Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Abp Hoser o kontrowersjach wokół Komunii św. dla polityków popierających in vitro

Podczas procesji Bożego Ciała Abp Henryk Hoser odniósł się do niedawnego Komunikatu Rady KEP ds. Rodziny nt. in vitro. - Kto jest w stanie grzechu ciężkiego, a więc świadom, że popełnia zło, jest również wolny w swoich działaniach i wie że zło jest wielkie, wówczas nie może przystępować do Stołu Pańskiego – powiedział hierarcha. 

"Ten komunikat jest tylko zasygnalizowaniem problemu, konieczne są dalsze wyjaśnienia. On sygnalizuje tylko, że kto jest w stanie grzechu ciężkiego, a więc świadom, że popełnia zło, jest również wolny w swoich działaniach i wie że zło jest wielkie, wówczas nie może przystępować do Stołu Pańskiego, ale określenie, kto jest w stanie grzechu ciężkiego jest wyzwaniem do ukazania warunków, w których to się dokonuje. Te warunki możemy poznać i duszpasterze je przypomną" – zaznaczył abp Hoser.

 

Kilka tygodni temu Rada Episkopatu ds. Rodziny przypomniała nauczanie Koscioła o godnym przystępowaniu do Stołu pańskiego.

 

"Kościół od zawsze broni najsłabszych, a zwłaszcza całkowicie bezbronnych, jakimi są dzieci poczęte" – napisali biskupi. - Ci, którzy je zabijają, i ci, którzy czynnie uczestniczą w zabijaniu, bądź ustanawiają prawa przeciwko życiu poczętemu, a takim jest życie dziecka w stanie embrionalnym, w ogromnym procencie niszczone w procedurze in vitro, stają w jawnej sprzeczności z nauczaniem Kościoła katolickiego i nie mogą przystępować do Komunii świętej, dopóki nie zmienią swojej postawy".

 

Była to reakcja na doniesienia o przyjmowaniu komunii św. przez polityków publicznie KONTESTUJĄCYCH nauczanie Kościoła o ludzkim życiu.

 

Krytykę mediów, które zaatakowały biskupów z Rady uwiarygodnili kanoniści: ks. Sobański i ks. Longchamps de Berier.

 

"Nie można prosto powiedzieć, że niszczenie embrionów, które jest oczywiście zabijaniem, ale nie jest aborcją, podpada pod analogiczne kary kościelne, jakie pociąga za sobą aborcja" – bronił łagodniejszej postawy Kościoła ten ostatni. "Żadna Rada Episkopatu nie ma prawa do wydawania deklaracji o charakterze doktrynalnym. W świetle konstytucji apostolskiej „Apostolos suos” o Konferencjach Episkopatu, jak i w świetle Statutu Konferencji Episkopatu Polski, deklarację doktrynalną wydać może tylko Konferencja Episkopatu, spełniając warunek jednomyślności" – przypomniał.

 

"To stwierdzenie jest błędną interpretacją kanonicznego pojęcia aborcji. – polemizował z tym stanowiskiem ks. P. Steczkowski z UJ. "W kanonicznym prawie karnym przez aborcję rozumie się zabicie płodu ludzkiego w jakikolwiek sposób i w jakimkolwiek czasie od momentu poczęcia. Tak więc każde zniszczenie ludzkiego embrionu w świetle prawa kanonicznego jest aborcją!" 

 

Tłumaczenie na język polski kanonu 1398 KPK jest nieścisłe - łacińskie "abortum" przetłumaczono na "przerwanie ciąży", a prawo kościelne odnosi je do "zabicia płodu ludzkiego w jakiejkolwiek postaci" i na jakimkolwiek etapie rozwoju od momentu poczęcia. Zagnieżdżenie w macicy nie jest wyjątkową cezurą.

 

Kanon 1398 stanowi: "Kto powoduje przerwanie ciąży po zaistnieniu skutku podlega ekskomunice wiążącej z mocy samego prawa". Dokument kościelny Dignitas Personae w pkt 23 doprecyzowuje: "stosowanie środków "przechwytujących" i przeciwciążowych wchodzi w zakres grzechu aborcji i jest poważnie niemoralne."

 

Rada nie wypracowywała doktryny w imieniu episkopatu, ale zaprezentowała istniejące opracowania Stolicy Apostolskiej - oświadczył bp Ignacy Dec..Opcje Artykułu

Abp Hoser o kontrowersjach wokół Komunii św. dla polityków popierających in vitro | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Abp Hoser o kontrowersjach wokół Komunii św. dla polityków popierających in vitro
Rafi F pią, 4 cze 2010, 09:12:48

Kotrowersji wiele.

Rada Episkopatu ds. Rodziny sie szarogęsi i wymaga wyprania mózgów od wiernych którzy popierają in-vitro zgodnie z własnym sumieniem. Jak za czasów terroru Jakobinów (Rada wyklucza z Koscioła, Jakobini wykluczali ze swiata). Ci którzy myslą inaczej i zgodnie z własnym sumieniem popieraja in-vitro lub prawo do dostepu do in-vitro musza albo odejść z Kościoła albo stac się hipokrytami.

Ks. Steczkowski zdaniami "W kanonicznym prawie karnym przez aborcję rozumie się zabicie płodu ludzkiego w jakikolwiek sposób i w jakimkolwiek czasie od momentu poczęcia. Tak więc każde zniszczenie ludzkiego embrionu w świetle prawa kanonicznego jest aborcją!" wprowadza dodatkowe zamieszania.
Jak uzgodnilismy w niedawnej dyskusji z Piusem KRK posługuje się w nauczaniu innymi definicjami. Za aborcję nie uwaza zniszczenie ludzkiego embrionu gdy jest to wynikiem koniecznej terapii ratujacej zycie i zdrowie (np. hemoterapia, usunięcie ciazy pozamacicznej i inne).

Prawdę zgodna z nauczaniem KRK powiedział Abp Hoser: potrzebna jest świadomość zła/grzechu i dobrowolność w jego czynieniu - tylko wtedy mozemy zgodnie z nauka KRK mówić o "grzechu śmiertelnym". O tym zdaja się zapominać zwolennicy wszelkich wykluczeń.

---
czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń