Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Prof. Baniak: Księża nie są homoseksualistami

Prof. Józef Baniak mówi tygodnikowi Newsweek, że wśród księży katolickich jest tyle samo homoseksualistów, co w innych grupach społecznych.Newsweek: A czym w ogóle jest celibat?
Prof. Józef Baniak: Formalnym zakazem wchodzenia księdza w związek małżeński z kobietą. Mężczyzna, który w czasie święceń wyższych diakonatu ślubuje wierność Bogu i Kościołowi, a także posłuszeństwo swojemu biskupowi, zobowiązuje się do bezżenności. I tylko do tego. Zobowiązanie nie dotyczy wstrzemięźliwości seksualnej czy emocjonalnej. Kościół, już w sposób nieformalny, rozszerza znaczenie celibatu, zabraniając kandydatom na księży jakichkolwiek kontaktów hetero- czy homoseksualnych. W ten sposób obliguje do zachowania całkowitej aseksualności. Tego nakazu większość księży nie akceptuje, czego dowodem są ich związki z kobietami – trwałe lub przelotne.

Newsweek: To znaczy, że Kościół zmusza księży do wyzbycia się naturalnych potrzeb, takich jak popęd seksualny czy chęć posiadania rodziny i potomstwa?
Prof. Józef Baniak: Niektórzy radykalni zachodni badacze moralnych problemów Kościoła mawiają nawet, że w istocie rzeczy ksiądz katolicki miałby być kimś w rodzaju „totalnego” eunucha. Oczywiście, nigdy nim nie będzie. W Polsce już w latach 70. XX wieku uwagę na te kwestie zwracał prof. Jerzy Strojnowski, psychiatra pracujący na KUL. W swoich pracach pokazywał, że jeśli zakazujemy człowiekowi realizacji jego naturalnej seksualności, zaczynają się kłopoty. Człowiek zamyka się w sobie, szuka innych form zaspokojenia seksualnego i emocjonalnego. Często są to sposoby niewłaściwe, a nawet patologiczne.

Newsweek: Zajmując się przyczynami rezygnacji księży z kapłaństwa, rozmawiał pan niemal z tysiącem polskich kleryków i księży – także z tymi, którzy zrzucili sutannę. Jak oni się czuli w celibacie?
Prof. Józef Baniak: Mówią o swoistym kompleksie osamotnienia, o poczuciu inności czy odrębności od świeckich. Dostają od Kościoła nakaz życia w samotności. Tymczasem człowiek w swej istocie jest bytem społecznym. Bez innych ludzi, także w wymiarze związków emocjonalnych, większość z nas nie potrafi normalnie funkcjonować. Eliminowanie księży z życia w małżeństwie i rodzinie powoduje u wielu z nich zaburzenia osobowości. Psychologowie dawno już ten problem wyjaśnili. Seksualność jest jak gorący kamień, którego nikt w Kościele nie chce dotykać, aby przypadkiem nikogo nie poparzył. Paradoks polega więc na tym, że kandydat na księdza musi być stuprocentowym mężczyzną: fizycznie, seksualnie, psychicznie, emocjonalnie, społecznie. Mówi mu się jednak od razu: nie możesz mieć żony ani dzieci, seks też nie jest dla ciebie. W seminariach duchownych powtarza się klerykom, że kapłaństwo miałoby być jakimś szczególnym „supersakramentem”, ważniejszym od pozostałych, w tym od małżeństwa. Większość księży wie, że to nieprawda.

Newsweek: A jaka jest prawda? Księża mają kobiety, mają dzieci?
Prof. Józef Baniak: Niedawno na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się wywiad z byłymi księżmi, Piotrem i Pawłem – nawiasem mówiąc, imiona obu są prawdziwe. Opowiadają, że dominująca większość, mniej więcej trzy czwarte księży, ma różne kontakty z kobietami. Według mnie tak właśnie jest. Gdy prowadząc własne badania, pytałem o te kwestie, odsetek był podobny. Kontakty mogą być różne: jednemu wystarczy zauroczenie emocjonalne, innemu erotyka, a jeszcze inny potrzebuje seksu. Wszyscy zaś wiedzą, że kościelny nakaz bezżeństwa jest niewykonalny. Są księża, którzy chcą mieć trwały związek z kobietą, własne dzieci, rodzinę. Niestety, ta potrzeba jest tylko w sferze marzeń. W konsekwencji żyją w konkubinatach, nieformalnych małżeństwach. Biskupi o tym wiedzą, choć nigdy do tej wiedzy się nie przyznają. Z przeprowadzanych przeze mnie rozmów wynika, że dzieci może mieć mniej więcej jedna czwarta księży utrzymujących stosunki z kobietami, a więc 10-15 proc. wszystkich księży w Polsce. Oczywiście wśród księży są także mężczyźni o skłonnościach homoseksualnych. Dane, oficjalnie zresztą ogłaszane przez różnych badaczy, pokazują, że 70 proc. polskich księży to osoby heteroseksualne, reszta to homoseksualiści lub biseksualiści. Mniej więcej tak samo rozkładają się proporcje preferencji seksualnych wśród ludzi spoza środowiska duchownych.

Newsweek: Klerycy w seminarium nie uczą się z konieczności zachowań seksualnych?
Prof. Józef Baniak: Oddzielmy homoseksualizm naturalny, z którym człowiek się rodzi, od kulturowych zachowań homoseksualnych. Te drugie ujawniają się często w zamkniętych środowiskach, takich jak seminarium czy wspólnota zakonna, ale też więzienie czy statek podczas długiego rejsu. Zazwyczaj po opuszczeniu tego środowiska człowiek wraca do swoich naturalnych potrzeb. Jezuita, ojciec Józef Augustyn, twierdzi, że tendencja homoseksualna u alumna ujawnia się już na początku studiów w seminarium. Długi pobyt w męskim towarzystwie wytwarza u niektórych kleryków i zakonników – jak oni sami mówią, a badacze opisują – potrzebę bliższego emocjonalnego i erotycznego związku z wybranym kolegą o podobnych potrzebach. Takie „pary” są ze sobą niekiedy przez cały okres pobytu w seminarium, a bywa, że i dłużej – w życiu kapłańskim i zakonnym. Dochodzi do „dziwnych” styczności między tymi młodymi ludźmi: są wspólne posiłki, studiowanie, wspólne spacery, wyjścia do miasta. Jednak wychodząc z seminarium, wielu kleryków przestaje zdradzać potrzeby homoseksualne, wracają do swojej heteroseksualnej osobowości, zaczynają w naturalny sposób myśleć o kobietach.

Newsweek: I wchodzą w konflikt z sobą samym, bo nie respektując celibatu, postępują wbrew przysiędze?
Prof. Józef Baniak: Tak, wielu z nich przeżywa traumę, mimo to popęd płciowy lub chęć posiadania żony i rodziny są silniejsze.

Newsweek: Bóg ani w Starym, ani w Nowym Testamencie nigdy od kapłana nie żądał celibatu.
Prof. Józef Baniak: To prawda, nie ma na to dowodów, by On koniecznie tego wymagał od swoich sług.

Newsweek: Spośród apostołów tylko Jan nie był żonaty.
Prof. Józef Baniak: On akurat dlatego, że był bardzo młody.

Newsweek: Na obrazie Leonarda da Vinci „Ostatnia wieczerza” Jan wygląda jak dziewczyna albo mężczyzna o cechach wybitnie kobiecych. Siedzi wśród mężczyzn, przy boku Chrystusa.
Prof. Józef Baniak: To tylko wyobrażenie artysty, wielokrotnie zresztą powtarzane i w sztuce, i w literaturze. Oczywiście, może sugerować jakąś próbę dyskusji na temat seksualności w Kościele, która wbrew pozorom trwa od wieków.

Newsweek: Coraz częściej ujawniane przypadki księży pedofilów mogą mieć jakiś związek z nakazem celibatu?
Prof. Józef Baniak: Tych dwóch spraw nie należy łączyć. Pedofilia hetero- czy homoseksualna jest chorobą i występuje we wszystkich środowiskach. Widzimy ją w różnych Kościołach, choćby w protestanckim – ostatnio ujawniono dwa pedofilskie skandale w Niemczech. Pedofile to ludzie o zaburzonym sumieniu. Niesprawiedliwe jest obciążanie pedofilią jedynie duchownych. Ważniejsze jest pytanie, czy do stanu duchownego nie trafiają ludzie, którzy wiedzą o swojej odmienności seksualnej i zdają sobie sprawę, że w tym środowisku łatwiej będzie im realizować swoje potrzeby? Życie pokazuje, że tak się dzieje. Kościół powinien zaostrzyć procedury rekrutacji na studia kapłańskie, aby wykluczyć możliwość przyjęcia pedofilów w swoje szeregi.

Prof. Józef Baniak jest socjologiem religii. Pracuje na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Od lat prowadzi badania nad seksualnością duchowieństwa rzymskokatolickiego i rezygnacją z kapłaństwa

ProHomofobia/Newsweek

 Opcje Artykułu

Prof. Baniak: Księża nie są homoseksualistami | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Prof. Baniak: Księża nie są homoseksualistami
seneka śro, 15 gru 2010, 00:15:14

Prof. Baniak wydalony z seminarium z Paradyża Kontekstualnie trzeba spoglądać na badania Pana Baniaka. Już kilka razy przerabialiśmy te historię... Poza tym, Józef Baniak wywalony z seminarium, niespełniony duchowny, od lat uchodzi za socjologa, z taką "osobistą" motywacją badań. Pytam: skąd teza o wrodzonym homo? skąd teza, że 70 procent mężczyzn w populacji to homo?

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń