Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Klauzula sumienia przeszkadza Europie

Klauzula sumienia, na którą powołać się mogą lekarze w przypadku, gdy wykonanie jakiegoś zabiegu medycznego jest niezgodne z ich światopoglądem - twierdzą przedstawiciele Rady Europy wskazując palcem Polskę.
Lewicowym deputowanym zasiadającymnie podoba się polskie prawo dające lekarzom możliwość odmowy wykonania na przykład aborcji.

Zgromadzenie parlamentarne Rady Europy w następny czwartek będzie głosowało raport przygotowany przez Christine McCafferty, która opracowała dokument dotyczący uregulowań kwestii klauzuli sumienia w całej Europie. Proponuje m.in., żeby lekarze już w chwili podejmowania pracy w szpitalu deklarowali swoje poglądy na najbardziej kontrowersyjne kwestie, jak aborcja czy eutanazja. Chce także, by nie było możliwości, w której cały szpital nie będzie w stanie na przykład usunąć ciąży nawet wtedy, gdy jest takie zalecenie lekarskie. McCafferty proponuje też, żeby nałożyć na lekarzy obowiązek wykonania zabiegu aborcji również w sytuacji, gdy będzie to sprzeczne z jego światopoglądem, wówczas gdy zagrożone jest życie pacjentki.

Raport popiera SLD, ale nie PO. - Zbyt radykalne jest sformułowanie nakazujące lekarzowi dokonać aborcji w sytuacji zagrożenia życia bez względu na jego światopogląd. Sytuacja, w której mówimy o "zagrożeniu życia", jest bowiem niejednoznaczna, a nie można pozwalać, by łamano sumienia lekarzy - zaznacza Dariusz Lipiński, poseł PO i przewodniczący polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego RE.

Czytając raport McCafferty, widać wyraźnie, że uważnie przestudiowała ona przepisy dotyczące klauzuli sumienia lekarzy w Polsce. Na początku swego raportu chwali nasz kraj, podkreślając, że jako jeden z nielicznych opracował szczegółowe przepisy normujące tę kwestię (właśnie brak podobnych regulacji w większości państw europejskich sprawił, że zaczęła ona pracować nad swym raportem).

W dalszej części dokumentu jesteśmy przedstawiani jako przykład negatywny. Zwłaszcza głośny przypadek Alicji Tysiąc sprawił, że znaleźliśmy się na celowniku. Ta sytuacja została precyzyjnie opisana w raporcie jako przykład, w którym radykalne regulacje prawne sprawiają, że kobieta nie może otrzymać skierowania na aborcję, gdyż lekarz jej tego odmawia. "Te kwestie należy uregulować, gdyż w innej sytuacji mogą one zakończyć się poważną chorobą lub śmiercią" - napisano w dokumencie.

McCafferty nisko ocenia także polskie procedury regulujące kwestie stosowania klauzuli sumienia. Lekarz, który się na nią powołuje, odmawiając aborcji, powinien odesłać pacjentkę do innego doktora. "Jednak brakuje mechanizmów pilnujących, że tak się dzieje, co skutkuje tym, że wiele pacjentek pozostaje bez skierowania" - napisała w raporcie Brytyjka. I sytuacji polskiej przeciwstawiła rozwiązania obowiązujące we Francji, gdzie lekarz odmawiający aborcji ma obowiązek polecić kobiecie innego specjalistę.

Najcięższe działa przeciw naszemu krajowi Brytyjka wytacza jednak we fragmencie raportu, w którym omawia prace szpitali. Jak pisze, w Polsce i na Słowacji zdarza się, że kierownictwo szpitali wprowadza niepisane zasady zakazujące dokonywania aborcji czy sterylizacji w całej placówce. W dodatku pacjenci nie otrzymują nawet przyczyn odmowy takich działań.

Poseł Lipiński jest dobrej myśli i liczy, że raport w tak radykalnej wersji nie przejdzie. - Sytuacja, gdy cały szpital odmawia wykonania jakiejś czynności medycznej, jest niezgodna z polskim prawem. Ale generalnie wydźwięk raportu jest zbyt ostry. Jestem w kontakcie z Lucą Volonte, szefem chadeków w zgromadzeniu. Mam nadzieję, że uda się nam osłabić ten ton - podkreśla.

Bardzo rzadko się jednak zdarza, by jakiś raport w Radzie Europy nie został przyjęty. - Bo też "raport" to nieprecyzyjnie określenie. To raczej dokumenty, które są efektem wielomiesięcznej pracy osoby go przygotowującej oraz komisji, której ona jest członkiem - opowiada Iwiński.

Można więc zakładać, że ewentualnie zmieni się wydźwięk całego raportu. Raczej nie będzie on miał charakteru obowiązującego dla państw należących do Rady. Zgromadzenie Parlamentarne RE nie ma bowiem mocy, by im narzucać - przyjęte przez nią dokumenty traktowane są jako opinie. Ale zgromadzenie może je przekazać pod obrady Komitetu Ministrów RE (zasiadają w nim ministrowie spraw zagranicznych państw należących do Rady). Jeśli w głosowaniu jakiś wniosek poprze dwie trzecie zgromadzonych szefów dyplomacji, wtedy staje się on wiążący dla wszystkich.

Ale nawet przyjęcie przez deputowanych raportu McCafferty może odbić się głośnym echem w Europie. SLD w Polsce już zapowiada, że chce wykorzystać dyskusję o tym raporcie na forum Rady i wrócić z tym tematem w polskim Sejmie. Zresztą wystarczy przypomnieć, co się działo w całej Europie, gdy Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (który jest afiliowany przy Radzie Europy) wydał werdykt nakazujący usunięcie krzyży ze szkół we Włoszech. Ta decyzja do tej pory nie weszła w życie, ale stała się bodźcem do gigantycznej debaty o roli Kościoła i symboli religijnych w życiu publicznym. Niewykluczone więc, że podobny efekt przyniesie raport McCafferty o klauzuli sumienia.Opcje Artykułu

Klauzula sumienia przeszkadza Europie | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Klauzula sumienia przeszkadza Europie
skierka wto, 5 paź 2010, 13:38:44

Błogosławieni ci którzy cierpią prześladowania za sprawiedliwość.

Kosciół polski posiada trzy możliwości działania .

a/ udać ,że sprawy nie ma

b/ "jojczyć" jacy to poganie są be.

c/ wyzbyć się kompleksów / to Polakom w stosunku do Europy zach. zawsze ciężko przychodziło /

   i użyć znanego wszystkim rusycyzmu " poszoł won "

                I to moze być przełom , przełom w postrzeganiu kościoła jako instytucji "wazelinowej"

 

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń