Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kościół wiąże pedofilię z homoseksualizmem

Problem nadużyć seksualnych duchowieństwa nie jest związany z kwestią celibatu, lecz problemem homoseksualizmu - powiedział podczas konferencji prasowej w Santiago de Chile kard. Tarcisio Bertone.Benedykt XVI przygotowuje nowe inicjatywy w walce z nadużyciami seksualnymi duchownych wobec nieletnich – ujawnił dostojnik. Watykański sekretarz stanu zastrzegł, że nie może jeszcze ujawniać przygotowywanych i dyskutowanych projektów, które mogą zaskoczyć niektórych obserwatorów życia Kościoła. Zaznaczył, że problem nadużyć seksualnych duchowieństwa nie jest związany z kwestią celibatu, lecz problemem homoseksualizmu. Kard. Bertone powołał się na opinie jakie przekazali w tej sprawie Stolicy Apostolskiej liczni psycholodzy i psychiatrzy.

 

Stolica Apostolska opublikowała przewodnik po procedurach kanonicznych Kongregacji Nauki Wiary stosowanych w wypadku nadużyć seksualnych. Dokument ten nie wprowadza żadnych nowych norm czy praktyk. Wyjaśnia jedynie w sposób przystępny, a zatem zrozumiały dla laików i osób nie obeznanych z prawem kanonicznym, jak władze kościelne na szczeblu lokalnym i centralnym powinny reagować na doniesienia o nadużyciach. Podstawą tych procedur są Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. oraz Motu proprio Jana Pawła II Sacramentorum sanctitatis tutela z 2001 r.Opublikowany dziś na internetowej stronie Watykanu przewodnik to kolejny dokument mający wyjaśnić istniejące na tym polu nieporozumienia. Kilka dni wcześniej ukazał się specjalistyczny tym razem artykuł pod tytułem: „Procedury i praktyki Kongregacji Nauki Wiary w odniesieniu do Graviora Delicta”. Jego autorem jest prał. Charles Scicluna, szef urzędu dyscyplinarnego watykańskiej dykasterii. To właśnie do jego kompetencji należy rozstrzyganie przewinień, które Kościół uznaje za najbardziej poważne i dlatego zastrzega je Stolicy Apostolskiej.

 

Na słowa kardynała zareagowali już włoscy homoseksualiści.  Strona internetowa Gaynet24 powołuje się na badania Philipa Jenkinsa (USA), z których wynika, że niemal 80 proc. oskarżonych księży molestowało młodzież, a nie dzieci, a wielu pedofilów to osoby heteroseksualne.

 

Poproszony przez “Rz” o skomentowanie słów Bertone i jego krytyków Massimo Intravigne, włoski socjolog, filozof i pisarz związany z Akcją Katolicką, wskazuje, że środowiska gejowskie wybiórczo i tendencyjnie cytują badania Jenkinsa. – Po pierwsze wskazują one, jak powiedział w Chile kardynał Bertone, że nie istnieje związek między celibatem a pedofilią, bo wśród żonatych duchownych pedofilów jest więcej niż wśród księży katolickich – mówi Intravigne. – W USA o wykorzystywanie seksualne nieletnich oskarżono prawie tysiąc księży, a skazano niewiele ponad 50. Skazanych za to samo przestępstwo nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów, w większości żonatych, było natomiast aż 6 tysięcy. Z tych badań wynika też, o czym geje milczą, że 80 proc. pedofilów skazanych w USA to homoseksualiści. Wśród skazanych za pedofilię księży stanowią oni 90 proc. Zdaniem rozmówcy “Rz” na te dane powoływał się kardynał. Świadczą one, że Kościół miał problem raczej z homoseksualistami niż z pedofilami.

 

Ponieważ stwierdzenie to ściągnęło na sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej wiele zarzutów, toteż 14 bm. ks. Federico Lombardi, szef watykańskiego Biura Prasowego wystosował specjalne oświadczenie na ten temat. Oto jego treść:"Władze kościelne nie uważają, aby do ich kompetencji należało wysuwanie ogólnych twierdzeń o charakterze specyficznie psychologicznym czy medycznym, co do których odsyłają naturalnie do prac specjalistów i badań prowadzonych właśnie w tej materii.Jeśli chodzi o kompetencje władz kościelnych, gdy chodzi o rozpatrywane w ostatnich latach przez Kongregację Nauki Wiary przyczyny nadużyć wobec nieletnich ze strony kapłanów, faktem pozostają dane statystyczne przytoczone w wywiadzie ks. prałata Charlesa Scicluny, który mówił o 10 procentach przypadków pedofilii w ścisłym tego słowa znaczeniu i 90 procentach przypadków zasługujących na określenie mianem efebofilii (to jest w stosunku do dorastających), z których około 60% odnosiło się do osób tej samej płci, a 30% miało charakter heteroseksualny. Oczywiście chodzi tu sprawy nadużyć ze strony kapłanów, a nie ogółu ludności".

 

RV/KAI/RzeczpopolitaOpcje Artykułu

Kościół wiąże pedofilię z homoseksualizmem | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń