Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Amerykańscy rabini podtrzymali naukę o małżeństwie

Ponad 60 amerykańskich rabinów podpisało deklarację wzywającą gminy żydowskie do przyjmowania i tolerowanie lesbijek i gejów. Oświadczenie podpisane przez wybitnych przywódców żydowskiej wspólnoty mówi, że homoseksualny seks i małżeństwo osób tej samej płci nadal zabronione są przez prawo judaizmu (Halacha), ale osoby homoseksualne powinny być traktowane z godnością i szacunkiem.Stanowisko zostało wypracowane po dyskusji panelowej “Judaizm a homoseksualizm”, która miała miejsce sześć miesięcy temu w Nowym Yorku.

Deklaracja głosi, że to obojętne czy ludzie rodzą się czy wybierają bycie gejem. – Są pełnoprawnym członkami synagog i szkół rabinicznych.

Stwierdza się, że geje nie mogą być zmuszeni do leczenia (terapii konwersyjnej) i zauważa, iż wielu ludzi wierzy, że kontrowersyjne techniki lecznicze nie działają i mogą przynieść szkodę.

Deklaracja ostrzega przed homofobią. – “Żenujące jest nękanie lub poniżanie kogoś z powodu orientacji homoseksualnej. Jest to sprzeczne z najgłębszymi wartościami judaizmu, wyrażonymi w nakazach Tory”.

Według Jewish Chronicle, współautor oświadczenia Rabbi Nathaniel Helfgot, z Jesziwy w Nowym Jorku Chovevei Tory, powiedział: “grupa nauczycieli zdecydowała, że czas dać ludziom pewne wskazówki w tej delikatnej materii.”

“Jestem pewien, że znajdą się ludzie na prawo, którym się nasze oświadczenie nie spodoba i ludzie po lewej stronie, którzy stwierdzą, że nie posunęliśmy się wystarczająco daleko. Taka jest natura wyważonego dokumentu, w którym staramy się być jak najbardziej inkluzyjni, na ile to możliwe.” Dodał: “Chcemy, aby Żydzi nie czuli się ignorowani z powodu orientacji seksualnej. Celem żydowskiej społeczności jest podjęcie wyzwania wierności Halasze z jednej strony, a z drugiej przygarnięcie osób homoseksualnych i ich rodzin”

Chociaż oświadczenie mówi, że halacha widzi heteroseksualne małżeństwa jako “model idealny i jedynie uzasadniony dla ekspresji ludzkiej seksualności”, to jednak judaizm nie zabrania pociągu homoseksualnego.

Wzywa się rabinów i wspólnoty, aby byli wrażliwi i empatyczni w podejściu do gejów podejmując wyzwania psychologiczne i emocjonalne, ponieważ młodzi homoseksualiści podlegają ryzyku samobójstw i samouszkodzeń.

“Outing” ludzi, którzy nie życzą sobie ujawniania ich seksualności jest nie do przyjęcia, piszą autorzy oświadczenia.

Deklaracja podkreśla, że judaizm nie może uznać ślubów homoseksualnych lub błogosławienia par jednopłciowych. Ale mówi, że wspólnoty żydowskie powinny okazywać “wrażliwość i akceptację adoptowanym lub biologicznym dzieciom aktywnych homoseksualistów pochodzenia żydowskiego”.

Synagogi powinny mieć prawo do podejmowania autonomicznych decyzji, czy zaprosić gejów, którzy nie żyją w celibacie – oświadczyli rabini. W większości wypadków nie powinno się zachęcać gejów do poślubienia osoby płci przeciwnej, ponieważ może to spowodować wielką tragedię.

 

ProHomofobia
Opcje Artykułu

Amerykańscy rabini podtrzymali naukę o małżeństwie | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń