Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Mąż transeksualista

Pytania i odpowiedzi

Jestem w związku małżeńskim 13 lat. W narzeczeństwie byłam zaledwie rok i wydawało mi się, że poznałam dobrze swojego męża. Z początku było zwyczajnie, jak w większości małżeństw, znakomite relacje, prawidłowe wypełnianie obowiązków, również tych małżeńskich.Potem coś zaczęło się dziać, mąż nie miał ochoty na współżycie, unikał tego, często zamykał się w sobie, wyglądał na rozmarzonego. Do tego kontakt z nim był utrudniony. Po wizycie u psychiatry stwierdzono depresję. Depresja trwała wiele lat i mąż z przerwami zażywał leki. Po ośmiu latach małżeństwa przyznał mi się, że nie czuje się mężczyzną, nienawidzi swojego ciała i bardzo chce ten stan zmienić, dowiedziałam się także, że w młodości miał kontakty seksualne z mężczyzną i trwało to dość długo.

Powiedział mi to wszystko, bo jak twierdzi, nie mógł dłużej z tym żyć i ukrywać tego przede mną. Był to dla mnie szok. Do tego mąż zaczął brać w tajemnicy przede mną hormony. Kazałam mu iść do psychologa i seksuologa. Poszedł do prywatnego gabinetu psychologiczno-seksuologicznego, po ok. dziewięciu wizytach dostał zaświadczenie z którego wynika, że zdiagnozowano u niego zespół dezaprobaty płci w postaci transseksualizmu.

Obecnie od roku jest na oficjalnej terapii i przyjmuje leki hormonalne. Bardzo się zmienił, ma długie włosy, depiluje zarost, ubiera się jakoś tak niemęsko, często mając na sobie elementy garderoby kobiecej np.: spodnie, bluzki. Coraz bardziej upodabnia się do kobiety jego ciało bardzo się zmieniło, (sylwetka jest inna i pojawiły się piersi, które obecnie są bardzo widoczne).

Jak na razie zapewnia mnie, że nie zamierza zmieniać płci, ale ja jego zapewnieniom nie wierzę, żyję w ciągłej niepewności bojąc się o naszą przyszłość. . Pytałam go, dlaczego zdecydował się na małżeństwo i dzieci, wiedząc jaka jest sytuacja. Odpowiedział mi, że wtedy nie był w pełni tego świadomy, z latami jego choroba się bardzo nasiliła. Myślał, że jak się ożeni, to stanie się normalny i mu to samo przejdzie. Proszę o informację jakie są szanse na unieważnienie tego małżeństwa bo widzę, że to wszystko zaszło już za daleko a koniec naszego związku jest tylko kwestią czasu. Ja bardzo go kocham, wiele bym dla niego mogła poświęcić, ale niestety, nie widzę takiego poświęcenia u niego. Do tego, on coraz bardziej się ujawnia ze swoimi skłonnościami a tego ja nie zniosę. Żyjemy w niewielkim mieście i dużo ludzi nas tutaj zna.

 

***


Bez trudu uzyska Pani unieważnienie małżeństwa. Mąż ukrył przed Panią poważne zaburzenie seksualne.

Moralna kwalifikacja jego zachowania jest kontrowersyjna. Z jednej strony próbował sobą kierować i przeciwstawiał się drążącym go skłonnościom. Podjętą na niekorzyść rodziny i dotychczasowych więzi decyzję konsultował ze specjalistami, którzy z pewnością brali pod uwagę Pani dobro i jego predyspozycje. Żył w depresji i narażony był na ryzyko samobójstwa.

Z drugiej strony przemiana mężczyzny w kobietę jest niemożliwa, bo nie zdołamy w mężczyźnie wykształcić układu rozrodczego żeńskiego. Czy cena za tę powierzchowną przemianę nie jest za wysoka? Zmiana identyfikacji w systemie rodzinnym będzie radykalna, niezależnie od tego czy Pani dzieci to chłopcy czy dziewczynki i niezależnie od pomocy psychologicznej, której udzielą Pani gromadce fachowcy. Z czym będzie mu łatwiej żyć: z brakiem kosmetycznej zmiany czy z poczuciem, że świat swoich dzieci wywrócił do góry nogami? Nie wiem też czy dobrze byłoby ukrywać przed dziećmi fakt zmiany płci ojca. Trzeba się nad tym wspólnie zastanowić, gdyż są to Państwa wspólne dzieci i nic – nawet zaburzenia seksualne – nie zwalniają go z odpowiedzialności za nie.

Część z osób, które zmieniły płeć jest zadowolona i szczęśliwa. Ale ze statystyk wynika, że sporo transseksualistów po operacji nie potrafi się odnaleźć, nie odczuwa satysfakcji seksualnej i nie potrafi wejść w trwały, intymny związek. Może spróbować jeszcze konsultacji z psychologiem z katolickiej poradni, który – uwzględniwszy zdanie seksuologów – spróbowałby zobiektywizować całą sytuację i nakreślić bilans strat i zysków powstałych w tej sytuacji, w której znajdzie się Pani mąż. Można spróbować zdefiniować wsparcie, które redukowałoby nawroty depresji, przy założeniu, że mąż nie zdecyduje się na zmianę płci. Gdyby tak faktycznie się stało to kierunek pracy psychiatrycznej musiałby zmienić się.

Źródłem problemów męża jest niepełna identyfikacja z własną, biologiczną płcią. W niektórych, rzadkich przypadkach, specjaliści osiągają rezultaty na tym poziomie. Bywają pacjenci skłonni do zmiany identyfikacji psychicznej i podatni na nią. Nawet gdyby mąż do nich nie należał, to zgodność z takim planem reparacji wnosi coś pozytywnego w życie, ponieważ postępujemy równolegle do biologicznej natury organizmu. Nikt nie udowodnił, że transseksualizm ma podłoże wrodzone. Przypuszczamy, że hormony mają udział w kształtowaniu się tożsamości płciowej, ale czy na poziomie psychicznym mają znaczenie decydujące? Prawie zawsze transseksualistom towarzyszą problemy z niepełnym zbliżeniem do któregoś z rodziców. O wiele częściej, niż ma to miejsce w pozostałej populacji. To coś znaczy. Podobnie jak w przypadku homoseksualizmu Kościół zaleca osobom transseksualnym wstrzymanie się od homoseksualnego życia płciowego, ponieważ w związku z mężczyzną zamknięte jest ono na poczęcie dziecka i nie spełnia wymogu komplementarności psychicznej.

Jacek Lehr, Kościół.pl

 

Jacek Lehr

 Opcje Artykułu

Mąż transeksualista | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Arletta Bolesta pon, 15 lis 2010, 08:16:26

Witam,

proces można prowadzić z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po stronie mężczyzny.

Pozdrawiam

Arletta Bolesta

adwokat kościelny

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń