
suration śro, 28 paź 2009, 22:32:47

Artykulik jest na poziomie 10 latka, ktory przeczytał jedna ksiazke i jest po kilku katechezach. Juz na samym poczatku, co zdanie, to niescislosc lub nieprawda.

Co do naukowcow, ktorzy stoja za pseudo-teoria kreacjonizmu, to sa to w wiekszosci ludzie, ktorzy nie majac szansy na bycie gwiazdami prawdziwej nauki, zwrocili sie w strone popularnego wsrod wierzacych kreacjonizmu. To tak jakby wiedziec, ze nie ma sie szans na zdobycie punktow w Pucharze Swiata, wiec zaczyna sie startowac w Pucharze Interkontynentalnym. Tylko kogo on interesuje...

Ksiedzu zycze lizniecia wiecej wiedzy, najlepiej od tych z Pucharu Swiata...

---
****************************
Ewolucja - najpotezniejsze narzedzie w rekach Boga.
****************************

 
Ewolucja czy kreacja?
kacerz_Marek czw, 29 paź 2009, 03:03:18

Jak piszą (przynajmniej niektórzy) proponenci teorii inteligentnego projektu, Intelligent Design ≠ kreacjonizm:

www.discovery.org/a/3191 - Stephen C Meyer, 'Intelligent Design is not Creationism'

www.discovery.org/a/1329 - John G. West, 'Intelligent Design and Creationism just aren't the same' 

---
Flp 4:4

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń