Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Błagam o radę - rozpad młodego małżeństwa.

Pytania i odpowiedzi

Piszę tu ponieważ mam problem, z którym nie mogę (nie umiem) sobie sama poradzić. Mam 26 lat i jestem w związku małżeńskim od lat 3 (przed ślubem byłam z moim obecnym mężem 6 lat). Mój mąż wychował się w rodzinie gdzie nie było miłości, a priorytetem był alkohol.Ojciec mojego męża (mój teść) znęcał się nad swoją żoną (moją teściową). W tamtej rodzinie każdy troszczył się tylko o siebie. Oczywiście po 30 latach małżeństwo się rozpadło. Mój mąż dopiero u mnie w rodzinnym domu zobaczył co to jest rodzina. Po raz pierwszy zobaczył, co to są rodzinne święta itp. Przed ślubem zawsze powtarzał mi, że nie chce takiej rodziny w jakiej on sam się wychował.

 

Obiecywał, że zrobi wszystko by nie być taki jak jego ojciec. Na początku naprawdę wszystko było tak jak powinno, ale od ponad 2 lat dzieje się coraz gorzej: 1) Mąż nie ma potrzeby zbliżeń seksualnych ze mną. W ciągu 3 lat małżeństwa spaliśmy ze sobą zaledwie kilka razy (a i to i tak zazwyczaj z mojej inicjatywy). Kiedyś jak już taka sytuacja zaczęła mnie bardzo niepokoić przeprowadziłam z mężem rozmowę, po której udał się do lekarza seksuologa. Niestety nic to nie pomogło.

 

Mąż powiedział mi, że nie ma potrzeby zbliżeń. Po jakimś czasie doszło do tego że mąż nic chciał doprowadzać do sytuacji abyśmy razem byli w łóżku (kładł się jak jak już spałam lub on kładł się pierwszy i zasypiał zanim ja sie położyłam. Jakiś miesiąc temu znowu ponowiłam rozmowę dotycząca tego problemu. Zakończyło się to kłótnią. Mąż uważa, że wszystko jest tak jak powinno, powiedział: „nie masz prawa mówić, że nie chce z Toba sypiać bo współżyliśmy w wakacje” (dodam że od tamtego czasu minęło 6 miesięcy). Na moje słowa, że nie jestem z nim szczęśliwa powiedział „ to trzeba było sie lepiej zastanowić, a przed ołtarzem miałaś jeszcze możliwość zmienić decyzję co do ślubu” W tej chwili w domu mam istne piekło.

 

On manifestuje że to wszystko moja wina i robi wszystko aby mnie psychicznie zniszczyć. 2) Kolejna sprawa jest taka, że on zachowuje się jak Pan i Władca. W domu mi nie pomaga wcale. Nic go nie interesuje. Jak wróci wcześniej z pracy to czeka aż ja wrócę z pracy i mu podam. Jeśli cos leży na środku pokoju, to choćby miał potykać się o to, to nie podniesie. Potrafi wyjeść wszystko z lodówki i nie zastanowi się czy ja tego dnia coś jadłam. Swoje skarpetki rozwala po całym mieszkaniu, bo to ja przecież jestem od sprzątania. Generalnie to taki facet, który sądzi, że on w domu jest panem a kobieta ma mu usługiwać. Ja już nie wiem, co robić. Rozmowy, prośby nie pomagają.

 

Mąż zachowuje się tak jakbym była jego służącą. Myśli tylko o sobie. Moim zdaniem nie jest też normalne, że mężczyzna w jego wieku nie ma potrzeb seksualnych. Nie ukrywam, że jestem atrakcyjna kobietą, mężczyźni zwracają na mnie uwagę – i doskonale widzi to mój mąż. Na pewno nie jest wiec powodem to, że jestem nieatrakcyjna. W takiej sytuacji ja nie chcę nawet myśleć o dziecku. Jest coraz gorzej. Zastanawiam sie bardzo poważnie nad wyprowadzką do osobnego mieszkania oraz rozwodem (+ unieważnienie ślubu kościelnego). Kocham mojego męża, ale nie jestem z nim szczęśliwa. Jestem wierzącą osobą dla tego nie mogę sobie wyobrazić rozwodu (przecież ślubowałam miłość, wierność i to że do śmierci nie opuszczę męża).

 

Z drugiej strony boję się, że zmarnuje swoją młodość, swoje życie i potem będę tego żałować. Czy w takiej sytuacji mam szanse na unieważnienie małżeństwa? Co Waszym zdaniem powinnam zrobić w tej sytuacji? Ja naprawdę już sobie z tym problemem nie radzę.

 

**

 

 

Prowadzenie sprawy o stwierdzenie mieważności małżeństwa zasadniczo poprzedzone jest próbami uzyskania porozumienia w małżeństwie (dość często za pomocą innych osób lub poradni małżeńskich).Jeśli Pani nie jest po rozwodzie i wciąż darzy Pani uczuciem męża, to proszę podjąć taką próbę.
Odnośnie zaś spojrzenia na Pani sytuacje pod kątem prawno-kanonicznym, to z okoliczności przez Panią przedstawionym, można wnioskować o niedojrzałości Pani męża do podjęcia i wypełnienia obowiązków małżeńskich. Zanim jednak w pełni określi się istnenie przesłanki nieważności małżeństwa, konieczna jest dokłada analiza Pani sytuacji małżeńskiej i okresu znajomości przedślubnej.


pozdrawiam
mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Bryła
Adwokat przy Sądzie Kościelnym Sandomierskim

 Opcje Artykułu

Błagam o radę - rozpad młodego małżeństwa. | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
paraklet śro, 3 lut 2010, 19:48:56

dla mnie to jest typowe DDA - Dorosłe Dziecko Alkoholika. Ja bym na spokojnie porozmawiała z mężem i powiedziała, że jeśli nie poszuka terapii tow grę wejdzie separacja.

A co do sprzatania, podawania itp - przykro mi ale 60% mężczyzn robi to samo... Polska kochana mentalność...

---
"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

 
 • j_ko2 pią, 9 lip 2010, 08:21:37
Arletta Bolesta nie, 11 lip 2010, 11:48:17

Witam,

w przypadku zapytań z zakresu kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa:

a.bolesta@op.pl

12-636-65-41 (od godz. 19.30 do godz. 20.00)

dr Arletta Bolesta

adwokat kościelny

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń