Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Chrześcijańska większość nietolerowana

„Nietolerancja religijna na świecie wzrasta. Przy tym dobrze udokumentowany jest fakt, że najbardziej dyskryminowani są chrześcijanie różnych wyznań – stwierdził przedstawiciel Watykanu na konferencji w Astanie. – Ponad 200 mln z nich cierpi dyskryminację z powodu struktur kulturowych czy prawnych w ich krajach”.Wikipedia

/

CC-SA 3.0

Kraje należące do OBWE

 

Nieraz także religia wyznawana przez większość mieszkańców kraju pada ofiarą nietolerancji i dyskryminacji. Tego niepokojącego zjawiska nie przemilcza Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Na jej konferencji wysokiego szczebla o nietolerancji i dyskryminacji, która odbyła się 29 i 30 czerwca w stolicy Kazachstanu Astanie, sprawę tę poruszył szef delegacji Stolicy Apostolskiej, która jest od samego początku członkiem OBWE. Ma ona przy wiedeńskiej siedzibie organizacji swego stałego przedstawiciela, prał. Michaela Banacha, który również wszedł w skład kilkuosobowej delegacji watykańskiej. Jednak na jej czele stanął sam sekretarz Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. Bp Mario Toso SDB miał w ciągu dwudniowego spotkania aż pięć wystąpień, w tym na jego otwarciu i na sesjach poświęconych walce z antyislamizmem oraz antysemityzmem, jak też roli edukacji. Szczególne znaczenie miało jednak to, co powiedział na sesji o dyskryminacji chrześcijan i wyznawców innych religii.

„Nietolerancja religijna na świecie wzrasta. Przy tym dobrze udokumentowany jest fakt, że najbardziej dyskryminowani są chrześcijanie różnych wyznań – stwierdził przedstawiciel Watykanu na konferencji w Astanie. – Ponad 200 mln z nich cierpi dyskryminację z powodu struktur kulturowych czy prawnych w ich krajach”. Bp Toso przypomniał to, co mówił o takich sytuacjach w Europie Benedykt XVI w styczniowym przemówieniu do korpusu dyplomatycznego, a następnie podkreślił konieczność zdecydowanej walki społeczności międzynarodowej z nietolerancją tak chrześcijan, jak też każdej innej wspólnoty religijnej. Jak zauważył, OBWE jest w tym względzie pionierska, od dawna już głosząc, że państwa mają walczyć z dyskryminowaniem wyznawców Chrystusa. Jednak w niektórych jej krajach członkowskich nadal dochodzi do dyskryminacji prawnej chrześcijan, przemocy wobec nich, nawet zabójstw. Narusza się ich wolność opinii i nie uznaje publicznej roli religii. Myli się pluralizm z relatywizmem, który podważa godność osoby. Również ze strony mediów chrześcijanie doznają nietolerancji i ludzie wierzący są w nich nieraz oczerniani. Zamyka się im dostęp do mediów, co właśnie godzi w autentyczny pluralizm.

Sekretarz Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” wyraził też uznanie dla pracy ustanowionych już przed pięciu laty trzech osobistych przedstawicieli przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Każdy z nich zajmuje się odpowiednio walką z antysemityzmem, z nietolerancją i dyskryminacją wobec muzułmanów oraz z takimi samymi postawami względem chrześcijan czy wyznawców innych religii.Opcje Artykułu

Chrześcijańska większość nietolerowana | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Yasmin wto, 10 sie 2010, 13:04:44

Niedługo przyznanie się do bycia chrześcijaninem bedzie wymagało odwagi, gdyz będzie groziło wyśmianiem, a może i karą. To już było, historia się powtarza, a najsmutniejsze jest to, że nawet w obliczu realnych zagrożeń chrześcijanie występuja czasem przeciw sobie.

 
remigius śro, 11 sie 2010, 10:17:28

To co się dzieje nie jest dla mnie niczym zaskakującym, ponieważ wynika wprost z proroctw Pisma Świętego. Nie bedzie też dla mnie zaskoczeniem, jeśli tego typu problemy bedą narastać w miarę upływu czasu. Efektem końcowym będzie kara śmierci za wyznawanie chrześcijaństwa w wersji biblijnej, czyli nie new-ageowskiej. Bezpieczne będa jedynie konformistyczne kościoły "chrześcijańskie", które dostosują się do wszelkich zaleceń władz publicznych oraz uzgodnią swoją doktrynę ze świecką lub new-ageowską filozofią i obowiązującymi teoriami naukowymi.

---
A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń