Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Sąd Apelacyjny: Gość Niedzielny musi przeprosić Alicję Tysiąc

"Gość Niedzielny" ma przeprosić Alicję Tysiąc i zapłacić jej 30 tysiecy odszkodowania. Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał wyrok pierwszej instancji. Gazeta rozważa możliwość złożenia kasacji do Sądu Najwyższego.Alicja Tysiąc wytoczyła GN proces w związku z komentarzami na jej temat jakie pojawiły się w gazecie po wyroku  Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2007 roku, w którym sąd nakazał Rzeczypospolitej Polskiej wypłacenie Alicji Tysiąc 25 tys. euro zadośćuczynienia oraz 14 tys. euro na pokrycie kosztów sądowych. Trybunał przyznał zadośćuczynienie ze względu na naruszenie przez Polskę Art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (prawo do poszanowania życia prywatnego). Według opinii sędziów polskie władze nie wdrożyły  jednoznacznych procedur, które pozwoliłby lekarzowi na upewnienie się, co do konieczności przeprowadzenia legalnej aborcji, w tym nie dały pacjentce możliwości odwoływania się od jej odmowy. Ze względu na opinie biegłych, których zdaniem ciąża i poród nie miały wpływu na pogorszenie się wzroku A. Tysiąc, Trybunał nie uwzględnił żądania odszkodowania za pogorszenie stanu zdrowia (pkt 151 wyroku).

W artykule "Siła przyzwyczajenia" opublikowanym w GN, ksiądz Marek Garncarczyk uzył sformułowań, które pani Tysiąc uznała za napastliwe, obraźliwe i pogardliwe, m.in przywoływanie w tym kontekście zbrodniarzy hitlerowskich. Racje powódki podzielił najpierw Sąd Okręgowy w Katowicach a dziś podtrzymał je Sąd Apelacyjny.
 

"Gość Niedzielny" musi w ciągu dwóch najbliższych numerów pisma opublikować przeprosiny Alicji Tysiąc. Poniżej zamieszczamy oświadczenie gazety w związku z wyrokiem:

Sąd Apelacyjny w Katowicach 5 marca br. utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego z 23 września 2009 r. Uznajemy to rozstrzygnięcie za niesprawiedliwe i ograniczające wolność słowa. Po raz kolejny uznano, że redakcja „Gościa Niedzielnego” ma przeprosić za słowa, których nigdy nie napisaliśmy. W tym kontekście pragniemy podkreślić:

1. Fakty w tej sprawie są oczywiste i wyroki sądowe nie mogą ich zmienić. Pani Alicja Tysiąc w żadnej publikacji „Gościa Niedzielnego” nie została porównana do „hitlerowskich zbrodniarzy”. Nie ulega także wątpliwości, że domagała się odszkodowania w związku z odmową przerwania ciąży i w tym upatrywała istotę swego sporu z państwem polskim. Głoszone przez nas konsekwentnie poglądy, nazywające aborcję zabijaniem poczętego życia, zostały w wyroku Sądu napiętnowane jako „mowa nienawiści”.

2. Swoim rozstrzygnięciem Sąd Apelacyjny w Katowicach zaakceptował niedopuszczalną metodę, zastosowaną przez Sąd Okręgowy, arbitralnego i wybiórczego zestawienia wyrwanych z kontekstu fragmentów artykułów, dla skonstruowania nie istniejącego bytu medialnego, nazwanego „mową nienawiści”, za który mamy przeprosić. Rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego potwierdza niebezpieczny precedens, że to sądy, w dowolny sposób interpretując „kontekst” oraz „ogólną wymowę” artykułów, w istocie decydują o kształcie publicystyki na wrażliwym obszarze rozstrzygnięć etycznych i moralnych. Oznacza to poważne ograniczenie nie tylko wolności słowa, ale także prawa katolików do udziału w debacie publicznej.

3. Pragniemy przypomnieć, że w trakcie procesu redakcja złożyła oświadczenie wyrażające ubolewanie z powodu subiektywnie negatywnego odbioru przez panią Alicję Tysiąc naszych publikacji. Chcemy podkreślić, że nasza krytyka nigdy nie dotyczyła osoby, ale zasad. Nie zostało to przyjęte, gdyż – jak nam się wydaje – pani Tysiąc dąży nie tyle do ochrony swoich dóbr osobistych, co do ideologicznej konfrontacji. Sąd Apelacyjny swym rozstrzygnięciem stanął po stronie środowisk proaborcyjnych. Nie zgadzamy się z tym wyrokiem, dlatego rozważamy możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego.

4. Przy tej okazji, po raz kolejny dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które wspierały redakcję „Gościa Niedzielnego” w czasie procesu.Opcje Artykułu

Sąd Apelacyjny: Gość Niedzielny musi przeprosić Alicję Tysiąc | 9 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Daniel pią, 5 mar 2010, 19:29:17

Może już nadszedł czas, aby przyjrzeć się naszemu sądownictwu. Wymknęło się ono z pod kontroli społecznej i pod parasolem sloganu “wyroków sądu nie komentuje się” stosuje własną sprawiedliwość łamiącą nawet zasady logiki formalnej.

Sędzia jest takim samym zawodem jak każdy inny i wykonywany jest przez człowieka, który ma prawo popełniać błędy. Nie rozumiem tylko dlaczego za błędy od lekarza można żądać odszkodowania, a od sędziego nie. Nikt nie bada, czy sędzia wykonując swoją pracę, robi to zgodnie z przyjętymi zasadami. Mam wrażenie, że wręcz już masowo łamane są podstawowe zasady, a wyroki są wypadkową osobistych przekonań sędziego, który do nich dobiera dowody odrzucając niewygodne. Nie musi się nikomu za tłumaczyć, bo wystarczy że powie “nie”. Sąd apelacyjny jest fikcją, która podtrzymuje te “nie”, stosując argument taki sam: “nie bo nie”. Czy ktoś słyszał, żeby zwolniono sędziego sądu okręgowego, za nie przestrzeganie prawa? Właśnie podstawowe zasady prawa są łamane i nikt tego nie bada. Nawet, gdy Sąd Najwyższy uwzględni kasację, to i tak sędziemu nie dzieje się żadna krzywda.

 
 • LuTom wto, 9 mar 2010, 09:42:13
Marianna czw, 18 mar 2010, 16:08:08

Zamiast komentarza.

Do kolezanki.

Droga kolezanko. Nawet nie wiesz, ze o Tobie mysle i pisze.
Pamiec jeszcze jest swieza, o tym jak dzielnie przeszlas przeciwienstwa losu.
Kiedy zaszlas w ciaze zostalas sama w swoim mieszkanku nie nadajacym sie dla dziecka i swojej chorej mamie
musialas wiele pomoc. Jak wyrok okrutny musiala brzmiec informacja o bardzo wysokim prawdopodobienstwie
cakowitej utraty wzroku w czasie porodu. A nie namawiali Cie do usuniecia ciazy? Nie potrzebowalas nic mowic, ale
wiedzialam, ze bardzo sie balas. Co byloby gdybys zostala niewidoma? Kto by zarobil na zycie, dziecko, kto by sie nim
zajal, kto pomogl Twojej mamie?
Pomimo trudnosci losu NIE USUNELAS! Wzrok zachowalas, dziecku cieplo dalas, o wszystko zadbalas. Sama.
Gdybys trafila na ten post, wiedz, ze bardzo Ciebie cenie za Twoja postawe wzgedem zycia.
W przeciwienstwie do ALicji Tysiac,  TY jestes prawdziwa, cicha bohaterka.

Serdecznie i goraco pozdrawiam.
Z Panem Bogiem

=========================

Trzeba sie zastanowic jakie postawy moralne sad pomaga wspierac nieslusznymi pieniedzmi.

---
Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

 
esteban-82 nie, 21 mar 2010, 18:29:19

Słuszne potwierdzenie wyroku  w trudnej sprawie .

Na szczęście sąd nie ugiął się pod naciskiem wszędobylskiego katolickiego lobby.

Zastanawia mnie jedna myśl: jaką nienawiścią musi pałać dzisiaj „sługa boży” ksiądz Marek Gancarczyk do Pani Alicji po tym wyroku.

Sąd wreszcie dowiódł że „święte krowy” wcale nie są takie święte i stać ponad prawem nie mogą.

Jak widać GN obraża się na sąd za stosowanie prawa, twierdząc że wybiórczo traktuje cały, notabene obraźliwy, tekst. Szanowna redakcjo pragnę poinformować że sądy mają ustawowe prawo do swobodnej oceny dowodów- ewentualne pretensje proszę kierować na Wiejską gdzie przepisy powstają.

Idąc dalej zadość uczynienie w kwocie 30 tys. to zdecydowanie zbyt mała kwota za tak drastyczne i obraźliwe słowa jakie znalazły się w tekście GN- gwoli przypomnienia: „(…) pani Tysiąc otrzymała (…) za to, że nie mogła zabić swojego dziecka.”

Taki tekst w jakże trudnej dla Pani Tysiąc sytuacji był niczym innym jak kopaniem leżącego- za taki czyn Pan Gancarczyk powinien z redakcji wylecieć na zbity p… .

Nie zostało to przyjęte, gdyż – jak nam się wydaje” Jak widać GN może się coś wydawać ale niech nikt się nie waży mieć odmienne zdanie bo zawsze można na łamach takiego delikwenta (choć nie bezpośrednio) nazwać mordercą.

GN pod płaszczykiem „wolności słowa” stara się bronić swojego, niczym nieuprawnionego, „prawa” do obrażania i oskarżania kogo popadnie w imię chrześcijańskich (patrząc na historię zbrodniczych) wartości. Idąc tym tropem i logiką GN tylko czekać jak w „Gościu…” pojawi się oskarżenie prezydenta (patrząc na postawę wobec Rosji) o to że jest neonazistą, rasistą i nacjonalistą.

Szanowny „Gościu niedzielny” więcej pokory i szacunku dla bliźniego

 

---
Czy nie starczy, że ogród jest piękny?
Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?


ἄθεος

 
 • Andrzej nie, 21 mar 2010, 19:00:55
Daniel śro, 31 mar 2010, 11:21:37

http://ekai.pl/wydarzenia/komentarze/x27146/orzeczenie-w-sprawie-a-tysiac-bledne-i-sprzeczne-z-prawem/

Czy na podstawie tej opinii można w Polsce wszcząć postępowanie przeciwko sędziemu celem ustalenia przadatności do zawodu?

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń