Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kościół wiąże pedofilię z homoseksualizmem

Problem nadużyć seksualnych duchowieństwa nie jest związany z kwestią celibatu, lecz problemem homoseksualizmu - powiedział podczas konferencji prasowej w Santiago de Chile kard. Tarcisio Bertone.Benedykt XVI przygotowuje nowe inicjatywy w walce z nadużyciami seksualnymi duchownych wobec nieletnich – ujawnił dostojnik. Watykański sekretarz stanu zastrzegł, że nie może jeszcze ujawniać przygotowywanych i dyskutowanych projektów, które mogą zaskoczyć niektórych obserwatorów życia Kościoła. Zaznaczył, że problem nadużyć seksualnych duchowieństwa nie jest związany z kwestią celibatu, lecz problemem homoseksualizmu. Kard. Bertone powołał się na opinie jakie przekazali w tej sprawie Stolicy Apostolskiej liczni psycholodzy i psychiatrzy.

 

Stolica Apostolska opublikowała przewodnik po procedurach kanonicznych Kongregacji Nauki Wiary stosowanych w wypadku nadużyć seksualnych. Dokument ten nie wprowadza żadnych nowych norm czy praktyk. Wyjaśnia jedynie w sposób przystępny, a zatem zrozumiały dla laików i osób nie obeznanych z prawem kanonicznym, jak władze kościelne na szczeblu lokalnym i centralnym powinny reagować na doniesienia o nadużyciach. Podstawą tych procedur są Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. oraz Motu proprio Jana Pawła II Sacramentorum sanctitatis tutela z 2001 r.Opublikowany dziś na internetowej stronie Watykanu przewodnik to kolejny dokument mający wyjaśnić istniejące na tym polu nieporozumienia. Kilka dni wcześniej ukazał się specjalistyczny tym razem artykuł pod tytułem: „Procedury i praktyki Kongregacji Nauki Wiary w odniesieniu do Graviora Delicta”. Jego autorem jest prał. Charles Scicluna, szef urzędu dyscyplinarnego watykańskiej dykasterii. To właśnie do jego kompetencji należy rozstrzyganie przewinień, które Kościół uznaje za najbardziej poważne i dlatego zastrzega je Stolicy Apostolskiej.

 

Na słowa kardynała zareagowali już włoscy homoseksualiści.  Strona internetowa Gaynet24 powołuje się na badania Philipa Jenkinsa (USA), z których wynika, że niemal 80 proc. oskarżonych księży molestowało młodzież, a nie dzieci, a wielu pedofilów to osoby heteroseksualne.

 

Poproszony przez “Rz” o skomentowanie słów Bertone i jego krytyków Massimo Intravigne, włoski socjolog, filozof i pisarz związany z Akcją Katolicką, wskazuje, że środowiska gejowskie wybiórczo i tendencyjnie cytują badania Jenkinsa. – Po pierwsze wskazują one, jak powiedział w Chile kardynał Bertone, że nie istnieje związek między celibatem a pedofilią, bo wśród żonatych duchownych pedofilów jest więcej niż wśród księży katolickich – mówi Intravigne. – W USA o wykorzystywanie seksualne nieletnich oskarżono prawie tysiąc księży, a skazano niewiele ponad 50. Skazanych za to samo przestępstwo nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów, w większości żonatych, było natomiast aż 6 tysięcy. Z tych badań wynika też, o czym geje milczą, że 80 proc. pedofilów skazanych w USA to homoseksualiści. Wśród skazanych za pedofilię księży stanowią oni 90 proc. Zdaniem rozmówcy “Rz” na te dane powoływał się kardynał. Świadczą one, że Kościół miał problem raczej z homoseksualistami niż z pedofilami.

 

Ponieważ stwierdzenie to ściągnęło na sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej wiele zarzutów, toteż 14 bm. ks. Federico Lombardi, szef watykańskiego Biura Prasowego wystosował specjalne oświadczenie na ten temat. Oto jego treść:"Władze kościelne nie uważają, aby do ich kompetencji należało wysuwanie ogólnych twierdzeń o charakterze specyficznie psychologicznym czy medycznym, co do których odsyłają naturalnie do prac specjalistów i badań prowadzonych właśnie w tej materii.Jeśli chodzi o kompetencje władz kościelnych, gdy chodzi o rozpatrywane w ostatnich latach przez Kongregację Nauki Wiary przyczyny nadużyć wobec nieletnich ze strony kapłanów, faktem pozostają dane statystyczne przytoczone w wywiadzie ks. prałata Charlesa Scicluny, który mówił o 10 procentach przypadków pedofilii w ścisłym tego słowa znaczeniu i 90 procentach przypadków zasługujących na określenie mianem efebofilii (to jest w stosunku do dorastających), z których około 60% odnosiło się do osób tej samej płci, a 30% miało charakter heteroseksualny. Oczywiście chodzi tu sprawy nadużyć ze strony kapłanów, a nie ogółu ludności".

 

RV/KAI/RzeczpopolitaOpcje Artykułu

Kościół wiąże pedofilię z homoseksualizmem | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń