Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Minął Tydzień: ProHomofobia; biskupom udało się w sprawie krzyża; "Polacy mają ciężkie życie"

Wojna cywilizacyjna trwa. Jeden jej fragment – terror gejowski – można na bieżąco śledzić dzięki inicjatywie "ProHomofobia". Piszemy o wymagającej konfrontacji episkopatu z rządem oraz o wskaźnikach ubóstwa w Polsce. 

Warszawska jesień krzyża

"Proponuję, aby tragiczną śmierć 96 osób w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, z których większość pełniła najważniejsze  obowiązki w Państwie, pozostali zaś byli osobiście dotknięci zbrodnią NKWD sprzed lat, uczcić poprzez wybudowanie hospicjum dziecięcego" - pisze siostra Małgorzata Chmielewska na swoim blogu.

Proponuję, żeby już nic nie proponować, żeby nastała cisza, w któej wsłuchamy się w wolę rodzin poległych. Hospicjum nie zastąpi pomnika, tak jak kościołów nie zastąpią schroniska dla bezdomnych.

Hierarchom nie było łatwo rozszczepić spięte przez media zjawiska: przetrzymywania krzyża i pomnika. Udało się dzięki przytomności i odwadze duchownych. Lekko podenerwowani, ale stanowczy księża arcybiskupi - Michalik i Nycz - powiedzieli przed kamerami, to co media katolickie - KAI, Gość Niedzielny oraz Tygodnik Powszechny - nie potrafiły lub nie chciały wyeksponować:

"Oddzielmy sprawę samego krzyża od słusznego postulatu upamiętnienia wszystkich ofiar smoleńskiej katastrofy godnym pomnikiem. Dlatego biskupi apelują do przedstawicieli najwyższych władz państwowych, marszałków obu izb parlamentu, prezydent Warszawy oraz liderów partii politycznych - koalicyjnych i opozycyjnych - o wspólne powołanie Komitetu i powierzenie sprawy miejsca i formy upamiętnienia w Warszawie ofiar katastrofy smoleńskiej."

Pasterze polskiego Kościoła oznajmili jeszcze więcej:

"Jeśli zostaną spełnione wszystkie warunki, które dadzą gwarancję, że to upamiętnienie będzie, wtedy będzie to dobry moment na rozwiązanie sporu, „czyli przeniesienie krzyża w godne miejsce, do kościoła św. Anny lub w inne miejsce, gdzie ludzie będą mogli się modlić".

Określili więc kolejność załatwiania sprawy. Dlaczego? Bo rząd chciał się nimi posłużyć do wyeliminowania społecznego dialogu i zdelegitymizowania krewnych poległych pod Smoleńskiem i wszystkich Polaków, którzy żądali postawienia pomnika w tym miejscu, które było świadkiem bezprecedensowego patriotycznego zrywu. Biskupi zresztą także podkreślali, że jest ono najwłaściwsze dla upamiętnienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki.

Nie na tym koniec. Niezadowoleni - media i politycy Platformy - pozwolili sobie na impertynenckie pogróżki pod adresem episkopatu. Torpedowaniem pomysłu zajął się nie kto inny tylko religijna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wysunięcie jej kandydatury do oznajmienia biskupom veta rządzących było zabiegiem obliczonym na szantaż. Metroplia warszawska wiele zawdzięcza pani prezydent i niełatwo będzie abp. Nyczowi konfliktować się z nią.

Gdy jednak chodzi o chronienie wartości społecznego dialogu, polscy biskupi potrafią być niezłomni. Mam nadzieję, że następca ks. kardynała Wyszyńskiego nie da się zastraszyć władzy, która nieco zapomniała o społeczeństwie.

Marcin Stanowiec

.

Złe wieści dla Polski

Polacy mają ciężkie życie. Według amerykańskiego „Newsweeka” w Polsce żyje się bardzo przeciętnie. W rankingu tygodnika zajęliśmy 29. miejsce wśród krajów, gdzie najbardziej komfortowo się mieszka.

Jeśli chodzi o dynamikę gospodarczą, to Polska znalazła się dopiero na 45. pozycji. Znaleźliśmy się za za Kazachstanem oraz Rosją, oraz daleko za Białorusią czy Azerbejdżanem.

Jest jednak dziedzina, w której zwyciężyliśmy. Według rankingu gazety jesteśmy najlepszym krajem świata, jeśli chodzi o dochody wyższej klasy średniej w stosunku do pozostałych grup.

Temu rozwarstwieniu sprzyja podwyższenie podatku VAT.

Ciągłe zaleganie w dołku wykopanym przez kapitalizm najmniej przyjazny sprawiedliwości społecznej nie doczekał się jeszcze trzeźwej oceny Kościoła. Część hierarchów ignoruje dane, które stawiają nas w tyle za Rumunią i żyje dawnym entuzjazmem wyzwolenia spod komunizmu. Owa ignorancja znajduje wyraz w zażenowaniu, gdy chodzi o recepcję encykliki społecznej Benedykta XVI. Eksperckie ciała episkopatu są bezwładne. Nie ma kto więc wytłumaczyć biskupom różnicy między kapitalizmem spekulacyjnym, którego ofiarą padła Polska a prospołeczną gospodarką rynkową. Taka sytuacja utrzymuje się od początku lat 90. Przełamać ją próbował abp. L.S. Głódź związany z ruchem robotniczym Solidarności.

Do episkopatu dociera co nieco - w kontekście tragicznej sytuacji polskiej rodziny.

Biskupi nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że zaradzenie kryzysowi dzietności scalone jest z szeroką optyką ekonomiczną. Wyzwolenie się od dyktatu pożyczkodawców jest pierwszym krokiem do promocji lokalnej autonomii i uczciwego bilateralnego stosunku Polski z korporacjami i finansjerą. Inaczej zawsze będziemy pariasem, który spłaca odsetki i pracuje nie dla siebie.

W alternatywę trzeciej drogi musi uwierzyć najpierw episkopat, tak jak uwierzył papież Benedykt. Wtedy być może uwierzymy wszyscy, że można odtworzyć kapitalizm średniej klasy i realnej własności.

Aby taki wysiłek się powiódł potrzebna jest intelektualna klasa wolna od wpływów "grup władzy". Nie widzę innej instytucji poza Kościołem, która dysponowałaby wystarczającą autonomią dla przeprowadzenia niezależnej refleksji nad kondycją społecznej sprawiedliwości w Polsce.

Artur Niemiec

.

ProHomofobia

Brzmi intrygująco, a to jest tylko ironiczna prowokacja. Homofobia dla autorów portalu poświęconego homoseksualizmowi stała się pretekstem do rozmawiania. Działający niecałe trzy miesiące serwis błyskawicznie zdobył uznanie wszystkich stron wielkiego cywilizacyjnego konfliktu. Wypowiadają się na nim przeciwnicy homoseksualnej promocji oraz zorientowani genderowo geje i lesbijki. Swojego miejsca poszukują nowi geje, chrześcijanie, którzy chcieliby dochować wierności nauczaniu kościoła. Jak autorom udało się pogodzić zróżnicowaną mieszankę felietonów, komentarzy i wiadomości?

Sekret tkwi w … tolerancji dla prawdy. - Jeżeli twoja opinia nikogo nie obraża ma szansę pojawić się na pierwszej stronie – opowiada szef inicjatywy Adam. Pamiętaj, że za chwilę twojemu tekstowi towarzyszyć będzie kontra. Tak jest ciekawie i twórczo. Można w ten sposób dojść do mądrych, choć zaskakujących wniosków - wyjaśnia.

Portal publikuje najświeższą informacją o wydarzeniach związanych z gejowskimi związkami, adopcjami dzieci i innymi społecznymi reperkusjami homoseksualizmu. Ma imponująco rozbudowany dział publicystyki z podkategoriami religia, etyka, kultura, eseistyka.

Niezwykły jest dział naukowy. Liczne doniesienia w nim gromadzone rozpraszają obraz homoseksualizmu, którym jesteśmy indukowani na co dzień w mediach. Dowiadujemy się, że amerykański badacz Daryl Bem wiąże przyczyny homoseksualizmu z niedopasowaniem płciowym. A znakomity polski naukowiec Piotr Prokopowicz tłumaczy faucoultiańskie sekrety władzy-wiedzy. O władzy wiedzy pisze także Maria Czerw w kontekście wydarzeń w filmowych w "Ale Kino".

Egzotyczne przeradza sie w erotyczne: wyjaśnienie tajemnicy orientacji seksualnej Świat po Stonewall: Rola czynników społeczno-kulturowych w kształtowaniu wiedzy społecznej na temat homoseksualizmu

Odważne narracje wprowadzają w niejednoznaczny świat LGBT. Eve Tushnt, amerykańska lesbijka, Żydówka i katoliczka broni autonomii małżeńskiej osób heteroseksualnych. Oprowadza też po lesbijskich tożsamościach, które podporządkowuje chrześcijańskiej wizji celibatu. Na język polski znakomicie tłumaczy ją zaprzyjaźniony z portalem prof. Henryk Krzyżanowski.

Czego chcą homoseksualiści?

Tytułową ProHomofobię brawurowo objaśnia Miłka Majer. "Homofobia ukuta w debacie genderowej to problem samych gejów – ich obrazu siebie, który przełamują na wiele nie najlepszych sposobów: stygmatyzację, kiczowatą sztukę, przejaskrawianie własnego feminizmu" - pisze.

Czym jest “ProHomofobia”?

- W przedgenderowym wymiarze homofobia niesie świadomość różnicy między orientacjami seksualnymi. Warto o tym podyskutować – bez tabu, tu na ProHomofobii." – zachęca.


Jacek Lehr

 Opcje Artykułu

Minął Tydzień: ProHomofobia; biskupom udało się w sprawie krzyża; "Polacy mają ciężkie życie" | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
skierka sob, 28 sie 2010, 14:14:01

        Jeżeli w Polsce jest najwyższy stosunek pomiędzy dochodami klasy średniej a pozostałą częścią

       społeczeństwa to można ztego faktu wyciągąć aż trzy wnioski :

 

        a/ kościół znalazł się w pułapce strukturalnej,

          bogaci go nie chcą a od biednych się odwrócił.

 

       a/ aby przypochlebić się bogatej części społ. nie trzeba jej gloryfikowac starczy przemilczać

          niewygodne fakty społeczne ergo... nauka kościoła ewoluuje s w stronę "czystej" zawieszonej w próżni społ.

         powoduje to ,że np. jego środki społecznego przekazu są skierowane w ... próżnię.

 

      c Jest to drogą koscioła znana już w Europie , kościoł francuski , garstka intelektualistów i morze zdemoralizowanego laikatu.

                           " biskupi i prałaci , nie mówcie ,że lud was opuścił , wyście pierwej go opuścili "

                                                                            A. Mickiewicz.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń