Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Nie gódźmy się z tym wyrokiem

Najgorsze, co może się teraz przydarzyć redakcji Gościa Niedzielnego to uwierzyć w konieczność zmiany proporcji między usiłowaniem zabójstwa a jego ewaluacją, choćby taką, jak porównanie do zbrodni nazizmu. (Tygodnik nigdy nie wartościował personalnie p. Tysiąc). Od siły i trafności tej analogii powstrzymującej zbrodnię zależy los kolejnych dzieci. Centrum tego konfliktu jest język, którym opisujemy aborcję.Optyka afery "Tysiąc kontra Gość Niedzielny" jest diametralnie różna, w zależności od tego czy poczęte życie uznamy za człowieka. Zadaniem Temidy było wyłapać równowagę między siłą krytyki uczestników procederu aborcji a wartością życia i przeżycia dziecka. Uzasadnienie Sądu Okręgowego w Katowicach mówi, że wartość człowieka poczętego nie wyrasta ponad światopogląd. Ta jakże gorzka wizja człowieka została przez przewodniczącą sądu zabarwiona surową oceną antypatii do niedoszłej aborterki. Po cóż jednak mydlić oczy cierpieniem psychicznym matki, które miałoby usprawiedliwiać zadanie bólu córce? Jak poczuje się dziewczynka, kiedy wcześniej, czy później dowie się ile znaczyła dla swoich rodziców? Narodziny i samopoczucie dziecka nie liczą się? Równowaga między komfortem matki a życiem dziecka polega na uznaniu nadrzędnej wartości życia, czemu służy potępiona przez sąd analogia.

 

Sąd Okręgowy zrobił – świadomie czy nie – przysługę tym wszystkim, którzy lżą przyznających personalistycznej wizji człowieka prawo do obecności  w życiu publicznym. Wyrok ten można tłumaczyć w ten sposób, że nieproporcjonalnie negatywna ocena działań obrońców życia jest usprawiedliwiona, ponieważ walczący z aborcją ustawiają się po stronie nierozpoznanych, rozmytych identyfikacji życia. Zaś decyzja kobiet poddających się "zabiegowi" jest absolutna i żadnej ocenie nie ma podlegać.

 

Ostatnie wydarzenia pokazują, że sądy boją się laickiej Europy, jej werdyktów, rezolucji i całego klimatu, w którym dokonano reinterpretacji zasadniczych pojęć i wartości. Taką wymowę miało inne orzeczenie, w sprawie pana Kozaka ze Szczecina, homoseksualisty, który chciał uzyskać dla siebie mieszkanie z zasobów komunalnych. Trybunał w Strasburgu, pewny intelektualnej pasywności polskiego sądownictwa rzucił mu rękawicę: udowodnijcie, że związek homoseksualny zasadniczo różni się od pary dwupłciowej.

 

Czas obudzić katedry prawa i humanistyki na katolickich uczelniach, które stać na odpowiedź. Liberalne pomieszanie z poplątaniem powinno być skonfrontowane z chrześcijańskim ładem i sprawiedliwością. Kościół musi poddać sądom pomysł na odrębne od europejskiej wykładnię praw człowieka, choć nie ma żadnych gwarancji, że polscy prawnicy zechcą się nią podeprzeć.Opcje Artykułu

Nie gódźmy się z tym wyrokiem | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Daniel pią, 5 mar 2010, 19:41:39

To nie prawnicy mają samych siebie oceniać, bo nikt nie powinien być sędzią w swoje sprawie. To my mamy się przyjrzeć prawnikom i zastanowić się sensem utrzymania systemu przywilejów jakie otrzymali od społeczeństwa. Prawo musi być zrozumiałe dla ludzi, a nie tylko dla prawników.

 
 • Ewa pią, 12 mar 2010, 00:12:00
Daniel pon, 15 mar 2010, 20:54:00

Nie mamy prawa do potępiania jak i do upominania, bo nie do nas należą sądy. Mamy jednak prawo wyboru dobra, wyboru dobrego człowieka. Jak w każdym wyborze coś nie wybieramy, pozostawiamy poza sobą, z dala od siebie. Poprzez taki wybór nasza energia, czas, życie poświęcamy dobru, dobremu człowiekowi. Nie starcza go już dla złych ludzi. Nic im nie robimy i niczym się stają dla nas. Są poza kręgiem naszego bytowania.

Gdy jednak nie idziemy drogą dobra, to nie dziwmy się, że sędzią zostaje zły człowiek, bo my już takimi się staliśmy.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń