Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Biseksualizm

Pytania i odpowiedzi

Pobraliśmy się w 2000 roku, mamy 2 dzieci (7 i 4 lata), trzy lata temu mąż się wyprowadził, jesteśmy w trakcie rozwodu. Z początkiem tego miesiąca dowiedziałam się o biseksualizmie męża. Nie wiem czy pozwolić mu na kontakty z dziećmi w formie wizyt u niego z noclegiem. Boję się o nie. Proszę o odpowiedź jak szybko mogę dostać unieważnienie małżeństwa i czy cały ten proces wymaga jego udziału, czy wystarczy  oparcie się na dowodach zebranych i przedstawionych w sądzie okręgowym? 

To co Pani przeżywa przestaje być rzadkością. Mężczyźni, ale także kobiety doszukują się swojej autentyczności w polu seksualności oderwanej od płodności pod wpływem rozerotyzowania kultury i koncepcji naukowych związanych z biologizmem lub konstrukcjonizmem. Prawo świeckie różni się od kościelnego. Jeśli mąż ukrył swoją orientację biseksualną to zgodnie z kanonami o zatajeniu przypadłości psychicznych może się Pani starać o unieważnienie małżeństwa. Będzie to jednak długi proces, ponieważ należałoby określić czy tendencja biseksualna – traktowana sam w sobie przez prawników kościelnych, jako zaburzenie identyfikacji seksualnej – jest trwała oraz czy została utrwalona przed ślubem. Przyczyny psychiczne obejmują też uzależnienia. Być może w przypadku Pani męża w grę wchodzi seksoholizm.

Z treści listu wynika, że myślała Pani o sądzie świeckim, gdzie te procedury i określanie przesłanek do zerwania kontraktu małżeńskiego są inne.

Jeśli chodzi o dzieci seksuologia nie widzi zagrożenia. Biseksualizm to nie pedofilia. Zagrożeń nie widzą także akademiccy psychologowie rozwoju, być może pod wpływem ideologii równościowej, która przesunęła punkt ciężkości procesów rozwojowych z rodziny na tzw. otoczenie społeczne. W jednym z ostatnich wywiadów w tygodniku Polityka pani profesor Anna Brzezińska opowiedziała się za przyznaniem prawa do adopcji osobom homoseksualnym. Inny ogląd rzeczy mają psychoterapeuci i psychologowie – praktycy. Autorzy podręcznika z renomowanego angielskiego ośrodka  w Katchey wskazują na konieczność wzorców heteroseksualnych zwłaszcza w relacjach w tzw. triadzie rozwojowej: ojciec, matka, dziecko.

Proponowałbym szczerą rozmowę z ojcem Pani dzieci. Powinniście oboje zrobić wszytko, żeby zaoszczędzić dzieciom bólu. Wymaga to heroizmu, bo czy się rozstaniecie czy pozostaniecie ze sobą musicie się szanować i ten szacunek do partnera zaszczepić dzieciom – tylko wtedy pozytywnie zidentyfikują się one ze swoją płcią. W tym klimacie mąż prawdopodobnie przychyli się do Pani prośby, żeby nie demonstrować ostentacyjnie swojego biseksualizmu. A może uda mu się okazać przywiązanie do Pani i zdobyć na gesty miłości. W pewnym sensie dalej przynależycie do siebie w takiej jedności, która niedostępna jest związkom homoseksualnym – w potomstwie.

Warto zawalczyć o męża i ojca Pani dzieci. Tendencja biseksualna jest kapryśna. Samo zrelatywizowanie przyjemności seksualnej pomogłoby Pani partnerowi odwołać się do różnicy płciowej. Można to zrobić poprzez odróżnienie miłości zdolnej do poświęcenia i komplementarności od namiętności.

Gorąco polecam diecezjalną poradnię rodzinną.

 

J. Lehr

 Opcje Artykułu

Biseksualizm | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Biseksualizm
Arletta Bolesta pon, 12 lip 2010, 11:09:19

Witam,

zasadniczo gdyby chciała Pani starać się o stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa to proces w I Instancji powinien trwać rok czasu, w II pół roku, w zależności od il. rozpatrywanych spraw, czas ten może ulec znacznemu wydłużeniu.

Co do środków dowodowych, to powinna Pani podać m.in świadków, którzy potwierdziliby biseksualizm u Pani Męża przed jak i po zawarciu związku. Jeśli proces będzie się toczył z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po stronie Pani Męża, wówczas zasadniczym ważnym dowodem będzie opinia sporządzona przed odpowiedniego biegłego.

W przypadku innych zapytań:

12-636-65-41 (od godz. 19.30 do godz. 20.00)

dr A. Bolesta

adwokat kościelny

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń