Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Benedykt XVI: trzeba wyzbyć się złudzenia, że jest się samowystarczalnym

Tegoroczne orędzie papieskie na Wielki Post ma charakter społeczny. Benedykt XVI rozprawia o sprawiedliwości w każdym aspekcie. - Niesprawiedliwość, owoc zła, nie ma jedynie zewnętrznych korzeni; rodzi się ona w sercu człowieka, w którym tkwią zalążki tajemniczej zmowy ze złem - przestrzega. Papież na wstępie przypomina klasyczną definicję sprawiedliwości: «dać każdemu to, co mu się należy — «dare cuique suum». Poucza: "(...) aby żyć w sprawiedliwości, trzeba wyzbyć się złudzenia, że jest się samowystarczalnym, wyjść z głębokiego stanu zamknięcia, który jest źródłem niesprawiedliwości."

"(...) chrześcijanin stara się przyczyniać do kształtowania sprawiedliwych społeczności, w których wszyscy otrzymują to, co konieczne, aby żyć na miarę własnej godności ludzkiej, i w których sprawiedliwość jest ożywiana przez miłość." – pisze autor orędzia.

Dzięki działaniu Chrystusa – pisze ojciec święty - możemy dostąpić «większej» sprawiedliwości, jaką jest sprawiedliwość miłości (por. Rz 13, 8-10), sprawiedliwość tego, kto w każdym przypadku zawsze czuje się bardziej dłużnikiem niż wierzycielem, otrzymał bowiem więcej, niż można się spodziewać.

"Adam i Ewa, zwiedzeni kłamstwem Szatana, gdy wbrew Bożemu przykazaniu sięgnęli po tajemniczy owoc, zastąpili logikę ufności w Miłość logiką opartą na podejrzliwości i rywalizacji; logikę tego, kto przyjmuje, ufnie oczekuje na coś od Drugiego — logiką tego, kto niecierpliwie zagarnia i postępuje według własnego uznania (por. Rdz 3, 1-6), co w rezultacie napełniło ich niepokojem i niepewnością."Opcje Artykułu

Benedykt XVI: trzeba wyzbyć się złudzenia, że jest się samowystarczalnym | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Benedykt XVI: trzeba wyzbyć się złudzenia, że jest się samowystarczalnym
Daniel pon, 1 mar 2010, 14:36:53

 

Gdy stykam się ze sprawiedliwością, to za każdym razem jest ona inna, a jej odmienność wyraża przymiotnik z jakim te słowo występuje. Ta sprawiedliwość z powyższego tekstu jest “sprawiedliwością bierną”. To oznacza, że nic człowiek nie musi czynić w swoim życiu, niczego nie musi tworzyć, nie musi w pocie czoła nad niczym pracować, by dla sprawiedliwości biernej domagać się otrzymania tego co konieczne, aby żyć na miarę własnej godności ludzkiej. O podobnym znaczeniu jest tak zwana “sprawiedliwość społeczna”. Można jeszcze wymienić jeszcze kilka rodzajów sprawiedliwości : “sprawiedliwość ziemska”, “sprawiedliwość boska”, “sprawiedliwość dziejowa” itd. Tylko czym jest naprawdę sprawiedliwość? Sądzę, że nie polega ona na dawaniu, tylko na zwracaniu tego co wcześniej się zabrało, aby przywrócić stan poprzedni jaki człowiek otrzymał czy wypracował poprzez swoją pracę. Bo gdy się używa słowo “dawać”, to trzeba znać odpowiedzi na takie pytania: Kto ma dawać?, Co ma dawać?, Czyją własnością jest to, co jest dawane? Kim jest ten, kto daje? Czy ten co otrzymuje, może dar przyjąć? Kim jest ten co dar przyjmuje?

Gdy spotykam sprawiedliwość w codziennym życiu, to nie widzę nic godnego pochwalenia, bo widzę tylko złodzieja i pasera.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń