Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kościół zaniepkojony polityką antynatalistyczną

Przeciwko polityce demograficznej, która ma zmniejszyć liczbę ludzi ubogich w świecie zaprotestował szef Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, kardynał Peter Turkson. Hierarcha wystąpił podczas trwającego w Nowym Jorku oenzetowskiego szczytu o Milenijnych Celach Rozwoju.
„Wszelkie próby wykorzystywania Milenijnych Celów Rozwoju, by szerzyć i narzucać egoistyczne style życia, czy co gorsza politykę demograficzną, jako tani środek do zmniejszenia liczby ubogich, to zła wola i krótkowzroczność” – powiedział 20 września stanowczo szef watykańskiej delegacji na nowojorski szczyt.

„Mówię to nie tylko jako zwierzchnik religijny, ale również Afrykańczyk i człowiek pochodzący z biednej rodziny. Wzywam wspólnotę międzynarodową, by nie bała się ubogich. Milenijnych Celów Rozwoju winno się używać do zwalczania ubóstwa, nie do zabijania ubogich!” – apelował ghański purpurat.

Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” wyraził niepokój Stolicy Apostolskiej powtarzanymi w dokumencie końcowym spotkania wyrażeniami „zdrowie seksualne i reprodukcyjne” czy „planowanie rodziny”. To kontrowersyjne terminy, często rozumiane jako obejmujące również dostęp do aborcji i antykoncepcji.

Szef watykańskiej dykasterii zajmującej się problemami sprawiedliwości i pokoju wskazał na odpowiedzialność wszystkich rządów – tak krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się – za walkę z korupcją. Mówił, że kraje udzielające pomocy nie mogą ingerować w autonomię organizacji religijnych i społecznych działających na tym polu, ale winny je popierać.

Wśród przeszkód w rozwoju afrykański purpurat wymienił nieuczciwość i nieodpowiedzialność agentów finansowych, nadmierny nacjonalizm, stare i nowe ideologie, wzbudzanie konfliktów, nielegalny handel ludźmi, narkotykami czy surowcami.

Kard. Turkson zaapelował do państw rozwiniętych o otwarcie rynków celem pomocy krajom biedniejszym w uniezależnianiu się gospodarczo.

Rozpoczętej 14 września w Nowym Jorku 65. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych towarzyszy też modlitwa. Tradycyjnie w pierwszych dniach sesji urządzono w nowojorskim kościele Świętej Rodziny nabożeństwo ekumeniczne i międzyreligijne.

W liturgii wziął udział hinduski arcybiskup Francis Chullikatt. Było to jego pierwsze oficjalne wystąpienie jako stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych po przybyciu 10 września do Nowego Jorku i złożeniu listów uwierzytelniających.

Abp Chullikatt, przekazał życzenia Benedykta XVI, by podczas sesji zwrócono szczególną uwagę na skandal, jakim jest wzrastanie na świecie przepaści między bogatymi a biednymi.

 

RV

 Opcje Artykułu

Kościół zaniepkojony polityką antynatalistyczną | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń