Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Minął Tydzień: czego chce Hilarion? Laicyzm wkracza do katolickiej Europy

Katolickie kraje Europy laicyzują się. Życzliwy podział zastępowany jest jawną wrogością wobec chrześcijaństwa. Śledzimy kilka wydarzeń, które to potwierdzają. Także w Polsce niechęć do Kościoła i proponowanych przez biskupów rozwiązań bioetycznych może wejść w fazę krytyczną.Wrogość w miejsce życzliwości


Nalot brukselskiej policji na kurię biskupią zszokował nawet Watykan, który w wydanej nocie dyplomatycznej wyraził swoje oburzenie, zwłaszcza profanacją grobów. Wyglądało to tak, jakby belgijscy urzędnicy uwierzyli w "Anioły i Demony" Dana Browna i spiskową moc Kościoła. Źle jest w Hiszpanii, gdzie premier Zapatero robi rzeczy porównywalne ideologicznie z republikańskim terrorem.

Zaskakuje Irlandia, w której miażdżąca krytyka Kościoła autoryzowana niespodziewanie przez abp. Martinsa z Dublina posłużyła do brutalnego wykluczenia hierarchii katolickiej z debaty publicznej. (Ten sam metropolita, który "odważnie", acz nie do końca sprawiedliwie osądzał Kościół, nie stawia prawie żadnego opru względem restrukturyzacji rodziny i małżeństwa).

Tamtejsi politycy apelują do Kościoła katolickiego, by nie wszczynał debaty publicznej na ten temat. Minister sprawiedliwości Dermot Ahern, który otwarcie przyznaje się do swojego katolicyzmu, w wywiadzie udzielonym 12 czerwca br. gazecie „The Time” powiedział, że politycy muszą na bok odłożyć swoje przekonania religijne, by „nie przyćmiły” one ich osądu.

Minister Aherm zapowiada także, że wprowadzenie do ustawy prawa, które zezwoliłoby na sprzeciw sumienia w ogóle nie wchodzi w grę, gdyż praca urzędników nie może mieć charakteru wybiórczego, tzn. oni sami nie mogą decydować, który związek zarejestrować a który nie. Mają to robić jak gdyby z urzędu i nie jest ważny ich stosunek wobec tej kwestii.

Polski laicyzm anonsuje się wypowiedzią marszałka Komorowskiego.

"Uważam, że państwo polskie – mówił polityk -  zachowuje się tak, jakby nie miało obowiązku stania na straży państwowego punktu widzenia na relacje Kościół - państwo."

A co to jest "państwowy punkt widzenia"? Na przykład refundacja in vitro albo sprawa krzyży.

Dziesięć krajów należących do Rady Europy i 33 eurodeputowanych złożyło apelację od listopadowego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie obecności krzyży we włoskich szkołach. Na akt taki nie zdecydował się rząd Donalda Tuska.

Jesteśmy większością, ale zmuszeni jesteśmy czuć się jak mniejszość.

Artur Niemiec

 

Asertywny Hilarion

Wizyta metropolity wołokołamskiego mogła rozczarować polski episkopat, który chyba liczył na historyczny remake. Ale biskupi niemieccy to był kompletnie inny materiał, czuli się winni. My Polacy udzieliliśmy im odpuszczenia grzechów. To dosyć wygodna pozycja być tym, który rozgrzesza.

Przedstawiciele patriarchatu nie przyjechali się rehabilitować. Wysunęli wielopunktowy plan wymagającej marszruty: Kościół Unicki, prozelityzm, zbrodnie 20-lecia i pierwsze tysiąclecie. Polscy biskupi  zachowali powściągliwość. Za uprzejmością dało się jednak wyczuć napięcie, może nawet irytację.

Najważniejsze, żeby Polska strona nie dała się wprowadzić na grunt nierozstrzygalnych ocen. Są i takie fragmenty wspólnej historii, które warto i należy wspólnie omówić.

Rosjanie nie mogą uchylać się od odpowiedzialności za zło uczynione ościennym narodom  przez reżym sowiecki. Nie jest to wszakże odpowiedzialność zbiorowa. Gdyby było inaczej, to niemiecki episkopat równie dobrze mógłby zrzucić całą winę na Hitlera, jak abp. Hilarion na Stalina. Przeproszenie w imieniu pewnego ogółu wcale nie oznacza przyznania się do zbrodni, której się nie popełniło.

Istotne są proporcje. Cokolwiek by nie mówić o "polskich zbrodniach", skwapliwe przez prawosławnych wyolbrzymianych, to Moskwa trzęsła cynicznie naszymi dziejami przez kilka wieków.

Niezrozumiałe jest także żądanie, aby w polsko-rysyjski rozrachunek włączyć naszą krajową Cerkiew. Pomysł jest niezły, ale kogo abp. Sawa ma reprezentować: Polaków czy Rosjan?

Czy bizantyjska duma utrudni Cerkwi rosyjskiej wykonanie pokornego gestu pojednania?

Na miejscu katolików nie przejmowałbym się kolejnymi odcieniami arogancji i dyletantyzmu strony prawosławnej. Pojednanie jest warte takiego zachodu. Należałoby iść za ciosem i i wyjaśnić Hilarionowi na czym polega historyczny obiektywizm.

Jeńcy rosyjscy w polskiej niewoli nie ucierpieli tak bardzo, jak sugerują poradzieckie podręczniki a rząd radziecki wcale do nas nie dokładał. Fakty i liczby, równie asertywnie podane, co mało teologiczny projekt Hilariona powinny otrzeźwić prawosławnych.

Przy okazji episkopat może odwalić kawał pożytecznej roboty, na którą nie stać państwo. Najważniejsza jednak będzie refleksja nad granicami odpowiedzialności moralnej. Refleksja ważna jak nigdy dotąd patrząc chociażby z perspektywy asymetrycznego dialogu polsko-żydowskiego.

Jacek Lehr

 

 

 Opcje Artykułu

Minął Tydzień: czego chce Hilarion? Laicyzm wkracza do katolickiej Europy | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Yasmin sob, 26 cze 2010, 15:51:15

Wdaje mi się, że nie tylko do katolickiej. A wkracza tym bardziej śmiało im mniej jedności wśród chrześcijan.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń