Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Lublin zagłosował przeciwko abp. Życińskiemu

Lublinianie spierają się o to czy ich ordynariusz naruszył ciszę wyborczą broniąc jednego z kandydatów na prezydenta. Na temat wyborów wypowiedział się także abp Głódź.- Nie można straszyć wyborców tym, że głosując na "niewłaściwego" kandydata popełniają grzech ciężki – powiedział hierarcha do dziennikarzy, którzy czekali na niego w lokalu wyborczym. - Wystraszyli tłum wyborców – pisze GW o reporterach. Lublinianie byli przekonani, że to kolejny element kampanii wyborczej marszałka Komorowskiego realizowany przez posła Palikota.

- To przerażająca wizja katolickiego kraju, w którym straszy się, że kilkanaście milionów Polaków chodzi w stanie grzechu ciężkiego, bo oddali głos nie taki, jak ktoś sobie życzył. W tym głosie wyraża się nasz głos sumienia. Grzeszą ci, którzy powtarzają absurdalne historyjki - mówił metropolita.

W niedzielę wyborczą w kościołach odczytano list episkopatu do wiernych. Biskupi piszą w nim, że kto popiera in vitro jest przeciwko życiu i sam wyklucza się z Komunii z Kościołem Hierarchowie wzywają by takie osoby pojednały się z Bogiem i zmieniły postępowanie i poglądy.

Z dwóch kandydatów drugiej tury wyborów tylko B. Komorowski bezwarunkowo jest za in vitro. Więc jego mógł mieć na myśli abp Życiński, kiedy przestrzegał przed kierowaniem się sumieniem w wyborach ("Nie można straszyć wyborców tym, że głosując na "niewłaściwego" kandydata popełniają grzech ciężki").

Abp Życiński jest głośnym przeciwnikiem wtrącania się Kościoła do polityki. Ganił min. Radio Maryja, ojca Tadeusza Rydzyka za uprawianie polityki, w związku z czym chciał zmienić dyrektora rozgłośni.

Ordynacja wyborcza zabrania w okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione zabrania prowadzenia agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie.

Mniejsza z tym, czy arcybiskup naruszył ciszę wyborczą. Oddał przysługę rywalowi Komorowskiego. Lublin jak na złość zagłosował Kaczyńskiego. Było to jedyne miasto, w którym zwyciężył PiS.

Po wyborach zarejestrowałem ważny głosy hierarchy gdańskiego.

Przytaczam za KAI obawy, którymi dzieli się abp. Głódź.

Każdy monopol generuje dewiacje – przestrzegł abp Sławoj Leszek Głódź pytany przez KAI o refleksję po wyborach prezydenckich, w których zwyciężył kandydat PO Bronisław Komorowski. Podkreślił także, że „po 20 latach czas wypracować szacunek dla urzędu prezydenckiego. „Niestety, tego szacunku świętej pamięci Lechowi Kaczyńskiemu nie okazano” – dodał metropolita gdański.
Hierarcha ocenił, że w trakcie kampanii wyborczej i wcześniej nie brakowało deklaracji i frazesów, tymczasem „trzeba pracować nad harmonią społeczną, by żadna grupa nie czuła się pokrzywdzona". Abp Głódź powiedział, że trzeba liczyć się z tymi, którzy nie głosowali na kandydata PO. „Niezależnie od tego, czy nazwie się ich tradycyjnymi, moherami czy użyje się innych epitetów, to wszyscy oni są obywatelami państwa i mają takie same prawa. Niech nikt nie ma monopolu” – powiedział metropolita gdański.

Zdaniem hierarchy wynik wyborów potwierdza prawdę, że czym innym żyje wieś oraz małe miasteczka i miasta czym innym zaś wielkie aglomeracje. „Jest dyktat dużych miast, gdzie jest władza, biznes i media” – powiedział arcybiskup dodając, iż „chodzi o to, żeby tej przepaści nie tworzyć”.

Pytany o to, czy po wygranych kandydata PO Polsce grozi monopol jednej partii, abp Głódź odparł: „To nie tylko monopol partii, ale monopol pewnej wyniosłości, pogardy, co było zauważalne w ostatnich paru latach, a także jeszcze za czasów Unii Wolności. Każdy monopol generuje dewiacje, pogardę i bufonadę w stosunku do najsłabszych. Kościół zaś będzie bronił najsłabszych, bo nie tylko ma do tego prawo, ale jest to wręcz jego obowiązek”.

 Opcje Artykułu

Lublin zagłosował przeciwko abp. Życińskiemu | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń